Evlenmek için ideal yaş

Konu, 'Kadınca' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye

  evlilik Okul, iş, kariyer derken evlilik yaşı git gide yükseliyor...Fakat uzmanlara göre en ideal evlilik yaşı 25 miş kızlar...

  [​IMG]


  Medeni Kanun’a göre 18 yaşını doldurmuş herkes evlenebiliyor. Ancak bu yaşlarda, adına evlilik denilen kurumda olması gereken sorumluluk duygusu kolay yakalanamayabiliyor.

  Şu bir gerçek ki erkeklerin olgunlaşma dönemleri kadınlara göre daha geç oluyor. Kadınlar 13-14 yaşlarında regl olmaya başladıkları andan sonra kadınlıklarını fark ederlerken, erkekler için çocukluk evresi çok daha fazla uzuyor. Özellikle bizim toplumumuzdaki gibi aile ve daha çok anne himayesi altında kalmaya alışmış erkekler için bu olgunlaşma yaşı 30’u buluyor diyebiliriz.

  İdeal yaş 25 ve üzeri Kadınların daha erken olgunlaşmasından dolayı evlenmek için ideal yaşı, 25 ve üzeri olarak tarif edebiliriz. Zira günümüzde üniversite eğitimi, ardından iş hayatında daha fazla yer almaya başlayan kadınların çalışmaya atılmaları, hayatlarını bir düzene oturtmaları ile bu yaş 30’lara yaklaştı.

  Bilinen bir gerçek var ki, o da evliliğin sadece iki insanın aynı evde oturmak için evlenmedikleri. Elbette evlilik hayatının nihai hedefi çocuk sahibi olmak. Dolayısıyla kadınlar için evlenme yaşı ne kadar yukarı çıkarsa, doğurganlık oranı da o ölçüde azalıyor. Özellikle 33 yaşından sonra yumurtaların kalitesi iyiden iyiye düşmeye başlıyor. Üstelik yaş ne kadar ilerlerse tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı da azalıyor.

  Geç evlilikler endişelendiriyor
  30’lu yaşların sonlarına doğru yapılan evliliklerde, o yaşa kadar yalnız geçirilen evrede kişilik yapıları kemikleştiğinden, tek başına bir hayata alışıldığından, bir arada yaşamada birtakım sorunlar yaşanması olası görünüyor. Özellikle aileden ayrı, yalnız hayat sürdüren kadın ve erkekler, alıştıkları düzenin bozulması endişesi taşımaya başlıyorlar. Buna belki bencillik duygusu da eşlik ediyor. Eşyalarını ve o zamana kadar paylaşmadıkları pek çok şeylerini eşleriyle ortak kullanıma açmaları, o çok alıştıkları özgürlük duygusunu yitirdikleri hissi verebiliyor.


  Evlilik yaşı yükseliyor
  Çok erken yaşlarda yapılan evlilikler de sağlıksız ilişkilerin yaşanmasına yol açabiliyor. Ergenlik ateşi henüz sönmediğinden ve yeterince doygunluk verecek kadar flört evresi yaşanmadığından, evlilikte duygular çabuk tüketilebiliyor. Oysa flört dönemini doyasıya yaşamak, acele etmeden evlilik yolunda ilerlemek ve hayatın olgunluk evresinde evliliğe adım atmak, duyguların sindirilerek yaşanmasına, daha oturmuş bir ilişki oluşturulmasına olanak sağlıyor.


  Neyse ki yapılan son araştırmalar da küçük yaşta yapılan evliliklerin gitgide azaldığına işaret ediyor. Türkiye'de 25-49 yaş grubundaki kadınlar için ortalama evlenme yaşı 21. “Bunun neresi azalma?” demeyin. Zira son 20 yıl içinde ortalama ilk evlenme yaşında yaklaşık olarak üç yıllık bir artış oldu. Bu da çok genç yaşlardaki evlenme davranışında önemli bir değişim olduğu anlamına geliyor. Yakında, kadınlar için ortalama evlenme yaş aralığı olan 25-30 arasının, , daha da yaygınlaştığı bilgisine yer veren araştırma sonuçlarına da ulaşabileceğiz demektir.

