gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Evlenme nedeni ile işinizden ayrılırsanız Kıdem Tazminatı alabilirsiniz.

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

ssk evlilik tazminatı ssk evlilik tazminatı hesaplama nasıl alınır 2011 hesaplama 2011 İşyerince ödenen Kıdem tazminatı, 1475 sayılı kanunda gösterilen fesih hallerinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya işçinin vefat etmesi halinde de bu işçinin hak sahiplerine işveren tarafından ödenmesi gereken paradır. Bir işyerinde çalışan işçilerin işten ayrılmaları durumunda hangi hallerde kıdem tazminatı alabilecekleri
    1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilmiştir. Madde de;

"Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile hizmet akdini sona erdirmesi durumunda" kadın işçilerin kıdem tazminatı almaya hak kazanacakları hükme bağlanmıştır.

Öncelikle bu maddeye istinaden kadın işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikle, iş sözleşmesinin devam ediyor olması gerekmektedir. Yani, işten ayrıldıktan sonra evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı ödenmesi mümkün değildir. Yine, kadın işçinin iş sözleşmesinin kıdem tazminatı almasını hak etmeyecek şekilde sona ermesinden bir süre sonra evlenme nedeniyle kıdem tazminatı talep etmesi halinde, işçiye kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacaktır.

Kadın işçiler, evlendikten sonra bir yıl içinde hizmet akdini feshetmeleri halinde kıdem tazminatına hak kazanmaktadırlar. Bu hak, sadece kadın işçiye verilmiştir. Erkek işçinin, evlendikten sonra bir yıl içinde bu madde hükmüne istinaden hizmet akdini feshetme yetkisi olmadığı gibi, işverenin de bu maddeye dayanarak kadın işçinin iş akdini feshetmesi yetkisi bulunmamaktadır.

Evlenme nedeni ile işinizden ayrılırsanız Kıdem Tazminatı alabilirsiniz. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplanması

Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplanması

tazminat hesaplama ihbar tazminatı nasıl hesaplanır kıdem tazminatı nasıl hesaplanır tazminat hesaplaması Dileyen arkadaşlarımız aşağıdaki linke tıklayarak, kıdem ve ihbar tazminatlarını kendileri yapabilirler... Dileyen arkadaşlarım yardım isteyebilirler KIDEM VE İHBARI HESAPLA
  2. Ayrıldığınız işe tekrar dönerseniz kıdem tazminat hakkınız..

Ayrıldığınız işe tekrar dönerseniz kıdem tazminat hakkınız..

tekrar işe başlamada yıllık izin hakkı İşinden emekli olupta ayrılan yada işinden ayrılan işçinin kıdem tazminatı konusu ile ilgili şunları söylemek mümkündür. Ayrıldığı işyerinde yeniden başlayanın yıllık izin hesabı nasıl yapılır? Öncelikle İşten ayrılıp ya da emekli olup sonra yine aynı işyerinde çalışmaya başlayan işçiler için yıllık izin hesabının, sıfırdan başlanarak yapıldığını...
  3. 2012 Yılı Kıdem Tazminatı

2012 Yılı Kıdem Tazminatı

2012 Yılı Kıdem Tazminatı ne kadar oldu acaba bilen var mı ben duydumda ne kadar olduğunu öğrenemedim yaa:S
  4. İşten  isteğimle ayrıldım ihbar tazminatı alabilir miyim?

İşten isteğimle ayrıldım ihbar tazminatı alabilir miyim?

işten ayrıldım ihbar tazminatı alabilirmiyim,işten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi,işten kendim ayrıldım ihbar tazminatım yanmış mıdır,ihbar tazminatı alabilmek için hangi koşullar gerekir, İş sözleşmelerinin feshinden önce bildirim süresine bağlı kalınarak diğer tarafa yazılı bildirimde bulunulması esastır. İşten ayrılmak (istifa) isteyen işçi, sağlık nedenleri,...
  5. Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı

Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı

hamileyim işten ayrılsam kıdem tazminatı alırmıyım,gebelik ve doğum nedeniyle işten ayrılsam kıdem tazminatı alırmıyım,doğum yapacağım işten ayrılsam kıdem tazminatı hakkım yanar mı, İşten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçinin, herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Yasal düzenleme açısından hamilelik veya doğum nedenine dayalı işten ayrılmalar istifa olarak değerlendirildiğinden,...

Sayfayı Paylaş