gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Faks makınasının icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  faks icadı hakkında bilgiler faks makinasının icadı

  Günümüzün teknoloji harikalarından biri olan faksın icadı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle ve misafirlerimiz ile paylaşıyoruz Melek'ler.

  [​IMG]


  Faks'ın İcadı

  İlk Faks

  Faksın icadı, zannedildiğinin aksine, yaklaşık 100 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İlk faksı kimin kullandığı hakkında farklı görüşler mevcuttur. 1843'de Alexander Bain'in bir faks patenti olmış olduğu iddia edilmektedir. F. C. Bakewell ise 1853 yılında basılan Elektrik Bilimi adlı kitabında 'kopyalama yapan telgrafı' tasvir etmektedir. Belki de bu iki icat da vücut bulamamıştır. Ancak İtalyalı bir fizik profesörü olan Giovanni Caselli 'patelegraple' adında bir marinayı icat ederek kullanmıtır. Bu makine, 1866 yılında Paris'le Lyon arasında, ilk yıl içinde yaklaşık 5.000 faks geçmiştir.

  Dökme demirden yapılmış, 2 m uzunluğundaki bu ilkel, fakat kullanışlı faks şu şekiilde çalışıyordu: Gönderici, yalıtkan mürekkeple ince bir teneke levhanın üzerine mesajı yazıyordu. Daha sonra bu levha metal bir aksam üzerine yerleştirilip her bir milimetrede üç satır halinde bir iğneyle taranıyordu.
  Sinyaller telgrafla alıcı faksa iletiliyor ve buradaki iğne de mesajı, potasyum ferrosiyanite batırılmış bir kağıt üzerine, özel bir kimyevi işlemle imal edilen Prusya mavisi mürekkeple yazıyordu.

  Her iki iğnenin de ayın anda tarama yapması için ikisi de tam olarak ayın zamanı gösteren iki saat kullanılıyordu. Bu saatler bir sarkacı harekete geçirirken kullanılıyor, sarkaç da iğnelerin hareketini kontrol eden dişli ve çarkları çalıştırıyordu.

   
Faks makınasının icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Faks / tele faks

  Faks / tele faks

  İlgi alanınızda olan şeylerin gerçek yüzünü ve bilginin aslını öğrenmeye, sevinçli haber ve dost ziyaretine delalet eder.
 2. Piyanonun İcadı

  Piyanonun İcadı

  piyano, nedir, nasıl çalınır, notaları, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Yapım biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir. Piyano Forte olarak adlandırılması da bundandır. Atası klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken...
 3. Tokanın İcadı

  Tokanın İcadı

  toka, nedir, ne işe yarar, saç tokası, resimleri, hakkında bilgi. Toka 1700lerin başında İtalyan Tony Tocca tarafından bulunmuştur. Tony karısının keçe gibi uzun kıvırcık saçlarından rahatsız olmakta ve bu konuda bir şeyler yapmak istemektedir. Bundan yola çıkan Tocca tokayı icat etmiş ve adını tocca koymuştur. Tocca 1860lara kadar çok moda olmuş ve Tocca'nın ailesine milyonlar...
 4. faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi - arkadaşlar faksın icadını biliyor musunuz acaba ne zaman ve kim icat etti faksı?
 5. Mikserin İcadı

  Mikserin İcadı

  Mikseri Kim Buldu Mikseri İlk Bulan Kimdir Hanımların mutfakta ki en büyük yardımcılarından biri olan mikser kaç yıldan beri hayatımızda var hiç düşündünüz mü melekler ? Kim, nasıl icat etti öğrenmek için buyrun makalemize :) 1900 lü yıllarda icat edilen ve günümüzde neredeyse her evde kullanılan mikseri kim icat etti. 1900 lü yıllardan önce üretilen elektrik motorlarının büyük olması ev...

Sayfayı Paylaş