gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Ey Vatan / Arkadaşlar uykulardan uyansın

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

Savaştan çıkmış bir milletin yeniden dirilişi....

“Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok”un yazarı Osman Pamukoğlu, “Ey Vatan”da Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmış bir ulusun yeniden doğuşunu anlatıyor. Vatan olgusunun ulusların oluşumunda ve vatana sahip çıkmanın ulusların gelişimindeki önemini vurgulayan Pamukoğlu, Türklerin aslında barışsever bir ulus olduğunu, savaşın insanlığa yıkımdan başka bir şey getirmediğini ama ulusal varlığımızı tehdit eden bir saldırı karşısında Türklerin nasıl kahramanca vatanlarını savunacağını gösterdiğini anlatıyor. ABD’nin Irak’a haksız müdahalesi ve Türkiye’nin tutumuyla ilgili düşüncelerini de açıklayan Pamukoğlu, Irak müdahalesinin daha ilk günlerinde bu savaşın kolay kolay bitmeyeceğini ve ABD’nin ikinci bir Vietnam’la karşılaşacağını söylediğinin ve durumun bugün tam da söylediği gibi geliştiğinin altını çiziyor. Ey Vatan, 30 yılı aşkın bir süre Türk Ordusu’na hizmet vermiş ve Güneydoğu’da ateşin içinden geçmiş bir generalin, deneyimlerinden ortaya çıkan Vatan, Savaş ve Liderlik üzerine görüşlerini içeriyor.

Kitabın içinden (önsözden)
    Tarih ve kültür olmadan millet olunmaz. Tarih duygusu, şeref duygusu, vakarı bir ulusun her şeyidir. Bir ulus zayıf düşürülmemelidir.
    Bir millet ricalarla, adalet ve merhamet dilenerek şeref ve bağımsızlığını sürdüremez.
    Özgür olmak isteyip izin bekleyerek; hakkını isteyip lütuf bekleyerek; hiçbir şey yapmadan her şeyi isteyip, yakınarak; ne gidilecek yer, ne de elde edilecek bir şey vardır.
    Şükran duygusu asaletin göstergesi, nankörlük sevginin mezarıdır.
    Mirasyediler bile “kimi varmış kimi yokmuş” diye başlar. Binlerce yılın birikimi kültürden seçmeler olan bu anlatımlarda sadece “varolanlar” yer alabilir. Öldükleri zaman “hiç yaşamamış olan” kişi ve toplumlar değil.
    Bir iyileşmeden önce her şey kötü olur.

Kitabın Künyesi
    Yayınevi: İnkılâp Kitabevi
    Yazar: Osman PAMUKOĞLU
    Türü: Politika-Siyaset, Tarih
    Sayfa Sayısı: 158
    ISBN: 9751022401
    Basım Tarihi: 2004

Ey Vatan / Arkadaşlar uykulardan uyansın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Zara - Uyan Ey Gözlerim

Zara - Uyan Ey Gözlerim

uyan ey gözlerim gafletten uyan nota ey gözlerim nota gafletten notaları notaları notası uyan ey gözlerim gafletten uyan uyan uykusu çok gözlerim uyan azrail'in kasti canadır inan uyan ey gözlerim gafletten uyan uyan uykusu çok gözlerim uyan seherde uyanırlar cümle kuşlar dilli dillerince tespihe baslar tevhit eyler dağlar taslar ağaçlar uyan ey gözlerim gafletten uyan uyan uykusu çok...
  2. Erzurumlu Emrah - Uykudan Uyanmış

Erzurumlu Emrah - Uykudan Uyanmış

Uykudan uyanmış gözleri bir hoş Dedim sarhoşmusan söyledi yoh yoh Ağ elleri boğum boğum gınalı Dedim yar bayram mı söyledi yoh yoh Dedim kalem nedir dedi kaşımdır Dedim inci nedir dedim Dedim onbeş nedir dedi yaşımdır Dedim artık var mı söyledi yoh yoh Dedim ölüm vardır dedi aynımda Dedim zulüm vardır dedi boynumda Dedim ak memeler dedi koynumda Dedim ver ağzıma dedi ki yok yok Dedim...
  3. Ey Rabbim! muhteşem bir dua.. okuyun arkadaşlar...

Ey Rabbim! muhteşem bir dua.. okuyun arkadaşlar...

muhteşem bir dua muhteşem dualar dua ey rabbim ile başlayan dualar nasib açma duası Ey Rabbim! Gönlüme genişlik ver. İşimi kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz. Tâ ki!.. sözümü iyice anlasınlar. Allah'ım sırlar semasının güneşi; nurların mazharı; Celâl dairesinin merkezi; Cemal feleğinin kudbu olan, Ehadiyete mensub Muhammed(asm) ın lâtif zatına salât ve selam eyle! Allah'ım! O’nun...
  4. Uyan...

Uyan...

UYAN... Uyan bak dünya o bildiğin dünya değil. Kus sana verilen uyku haplarını. Sana söylenen yalanları unut bitir rüyaları. En büyük kâbusu en güzel düşün sanma. Uyan, nerde sevgi nerde sevgili. Aylık gezmelere aşk deme artık uyan. Her bitişinde bir daha ayağa kalkamayacağım deme. Düşmeyi görmeden kalkmayı bilemezsin. Uyan bak o pencere sahte, gördüklerin sahte. Ne yaşadığın acıyı nede...

Sayfayı Paylaş