gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Evlilikte mutluluğun sırrı çözüldü

Konu, 'Kadınca' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

eşimle sorunlarım var evlilikte mutluluğun sırrı çözüldü Evli çiftlerin ses tonlarını ve davranışlarını inceleyen bilim adamları, sonunda hangi evliliğin yürüyüp hangisinin yürümeyeceğini bulmayı başardı.

Uzmanlar yaklaşık 100 genç çifti 10 yıldan fazla bir süre boyunca inceledi ve hangi davranışların boşanmalara yol açabileceğini anlamaya çalıştı. Yeni evli çiftlerin genellikle evle ve çocuklarla ilgili tartışmalarının yaklaşık ilk 15 dakikasını izlediler ve çiftlerin nabız atışlarından, ses tonlarından, davranışlarından evliliklerinin ne kadar süreceğini hesaplamaya çalıştılar.

Hızlı göz hareketleri, alay ve eleştiri, olumsuz puanlar olarak haneye yazılırken, şaka, gülümseme ve olumlu jest ve mimikler olumlu puanlar olarak işlendi.

5 pozitife karşı 1 negatif

Amerikan Bilimde İlerleme Derneği'nin yıllık toplantısında açıklanan modele ‘"Evlilik Sohbetleri Dow Jones Endüstri Ortalaması" adı verildi. Araştırmaya Washington Üniversitesi psikoloji profesörlerinden John Gottman liderlik etti. 40 yıldır evli olan Prof. Gottman, evliliğin temel hesaplamasının pozitif davranışların, negatif davranışlara oranı olduğunu söyledi. Beş pozitif davranışa karşılık negatif jestlerin oranı 1'de kalıyorsa, o evliliğin sürmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Prof. Gottman, "Evliliğin efendileri önemli bir şey konuşurken tartışıyor olabilirler, ancak gülüyor, birbirlerine takılıyorlarsa burada duygusal bağın işaretlerini görüyorsunuz" dedi. Prof. Gottman, duygusal bağı koruyamayanların ise boşandığını söyledi. Bu model sayesinde çiftlerin önceden evliliklerindeki olumsuzlukları belirleyip ilişkilerini güçlendirmek için harekete geçebilecekleri belirtildi.

Siz de deneyin

İlişkiniz ne yönde?

Aşağıdaki soruları birden beşe kadar derecelendirerek, kendi evliliğinizin nasıl gittiğini test edebilirsiniz (1- Kesinlikle katılmıyorum, 2-Katılmıyorum 3-Nötr, 4-Katılıyorum, 5-Kesinlikle katılıyorum).

1- İlgiye ihtiyacım varken ihmal ediliyorum.

2- Eşim genelde benim duygularımı algılayamıyor.

3- Sık sık eşimle anlamlı bir diyalog kurmakta zorlanıyorum.

4- Eşimden beklediğim ilgiyi görmeyince çıldırıyorum.

5- Genelde eşimle kendimi gergin bir ortamda buluyorum.

6- Eşim benimle aynı görüşte olmadığında sinirleniyorum.

7- Eşime kendimi dinletme konusunda sorunlarım var.

8- Eşimin bana açılmasını sağlamakta zorlanıyorum.

9- Eşimi konuşturmak konusunda sorunlarım var.

1-2-3. sorular

Sekizin altında: İlişkinizde doğrudan bir dil kullanıyorsunuz ve eşinizden ne beklediğinizi ifade edebiliyorsunuz.
    Sekiz ve üstü: Çok ketumsunuz. Eşinizin ne istediğinizi anlayabilmesi için bir düşünce okura ihtiyacı var.

4-5-6. sorular

Sekizin altı: Eşiniz sizi dinleyip ne istediğinizi anlayabiliyor.

7-8-9. sorular

Sekizin altı: Birlikteliğinize çok güveniyorsunuz.
    Sekiz ve üstü: Eşinizin güvenini sağlamak için daha fazlasını yapmalısınız.

