Evlenmek için ideal yaş

Konu, 'Kadınca' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

 1. PaSikA

  PaSikA New Member

  evlilik
  Okul, iş, kariyer derken evlilik yaşı git gide yükseliyor...Fakat uzmanlara göre en ideal evlilik yaşı 25 miş kızlar...

  [​IMG]


  Medeni Kanun’a göre 18 yaşını doldurmuş herkes evlenebiliyor. Ancak bu yaşlarda, adına evlilik denilen kurumda olması gereken sorumluluk duygusu kolay yakalanamayabiliyor.

  Şu bir gerçek ki erkeklerin olgunlaşma dönemleri kadınlara göre daha geç oluyor. Kadınlar 13-14 yaşlarında regl olmaya başladıkları andan sonra kadınlıklarını fark ederlerken, erkekler için çocukluk evresi çok daha fazla uzuyor. Özellikle bizim toplumumuzdaki gibi aile ve daha çok anne himayesi altında kalmaya alışmış erkekler için bu olgunlaşma yaşı 30’u buluyor diyebiliriz.

  İdeal yaş 25 ve üzeri
  Kadınların daha erken olgunlaşmasından dolayı evlenmek için ideal yaşı, 25 ve üzeri olarak tarif edebiliriz. Zira günümüzde üniversite eğitimi, ardından iş hayatında daha fazla yer almaya başlayan kadınların çalışmaya atılmaları, hayatlarını bir düzene oturtmaları ile bu yaş 30’lara yaklaştı.


  Bilinen bir gerçek var ki, o da evliliğin sadece iki insanın aynı evde oturmak için evlenmedikleri. Elbette evlilik hayatının nihai hedefi çocuk sahibi olmak. Dolayısıyla kadınlar için evlenme yaşı ne kadar yukarı çıkarsa, doğurganlık oranı da o ölçüde azalıyor. Özellikle 33 yaşından sonra yumurtaların kalitesi iyiden iyiye düşmeye başlıyor. Üstelik yaş ne kadar ilerlerse tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı da azalıyor.

  Geç evlilikler endişelendiriyor
  30’lu yaşların sonlarına doğru yapılan evliliklerde, o yaşa kadar yalnız geçirilen evrede kişilik yapıları kemikleştiğinden, tek başına bir hayata alışıldığından, bir arada yaşamada birtakım sorunlar yaşanması olası görünüyor. Özellikle aileden ayrı, yalnız hayat sürdüren kadın ve erkekler, alıştıkları düzenin bozulması endişesi taşımaya başlıyorlar. Buna belki bencillik duygusu da eşlik ediyor. Eşyalarını ve o zamana kadar paylaşmadıkları pek çok şeylerini eşleriyle ortak kullanıma açmaları, o çok alıştıkları özgürlük duygusunu yitirdikleri hissi verebiliyor.


  Evlilik yaşı yükseliyor
  Çok erken yaşlarda yapılan evlilikler de sağlıksız ilişkilerin yaşanmasına yol açabiliyor. Ergenlik ateşi henüz sönmediğinden ve yeterince doygunluk verecek kadar flört evresi yaşanmadığından, evlilikte duygular çabuk tüketilebiliyor. Oysa flört dönemini doyasıya yaşamak, acele etmeden evlilik yolunda ilerlemek ve hayatın olgunluk evresinde evliliğe adım atmak, duyguların sindirilerek yaşanmasına, daha oturmuş bir ilişki oluşturulmasına olanak sağlıyor.


  Neyse ki yapılan son araştırmalar da küçük yaşta yapılan evliliklerin gitgide azaldığına işaret ediyor. Türkiye'de 25-49 yaş grubundaki kadınlar için ortalama evlenme yaşı 21. “Bunun neresi azalma?” demeyin. Zira son 20 yıl içinde ortalama ilk evlenme yaşında yaklaşık olarak üç yıllık bir artış oldu. Bu da çok genç yaşlardaki evlenme davranışında önemli bir değişim olduğu anlamına geliyor. Yakında, kadınlar için ortalama evlenme yaş aralığı olan 25-30 arasının, , daha da yaygınlaştığı bilgisine yer veren araştırma sonuçlarına da ulaşabileceğiz demektir.
   
  KeLeBeK's bunu beğendi.
 2. hüzün meleği 26

  hüzün meleği 26 Well-Known Member

  hiç ewlenmemek daha ii anacım
   
 3. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Well-Known Member

  anaaaaa çok sevindim vallahahahahabende bir türlü evlenemiyorum diye üzülüyordum neyseki daha zaman varmış:D:D,Teşekkürler canımm beni multu ettin:kiss::D:D
   
 4. ASİMELEK

  ASİMELEK Well-Known Member

  :D:D ben birass erken evlenmişimm :parfum:
   
 5. bence yazıdakı gıbı 25 yas cıvarı. en fazla 5 yas buyuk olcak kocada:) evlenıceklere mutluluklar diliyorum
   
Evlenmek için ideal yaş konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evlenmek için evlenmeyin

  [COLOR=#000000][FONT=Arial]Yaşınız ilerledi, evde kalmaktan veya çevrenizin size karşı farklı sözler söylemesinden korktuğunuz için evlenmeyin. Erken yaşta birisine aşık oldunuz ,onunla evlenmek için her şeyine katlanmaya razı gibi görünüyorsunuz. Uzmanlar, bu evliliklere umutsuz evlilik olarak bakıyorlar ve uyarıyorlar. Korkudan, güvensizlikten yada evden uzaklaşmak...
 2. Bütün çaba evlenmek için

  hemen evlenmek için dua en kısa zamanda evlenmek için dua en etkili evlilik duası etkili evlilik duası [B]Dünyanın en kilolu adamı Manuel Uribe doğum gününü sevgilisiyle kutladı; yakında evleniyor. [/B] [B][URL="http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=13132&rid=2"][IMG]http://www.hurriyet.com.tr/_np/6138/5776138.jpg[/IMG]...
 3. hamilelik için ideal yaş kaçtır

  ideal doğum yaşı doğurganlık yaşı kaçtır hamilelik kaçtır 47 yaşında hamilelik ideal [SIZE=2][COLOR=#348096]En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını[IMG]http://www.webanne.com/webanneresimler/gebelik_2.jpg[/IMG] sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş...
 4. evlenmek isteyenler için dua

  evlenmek için dua evlenme duası evlenmek için dualar kul in küntüm isteyenler dua [I][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=seagreen]Cuma suresi[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I] [I][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=seagreen]Helalinden evlenmek isteyen kimse 18 defa okursa nasibi açılır..[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I] [I][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=seagreen]Bismillâhirrahmânirrahîm[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]...
 5. Hamilelik İçin En İdeal Yaş Kaçtır ?

  Merhaba arkadaşlarım ben Çağla. 19 yaşındayım severek evlendim. Eşim benden 5 yaş büyük. Yaklaşık 7 aydır evliyiz. Bir çocuk istiyoruz. Baktım sitenizde herkes gebelikten bahsedip duruyor. Ben de anne olmak istiyorum ama bunun için en ideal yaş kaç bilemiyorum. Bu konuyla alakalı bilgi sahibi kızlar bana yardımcı olursa inanılmaz hayra geçer. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayfayı Paylaş