gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Evlilikte eşlerin birbirine sarılmasının önemi

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

İnsan karşısındakine dokunduğu anda hormonlar hareketlenmeye başlıyor.

Sarılmanın insan bedeninde stresten dolayı oluşan biyokimyasalları yok ettiği, fiziksel ve ruhsal rahatlama sağladığı ortaya çıktı. Almanya'da 51 çift üzerinde yapılan araştırma, sonuçları değerlendiren İsveçli araştırmacı Susanne Lindsröm, "Birbirimize dokunduğumuz zaman hormonlarımız pozitif yönde salgılanıyor ve bu insanı daha mutlu yapıyor" dedi.

Bu araştırmada eşlerin kortizon seviyeleri ölçülürken, özellikle iş nedeniyle yaşanan stresin evlerde yapılan sarılmalarla ve temaslarla sıfırlandığını ve vücut hormonlarının normalleştiği ortaya konuldu. Sarılmanın etkisi üzerine daha önce yapılan araştırmalar, birbirini seven arkadaşların, anne-babaya sarılmanın da aynı etkiyi yaptığını ortaya koymuştu. Sarılmanın vücudun birikmiş stres yükünü ortadan kaldırdığı, kan dolaşımını artırdığı, hızlananan dolaşımın da seratonin ve endorfin hormonlarını harekete geçirdiği saptanmıştı.

2. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Evlilikte eşlerin birbirine sarılmasının önemi
    kesinlikle bende eşime sarılınca kendimi çok iyi hissediyorum emeğine sağlık canım

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler canım

4. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Katiliyorum banada iyi geliyo:)

Evlilikte eşlerin birbirine sarılmasının önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Birbirinin hayatını kolaylaştıran eşler evliliği daha güzel yürütüyor

Birbirinin hayatını kolaylaştıran eşler evliliği daha güzel yürütüyor

Birbirinin hayatını kolaylaştıran eşler evliliği daha güzel yürütüyor Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, gazetemizin Ailem ekindeki yazılarıyla tanınıyor. Yasemin Hanım, son kitabı "Evli misiniz, Eşli misiniz?"i kendi hayatından aldığı tecrübelerle destekleyerek ve edindiği birikimle yazdığını ifade ediyor. Evlilik, birbirini seven ve anlayan çiftlere mutluluk, huzur ve düzen...
  2. Evlilikte aile terapisinin önemi

Evlilikte aile terapisinin önemi

Evlilik ve aile terapileri, eşlerin iyi niyetine rağmen ortaya çıkan iletişimsizlik problemini ortadan kaldıracak, eşlere yardım amaçlı programlardır. Evliliğinizde eşinizle birlikte üstesinden gelemediğiniz uyum ve iletişim sorunlarınız varsa, tarafsız bir aile terapistine başvurmanız, çözüm için atabileceğiniz en önemli adım olabilir. Evliliklerde uyum sorunu ve iletişim bozukluğu yaşayan...
  3. Eşlerin birbirlerinden beklentileri

Eşlerin birbirlerinden beklentileri

Kadınlar erkeklerden; ilgisinin azalmamasını, şefkat göstermesini, romantik olmasını, tatlı sözler söylemesini ve hayatında öncelikli olmayı ister. Erkeklerin ise kadınlardan beklediği davranışlar şunlar; Anlayışlı davranmak, futbol keyfine engel olmamak, özgürlüklerine fazla müdahale etmemek… Kadınlar ilginin kaybolmaması ister İlişkinin ilk birkaç ayından sonra, hissedilen tutku yerini...
  4. Eşler Birbirinin Gecesidir

Eşler Birbirinin Gecesidir

sıcaklık duası eşlerin birbirine duası Eş bazen babadan ve anneden daha yakındır. Öyle değil mi? Kişi eşine söylediği, fısıldadığı bazı sırlarını anne ve baba ile paylaşamayabilir. Kur'an-ı Kerim bu gerçeği çok manidar bir tanımla hayatımız katar. Ayet-i kerime, Karı ve koca birbirlerine örtüdürler der. Ayet şöyledir: Onlar (kadınlar) size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz! (Bakara 187)....
  5. evlilikte eşimize nasıl olmalıyız

evlilikte eşimize nasıl olmalıyız

arkadaşlar ben yeni evlendim ama davrancamı bilmiyorum bebisim

Sayfayı Paylaş