Evlenmek için ideal yaş

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Evlenmek için ideal yaş
evlilik
Okul, iş, kariyer derken evlilik yaşı git gide yükseliyor...Fakat uzmanlara göre en ideal evlilik yaşı 25 miş kızlar...

evlilik-17c.jpg

Medeni Kanun’a göre 18 yaşını doldurmuş herkes evlenebiliyor. Ancak bu yaşlarda, adına evlilik denilen kurumda olması gereken sorumluluk duygusu kolay yakalanamayabiliyor.

Şu bir gerçek ki erkeklerin olgunlaşma dönemleri kadınlara göre daha geç oluyor. Kadınlar 13-14 yaşlarında regl olmaya başladıkları andan sonra kadınlıklarını fark ederlerken, erkekler için çocukluk evresi çok daha fazla uzuyor. Özellikle bizim toplumumuzdaki gibi aile ve daha çok anne himayesi altında kalmaya alışmış erkekler için bu olgunlaşma yaşı 30’u buluyor diyebiliriz.

İdeal yaş 25 ve üzeri
Kadınların daha erken olgunlaşmasından dolayı evlenmek için ideal yaşı, 25 ve üzeri olarak tarif edebiliriz. Zira günümüzde üniversite eğitimi, ardından iş hayatında daha fazla yer almaya başlayan kadınların çalışmaya atılmaları, hayatlarını bir düzene oturtmaları ile bu yaş 30’lara yaklaştı.

Bilinen bir gerçek var ki, o da evliliğin sadece iki insanın aynı evde oturmak için evlenmedikleri. Elbette evlilik hayatının nihai hedefi çocuk sahibi olmak. Dolayısıyla kadınlar için evlenme yaşı ne kadar yukarı çıkarsa, doğurganlık oranı da o ölçüde azalıyor. Özellikle 33 yaşından sonra yumurtaların kalitesi iyiden iyiye düşmeye başlıyor. Üstelik yaş ne kadar ilerlerse tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı da azalıyor.

Geç evlilikler endişelendiriyor
30’lu yaşların sonlarına doğru yapılan evliliklerde, o yaşa kadar yalnız geçirilen evrede kişilik yapıları kemikleştiğinden, tek başına bir hayata alışıldığından, bir arada yaşamada birtakım sorunlar yaşanması olası görünüyor. Özellikle aileden ayrı, yalnız hayat sürdüren kadın ve erkekler, alıştıkları düzenin bozulması endişesi taşımaya başlıyorlar. Buna belki bencillik duygusu da eşlik ediyor. Eşyalarını ve o zamana kadar paylaşmadıkları pek çok şeylerini eşleriyle ortak kullanıma açmaları, o çok alıştıkları özgürlük duygusunu yitirdikleri hissi verebiliyor.

Evlilik yaşı yükseliyor
Çok erken yaşlarda yapılan evlilikler de sağlıksız ilişkilerin yaşanmasına yol açabiliyor. Ergenlik ateşi henüz sönmediğinden ve yeterince doygunluk verecek kadar flört evresi yaşanmadığından, evlilikte duygular çabuk tüketilebiliyor. Oysa flört dönemini doyasıya yaşamak, acele etmeden evlilik yolunda ilerlemek ve hayatın olgunluk evresinde evliliğe adım atmak, duyguların sindirilerek yaşanmasına, daha oturmuş bir ilişki oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Neyse ki yapılan son araştırmalar da küçük yaşta yapılan evliliklerin gitgide azaldığına işaret ediyor. Türkiye'de 25-49 yaş grubundaki kadınlar için ortalama evlenme yaşı 21. “Bunun neresi azalma?” demeyin. Zira son 20 yıl içinde ortalama ilk evlenme yaşında yaklaşık olarak üç yıllık bir artış oldu. Bu da çok genç yaşlardaki evlenme davranışında önemli bir değişim olduğu anlamına geliyor. Yakında, kadınlar için ortalama evlenme yaş aralığı olan 25-30 arasının, , daha da yaygınlaştığı bilgisine yer veren araştırma sonuçlarına da ulaşabileceğiz demektir.

anaaaaa çok sevindim vallahahahahabende bir türlü evlenemiyorum diye üzülüyordum neyseki daha zaman varmış:D:D,Teşekkürler canımm beni multu ettin:kiss::D:D

Geri