Evlerinizi boyatırken sağlığınızdan olmayın!

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

 1. tiner kokusu nasıl çıkar hamilelikte tiner kokusu nasıl gider kokusunun zararları boya kokusunun zararları
  İlkbaharla birlikte vatandaşların evlerini yenilemek için yaptıkları boyanın, evlerde yeterli korunma sağlanmaması durumunda astım, deri ve alerjik hastalıklara yol açtığı belirtildi.


  [​IMG]

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların yaşadığı alanları yenilediğini, bakımdan geçirdiğini söyledi.
  Akbaba, özellikle bu dönemde yapılan boya badana işlemlerinde sıcağın da etkisiyle kimyasal uçucuların kişilerde hastalıklara neden olduğunu vurguladı. Boya uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı sağlık kuralları bulunduğuna işaret eden Akbaba, özellikle çocuklu ailelerin dikkatli davranması gerektiğini bildirdi.
  Bünyeleri daha zayıf olan hamileler ile çocukların boyadaki kimyasal maddelerden çok çabuk etkilenebildiğini ifade eden Akbaba, şunları kaydetti: "Çocuklar ile hamilelerin boya kurumadan ve kokusu tamamen gitmeden ev ortamında kalmaması gerekir. Su ile inceltilen boyalar diğerlerine oranla insan sağlığı için fazla problem teşkil etmezler. Ancak, sentetik boyalar ve tinerler kullanırken buharlaştığı için havadaki oksijen azalacağından solunum problemleri ortaya çıkabilir. Kurşunsuz, aromasız ürünleri tercih edilmeli. Özellikle kalitesiz boyalardaki kimyasal karışımlar ciğerlerde ciddi tehlikeler yaratabilir. Her boyadaki kimyasalların içinde değişik tür etken maddeler bulunuyor. Buna göre de karşılaşılabilecek hastalıklar değişiklik gösteriyor. Özellikle astım, deri ve alerjik hastalıklar başgösterebilir. Boya sırasında ev iyice havalandırılmalıdır. Kimyasal koku uzunca süre teneffüs edilmemeli."
  Elleri tinerle temizlemeyin
  Akbaba, boya yapanların da dikkat etmesi gereken hususlar bulunduğunu, özellikle çalışma yapacak kişilerin eldiven ve maske kullanmasının hayati önem taşıdığını söyledi. Boyaya başlamadan önce ellerin koruyucu bir kremle nemlendirilmesi gerektiğini anlatan Akbaba, "Bu, boya işleminin ardından kolay temizlik yapılmasını sağlar. Sıkça yapılan hatalardan biri de boyadan sonra ellerin tinerle temizlenmesi. Bu hem ciğerlerde hem de deride problemlere yol açabilir. Ayrıca, tiner derideki koruyucu yağ tabakasının yok olmasına ve bunun sonucunda çatlamalar oluşmasına neden olur" dedi.
  Akbaba, boya sırasında sıçramalar olabileceğini, bu nedenle gözlerin bol sabunlu su ile yıkanması gerektiğini de belirtti.
 2. evet bizde evi komple boyamistik, badana yapmistik..

  ve gercekten tehlikeli birsey ya, maske yoksa bile, bol bol hava girmesi lazim. ve mükünse icine cekmemek lazim..

  Bende cok kötü bas agrisi yapmisti, kac gün...

  Paylasim icin tskler cnm

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. boya kokusunun zararları

  ,
 2. yağlı boya kokusunun zararları

  ,
 3. yağlı boya kokusu zehirlermi

  ,
 4. boya kokusu zararları,
 5. yagli boyanin zararlari,
 6. boya kokusu bebeğe zarar verirmi,
 7. boya kokusu zehirlenmesi,
 8. yağlı boya kokusu zararları,
 9. hamilelikte boya kokusu,
 10. boya kokusu zararlı mı,
 11. vernik kokusu zararları,
 12. tiner kokusu,
 13. boya kokusundan zehirlenme,
 14. boya kokusu zehirler mi,
 15. Gebelikte tiner kokusu