gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Farenin Evrim Süreci Tersine Döndü

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Amerikalı bilim adamları, evrim sürecini geriye çevirerek, bir fareyi zaman içinde 500 milyon yıl geriye götürdüler.ABD'nin Utah Üniversitesinde yapılan araştırmada, farenin gen haritasından faydalanan bilim adamları, ilkel hayvanlarda bulunan bir geni tekrar inşa ettiler. Eski gen yeniden mutasyona uğrar ve ayrışırken, modern memelilerde beyin gelişiminde kilit rol oynayan bir çift genin oluşumuna yol açtı. Deneyin evrim sürecinin aydınlığa kavuşması ve yeni gen tedavi tekniklerini beraberinde getirmesi açısından önemine işaret eden araştırmacı Petr Tvrdik, ilk kez eski bir genin yeniden inşa edildiğini ve iki adet günümüz hayvanına ait genden, ayrıştıkları eski geni yeniden inşa edebileceklerini ispatladıklarını söyledi.

'Hox' geni

Developmental Cell isimli akademik dergide de yayımlanan araştırmayla, 500 milyon yıl önce ilk hayvanların 'Hox' adı verilen 13 adet geni bulunduğu ve her genin daha sonra 4'e ayrışarak, 52 gene ulaştığı belirlendi. Evrim süreci sonunda başka mutasyonlar da meydana geldi ve bazı gereksiz genler ortadan kalkarak, geriye bugünün hesabıyla memelilerdeki 39 Hox geni kaldı.

Araştırmada, Utah Üniversitesi ekibi, ceninlerde beyin gelişimini kontrol eden 'Hoxa1' ve hayvanlarda yüz hareketlerini kontrol eden sinir hücrelerinin gelişiminde kilit rol oynayan 'Hoxb1' genini incelediler.

Bilim adamları, inşa ettikleri melez genin eski genin tamamen aynısı olmadığını, ancak eski genle aynı fonksiyonları yerine getirdiğini kaydettiler. Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi İnsan Genetiği Bölümünden Profesör Mario Capecchi, 'Bu araştırmada asıl yaptığımız iş, Hoxa1 ve Hoxb1 genlerinin bugün yaptığını, zaman içinde geri giderek, Hox1 geninin nezaman yaptığını görmek. Evrimin nasıl süreçlendiğine gerçek bir örnek oldu, çünkü evrim sürecini geriye çevirdik' diye konuştu.

Farenin Evrim Süreci Tersine Döndü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fareler...

Fareler...

Fareler Üzerinde Bir Araştırma ABD’ de fareler üzerinde yapılan bir araştırma, doğal uyku döngüsünün sürekli değişmesinin yaşlı farelerin erken ölümüne neden olduğunu ortaya koydu 7 Kasım 2006 Salı Araştırmacılar, insanlarda uçak yolculuklarında ya da sürekli gece çalışma sonrası ortaya çıkan etkiyi belirlemek için farklı yaşlarda yüzden fazla farenin uyku düzenini bozdu. Bunun için...
  2. EvlİlİĞİn Evrİmİ

EvlİlİĞİn Evrİmİ

1. yıl: Koca şöyle der: "Oooo sevgilim, böyle kesik kesik öksürmen beni endişelendiriyor. Bilmiyor musun artık her yerden her türlü mikrobu kapabiliyoruz.. İşimizi şansa bırakamayız Şimdi doğruca hastaneye gidiyoruz. Seni bir görmelerini istiyorum. Sanırım birkaç gün orda dinlenmen gerekecek. Biliyorum hastane yemekleri kötü ,o yüzden sana sevdiğin ev yemeklerinden getiricem....
  3. Evrim Mekanizması

Evrim Mekanizması

Evrimin önemli ham malzemelerinden biri mutasyonlardır. Mutasyonu açıklamadan önce modifikasyon (ya da diğer adıyla varyasyon) tanımını doğru yapmak gerekir. Modifikasyon, çevre koşullarının etkisiyle canlının genetik yapısındaki şu ya da bu genin zorunlu veya tercihli olarak uyarılması ya da işlevlerin teşvik edilmesi-güçlendirilmesi sonucunda dış görünüşünde (fenotip) ortaya çıkan kalıtsal...
  4. Erkeklerin evrimi

Erkeklerin evrimi

Erkekler evlendikten sonra nasıl değişir? İşte 6. haftadan 6. yıla kadar evli bir erkeğin evrimi.. 6. hafta: Seni seviyorum 6. ay: Tabii ki, seni seviyorum 6. yıl: Seni sevmesem çoktan çeker giderdim 6. hafta: Aşkım, ben geldim 6. ay: Selam! 6. yıl: Annen ne yemek yapmış? 6. hafta: Zahmet etme, ben açarım 6. ay: Ben açayım mı kapıyı? 6. yıl: Yahu şu kapıya baksanıza! 6. hafta: Sevgilim,...
  5. Fare

Fare

hep fareyi biz kullanıyorun birde bunun tersini onun bizi kullandıgını düşünbakalım nasıl olurdu

Sayfayı Paylaş