2. seyma01

seyma01 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Evlilikte mutluluğun sırrı çözüldü
    değişik bişey paylaşım için saol

3. semiramis

semiramis Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Gerçekten Değişik çok Teşekkür Ederim. Testi Yaptım Ama Yine Suçlu Ben Oldum Yaaa Inanmıyorum Ihale Yine Bana Kaldı ;(

4. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Rica ederim kızlar, ihalenin sana kalmasına üzüldüm Semiramis. Ben de bu konuyu açmışım ama testi yapmamışım sanırım, hiç hatırlamıyorum çünkü.

5. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    aaa çok uyumluyuzzz ilkinde 8 altı ikincisinde 9 sonuncusunda 8 altı çıktı :D

6. mehtap bulut

mehtap bulut Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    eşlerin birbirlerine karşı anlayışlı saygılı ve sevecen olması gerekiyor bunlardan biri bile eksikse iş anlaşmazlığa gidiyor malesef

7. orkide

orkide Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    anammmmmmm baya uyumlu çıktık öyleyizde zaten güzel bir testti parmaklarına sağlık ........

8. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    guzel bir testti,sagol.Hepsi 8 alti cikti test icin iyi gorunuyor,fakat sadece bu bir test.

9. NaZMeLeK

NaZMeLeK Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    canım paylaşım için teşekkürler.farklı bir şey.

10. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Hımm güzel konu teşekkürler

Evlilikte mutluluğun sırrı çözüldü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evlilikte mutluluğun '9' sırrı!!

Evlilikte mutluluğun '9' sırrı!!

1) Mutluluk ötelerde değil: Mutlu olanlar bunun için olması imkansız büyük şeyler beklemeyenlerdir. Bir demet çiçek alan eşine, tebessümle bakan kadın, eşinin şefkat ve sevgisiyle pişirdiği bir çorbaya teşekkür edebilen erkek mutlu olur. 2) “Adalet”i unutmayın: Yaşanan olaylar karşısında her şeyi iyi tahlil edin. Kendinize haksızlık ediliyormuş gibi bir pozisyona girmeyin. Kendinizi mazlum,...
  2. Mutluluğun sırrı

Mutluluğun sırrı

Mutluluğun sırrı "Tavuk Suyuna Çorba" isimli kitaptan alınmıştır. Ailesi ve kendisini seven hiç kimsesi olmayan bir yetim kızla ilgili çok güzel bir masal vardır. Kendini çok ama çok üzgün ve yalnız hissettiği bir gün, çayırda yürürken, bir çalıya küçük bir kelebeğin takıldığını görür. Kendini kurtarmak için çabaladıkça, dikenler onun narin bedenini daha çok hırpalar. Küçük yetim...
  3. Evlilikte mutluluğun '9' sırrı

Evlilikte mutluluğun '9' sırrı

*1) Mutluluk ötelerde değil: *Mutlu olanlar bunun için olması imkansız büyük şeyler beklemeyenlerdir. Bir demet çiçek alan eşine, tebessümle bakan kadın, eşinin şefkat ve sevgisiyle pişirdiği bir çorbaya teşekkür edebilen erkek mutlu olur. *2) "Adalet"i unutmayın:* Yaşanan olaylar karşısında her şeyi iyi tahlil edin. Kendinize haksızlık ediliyormuş gibi bir pozisyona girmeyin....
  4. Evliliğin mutluluk sırrı ortaya çıktı..

Evliliğin mutluluk sırrı ortaya çıktı..

Erkekler için mutlu bir evliliğin sırrının, kendilerinden en az 5 yaş küçük ve akıllı bir kadınla evlenmek olduğu ortaya çıktı. Erkekler için mutlu bir evliliğin sırrının, kendilerinden en az 5 yaş küçük ve akıllı bir kadınla evlenmek olduğu ortaya çıktı. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, kadının yaşının erkekten en az 5 yaş küçük olduğu çiftlerde, özellikle hiçbiri geçmişte...
  5. Evlilikte Mutluluğun Sırrı

Evlilikte Mutluluğun Sırrı

evlilikte mutluluğun sırları evlilikte mutlulugun sirlari Kızlar Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre evlilikte mutlu olmak için bol bol seks yapmak gerekiyormuş :ehi: Bol seks yapın ve anı yaşayın.. Son yapılan bir araştırma, mutluluğun sırrının anı yaşamaktan geçtiğini özellikle bol seks yapanların daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı. Hayallere dalan kişiler daha...

Sayfayı Paylaş