gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

evli olmayana evlat edinme yolu!

Konu, 'Hukuk Tartışma Köşesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG]Köyceğiz Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu'nun birlikte yaşayan çiftlerin evlat edinmelerini engelleyen hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi başvuruyu kabul ederse 30 yaşını aşmış herkesin, gerekli incelemelerden geçtikten sonra evlat edinme hakkı doğacak. Bir dava kapsamında Türk Medeni Kanunu'nun evlat edinilmesine ilişkin hükümlerini inceleyen Köyceğiz Asliye Hukuk Mahkemesi, bu hükümlerin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
    Mahkeme, Medeni Kanunu'nun 306. maddesinin tamamının, 307. maddesinin de ikinci fıkrasının iptalini istedi. Medeni Kanun'un 306. maddesi, eşlerin ancak birlikte evlat edinebileceklerini, evli olmayanların birlikte evlat edinemeyeceklerini düzenliyor. 307. maddenin ikinci fıkrası evli çiftlerden birinin, ancak eşinin iki yıldır nerede olduğunun bilinememesi ya da mahkeme kararıyla iki yıldır evden uzak olması halinde tek başına evlat edinebileceğini düzenliyor.

evli olmayana evlat edinme yolu! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. **EVLAT,edinmeyle ilgili (MELEKLER**

**EVLAT,edinmeyle ilgili (MELEKLER**

okulda birinci sınıf öğrencileri,bir aile fotoğrafı üzerinde tartışıyorlardı.fotoğrafdaki küçük çocuğun saç rengi ailenin öteki bireylerinin saç renginden farklıydı.öğrencilerden biri o küçük erkek çocuğunun belki de evlatlık edinilmiş olabileceğini söyledi.onun bu sözünü duyan jocelynn jay adında küçük bir kız öğrenci birden sesini yükseltti: "ben evlat edinilme konusunda her şeyi...
  2. evlat edinme

evlat edinme

benim 11 ve 14 yaşında iki oğlum var.ikiside nüfusta benim üzerime kayıtlı.babalarıyla resmi eviliğim yoktu.şuan başka biriyle evliyim şu anki eşim çocuklarımı resmen evlatlık yoluyla üzerine alabilirmi?
  3. Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Gökhan Bey Merhaba; bir akrabamız geçtiğimiz ay evlat edindi çok hoşuma gitti bu davranış evlat edinme şartları nelerdir acaba evlat edinmek için herhangi bir ücret ödeniyor mu ? bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler :)
  4. evlat edinme ...

evlat edinme ...

koruyucu aile evlatlık Çevrenizde evlatlık alan aileler varmı? siz ne düşünüyorsunuz benım maddı durumum cok guclu olsaydı hıc dusunmeden evlat edinirdim heralde ünlülerde bu arasıkça görülüyor
  5. Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz. Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz...

Sayfayı Paylaş