   
  KeLeBeK's bunu beğendi.
 2. hüzün meleği 26

  hüzün meleği 26 Daimi Üye

  hiç ewlenmemek daha ii anacım
   
 3. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye

  anaaaaa çok sevindim vallahahahahabende bir türlü evlenemiyorum diye üzülüyordum neyseki daha zaman varmış:D:D,Teşekkürler canımm beni multu ettin:kiss::D:D
   
 4. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye

  :D:D ben birass erken evlenmişimm :parfum:
   
 5. bence yazıdakı gıbı 25 yas cıvarı. en fazla 5 yas buyuk olcak kocada:) evlenıceklere mutluluklar diliyorum
   
 6. FairyTale

  FairyTale Yeni Üye

  bence 23 falan iyidir daha erkeni zarar okul biticek işe giriceksinn sonraa :)
   
 7. tuğba88

  tuğba88 Yeni Üye

  ben de tam 25 gibi düşünüyordum isabet olmuş:)
   
 8. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye

  annem 23te evlenmiş 18-19 olmasında ne olursa olsun :D
   
 9. Cennet-ul Meva

  Cennet-ul Meva Daimi Üye

  hihi..:D
  Bencede 25 idealdir.
  Paylasim icin tesekkürler.
   
 10. minel

  minel Yeni Üye

  iyi ya daha vakit var o zaman endişeye mahal yok :26:
   
 11. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Tam zamanıymış desene :D:D Kısmet nerde, ne zaman olursa, o gün yaş kaç olursa olsun olacak. RAB herkese hayırlısını versin inşallah.:) Tşkler ortim :)
   
 12. AşkaimtisaL

  AşkaimtisaL Yeni Üye

  demekki ben tam ideal yaşta evlenmişim...;)
   
Evlenmek için ideal yaş konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evlenmek için evlenmeyin

  Yaşınız ilerledi, evde kalmaktan veya çevrenizin size karşı farklı sözler söylemesinden korktuğunuz için evlenmeyin. Erken yaşta birisine aşık oldunuz ,onunla evlenmek için her şeyine katlanmaya razı gibi görünüyorsunuz. Uzmanlar, bu evliliklere umutsuz evlilik olarak bakıyorlar ve uyarıyorlar. Korkudan, güvensizlikten yada evden uzaklaşmak için yapılan evliliklerin...
 2. Bütün çaba evlenmek için

  hemen evlenmek için dua en kısa zamanda evlenmek için dua en etkili evlilik duası etkili evlilik duası Dünyanın en kilolu adamı Manuel Uribe doğum gününü sevgilisiyle kutladı; yakında evleniyor. Doğum gününü nişanlısının büyük sürprizi ile kutlayan 42 yaşındaki Manuel Uribe evlenme hazırlıkları yapıyor. Damat elbisesi giymek için hergün oturduğu yerden barfiks hareketleri yapmaya devam...
 3. hamilelik için ideal yaş kaçtır

  ideal doğum yaşı doğurganlık yaşı kaçtır hamilelik kaçtır 47 yaşında hamilelik ideal En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve...
 4. evlenmek isteyenler için dua

  evlenmek için dua evlenme duası evlenmek için dualar kul in küntüm isteyenler dua Cuma suresi Helalinden evlenmek isteyen kimse 18 defa okursa nasibi açılır.. Bismillâhirrahmânirrahîm (1)Yusebbihu lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardıl melikilkuddûsil azîzil hakîm(hakîmi) (2)huvellezî bease fîl ummiyîne resûlen minhum yetlû aleyhim âyâtihî ve yuzekkîhim ve yuallimuhumul kitâbe vel...
 5. Hamilelik İçin En İdeal Yaş Kaçtır ?

  Merhaba arkadaşlarım ben Çağla. 19 yaşındayım severek evlendim. Eşim benden 5 yaş büyük. Yaklaşık 7 aydır evliyiz. Bir çocuk istiyoruz. Baktım sitenizde herkes gebelikten bahsedip duruyor. Ben de anne olmak istiyorum ama bunun için en ideal yaş kaç bilemiyorum. Bu konuyla alakalı bilgi sahibi kızlar bana yardımcı olursa inanılmaz hayra geçer. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayfayı Paylaş