gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi!

Konu, 'Tasavvuf' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi! Ölülerin Kokusu Seni Rahatsız Etmiyor mu? Hz. Mevlana Celaleddin-i Rûm-î

Allah, kuluna; "Ey kulum!" diye buyuruyor; "Dön, yine kapımıza gel, kulağından gaflet pamuğunu çıkar da göklerden gelen; 'Haydi, artık orada durmayın gelin.' sesini duy!"
    Ey zavallı, ne zamana kadar, dünya dikenliğinde yalınayak koşup duracaksın? Biz, öteki âlemde, gül bahçelerinin kapılarını senin için açtık.
    Canı ben yarattım ama ona bir de dert verdim. Derdini veren, elbette onun dermanını da verir.
    Sana kapılarını açtığım gül bahçesi, öyle bir bahçedir ki, oradaki ağaçların dalları da, yaprakları da canlıdır. Birbirleri ile konuşur dururlar. Şunu iyi bil ki, her şey canlıdır. Canı olmayan bahçe, insanın hoşuna gitmez, insanın canına can katmaz.
    Ey ölüler arasında yaşayan diri oğlu diri! (1) Ölülerin kokusu ile nasılsın? Ne haldesin? Şu yaşayan ölüler, şu pis kokular, senin içini sıkmıyor mu? Seni iğrendirmiyor mu?
    Sen gaflet içinde yaşayan, karıncalar gibi kaynaşıp duran insan kalabalığının hepsini ölü sanma! Bu dünya da, öteki dünya da insana hayat veren ebedî ve ezelî dirilerle dopdolu. Fakat, onları görecek göz nerede? Sen şimdi, üç beş günlük bir hayata kanaat ederek, ebedî hayatı reddetme, bizden ayrılma!
    Zerreler sayısınca diri canların her biri, Allah'ın yarattığı şu sonsuz olan gökyüzünde güneşler gibi parlamada, dönüp durmada, ama onları görecek göz nerede?
    Eskiden onlar da bizim gibi hakikati göremeyen birer yarasaydı. Ama yaratanın lütfüyle, o yarasalar, birer güneş oldular

Tasavvuf'a göre, hakk aşığı olmayanlar, yarattığı eserlere bakarak onun yaratma gücünü onun büyüklüğünü, hissetmeyen ona gönül vermeyen insanlar, bir ölü gibi yaşar. Allah'a inanmayan kişiler birer canlı cenazedir, dolaşırlar, yerler, içerler, nesil bırakırlar, fakat onlar aslında yaşayan ölülerdir.
    Ölülerin Kokusu Seni Rahatsız Etmiyor mu?
    Hz. Mevlana Celaleddin-i Rûm-î

Allah, kuluna; "Ey kulum!" diye buyuruyor; "Dön, yine kapımıza gel, kulağından gaflet pamuğunu çıkar da göklerden gelen; 'Haydi, artık orada durmayın gelin.' sesini duy!"
    Ey zavallı, ne zamana kadar, dünya dikenliğinde yalınayak koşup duracaksın? Biz, öteki âlemde, gül bahçelerinin kapılarını senin için açtık.
    Canı ben yarattım ama ona bir de dert verdim. Derdini veren, elbette onun dermanını da verir.
    Sana kapılarını açtığım gül bahçesi, öyle bir bahçedir ki, oradaki ağaçların dalları da, yaprakları da canlıdır. Birbirleri ile konuşur dururlar. Şunu iyi bil ki, her şey canlıdır. Canı olmayan bahçe, insanın hoşuna gitmez, insanın canına can katmaz.
    Ey ölüler arasında yaşayan diri oğlu diri! (1) Ölülerin kokusu ile nasılsın? Ne haldesin? Şu yaşayan ölüler, şu pis kokular, senin içini sıkmıyor mu? Seni iğrendirmiyor mu?
    Sen gaflet içinde yaşayan, karıncalar gibi kaynaşıp duran insan kalabalığının hepsini ölü sanma! Bu dünya da, öteki dünya da insana hayat veren ebedî ve ezelî dirilerle dopdolu. Fakat, onları görecek göz nerede? Sen şimdi, üç beş günlük bir hayata kanaat ederek, ebedî hayatı reddetme, bizden ayrılma!
    Zerreler sayısınca diri canların her biri, Allah'ın yarattığı şu sonsuz olan gökyüzünde güneşler gibi parlamada, dönüp durmada, ama onları görecek göz nerede?
    Eskiden onlar da bizim gibi hakikati göremeyen birer yarasaydı. Ama yaratanın lütfüyle, o yarasalar, birer güneş oldular

Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi! Ölülerin Kokusu Seni Rahatsız Etmiyor mu?
    Hz. Mevlana Celaleddin-i Rûm-î

Tasavvuf'a göre, hakk aşığı olmayanlar, yarattığı eserlere bakarak onun yaratma gücünü onun büyüklüğünü, hissetmeyen ona gönül vermeyen insanlar, bir ölü gibi yaşar. Allah'a inanmayan kişiler birer canlı cenazedir, dolaşırlar, yerler, içerler, nesil bırakırlar, fakat onlar aslında yaşayan ölülerdir.
    , yarattığı eserlere bakarak onun yaratma gücünü onun büyüklüğünü, hissetmeyen ona gönül vermeyen insanlar, bir ölü gibi yaşar. Allah'a inanmayan kişiler birer canlı cenazedir, dolaşırlar, yerler, içerler, nesil bırakırlar, fakat onlar aslında yaşayan ölülerdir.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Ce: Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi!
    emeğine sağlık canımm

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi!

emeğine sağlık

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi!

emeğine sağlık canım kardeşim

Ey Ölüler Arasında Yaşayan Kişi! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir $ey Var Bu Kent İle Aramda Çözemediğim!...

Bir $ey Var Bu Kent İle Aramda Çözemediğim!...

Bir şey var bu kent ile aramda çözemediğim Gecenin buz gibi keskin soğuğu değerken tenime dikenli çığlıklar bölüyor uykularımı önce Gözlerime doluyor duvarda cansız ışıkların titreyen gölgeleri perdeleri aralıyorum sonra, sabaha daha çok var Kendi yalnızlığında gece gibi sessiz gölgeler üşürken duvarda mavi gözlerinde bir hüzünlü bakış ve dudaklarının kenarına asılı yarım...
  2. Tuncay Özkanında aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı

Tuncay Özkanında aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında sorgulanan Tuncay Özkan'ında aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı. 'Ergenekon' soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde,...
  3. giresunda yaşayan melek yokmu aranıza ?

giresunda yaşayan melek yokmu aranıza ?

ben aslen erzincanlıyım ama burda yaşadığım için buralı oldum artık aranıza varsa görüşmek isterim..
  4. ölülerimiz unutmayalım ....

ölülerimiz unutmayalım ....

ölülerimiz için dua Salih El-Mersi'nin şöyle dediği rivayet edilir : Bir ...cuma gecesi sabah namazını kılmak için,mescide... gitmek üzere evden çıktım. Giderken yolumun üzerindeki kabristana uğradım. Kendi kendime: "Sabah oluncaya kadar burada kalayım" dedim. Bir kenara oturdum. Biraz sonra üzerime bir ağırlık çöktü ve uyuya kaldım. Rüyamda kabristanda yatanların hepsinin çıkmış...
  5. Twitterda Kişi Arama

Twitterda Kişi Arama

Twitterda Kişi Arama nasıl oluyor istediğim kişiyi twitterden nasıl arayabilirim lütfen yardım edin.

Sayfayı Paylaş