Farkli YÜzeylerde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn İncelenmesİ

Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

sürtünme kuvveti deneyi sürtünme kuvveti deneyleri ile ilgili deneyler ile ilgili resimler kolay deneyler DENEYİN AMACI: Sürtünme kuvveti büyüklüğünün, hangi faktörlere bağlı olduğunu deneylerle kavramak.

1- cam
    4-tahta
    2- tahta takoz
    5-ip
    3- dinamometre
    6-mermer karo
    TEORİK BİLGİ:
    Belli bir yüzey üzerinde hareket eden cisme, hareketiyle zıt yönde etki eden kuvvete “sürtünme kuvveti” denir. Sürtünme kuvveti Fs ile sembolize edilir. Sürtünme kuvveti cisim ile yüzey arasında oluşur. FS = k.N = k.m.g
    F
    FS
    FNET = F - FS
    G= N = mg FS =Sürtünme kuvveti
    k = Yüzeyin sürtünme katsayısı
    m = kütle
    g = yerçekimi ivmesi

Sürtünme kanunları:
    Sürtünme kuvveti;
    1-Sürtünen yüzeylerin cinsine bağlıdır.
    2-Sürtünen yüzeylerin alanına, büyüklüğüne bağlı değildir.
    3-Daima hareket yönüne zıt yöndedir.
    4-Cismin kütlesine, yerçekimine ve eğim açısına bağlıdır.
    5-Hareket eden cismin hızına bağlı değildir ve hareket bitinceye kadar devam eder.
    HAZIRLIK SORUSU:
    1-Bir takozu halı üzerinde mi yoksa kaygan bir zemin üzerinde mi kolay hareket ettirebiliriz? Hangi durumda daha büyük kuvvet gerekir? Nedenlerini tartışınız.
    DENEY DÜZENEĞİ:
    DENEYİN YAPILIŞI:
    1-Dinamometreyi ;şekildeki gibi kullanacağınızdan dolayı ,yatay konumda sıfır ayarını yapınız.
    2-İp yardımıyla dinamometreyi tahta takoza bağlayınız.
    3-Şekilde görüldüğü gibi sırayla önce tahta zemin, sonra mermer zemin ve cam zemin üzerinde çekerek, dinamometrede okunan değerleri karşılaştırınız.
    DENEYİN SONUCU:
    Dinamometredeki değerleri karşılaştırdığınızda, cam üzerindeki çekme kuvvetinin en az olduğu görülür.
    O halde pürüzlü yüzeylerde sürtünme kuvveti, düz ve cilalı yüzeylerden daha büyüktür.

Farkli YÜzeylerde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn İncelenmesİ konusuna benzer içeriklerimiz
  1. farklı yaklaşımlar, farklı sonuçlar..

Dr. Ruskin, Amerikan tıp birliği dergisinde yayımlanan aşağıdaki yazısında, komik bir yanlış anlamanın kişide nasıl tümü ile farklı bir yaklaşım duygusu oluşturabileceğini anlatmaktadır. Dr. Paul Ruskin, öğrencilerine yaşlanmanın pisikolojik belirtilerini öğretirken onlara şu olayı okudu: "Hasta ne konuşuyor,ne de söylenenleri anlayabiliyor.Bazen saatlerce anlaşılamayan şeyler...
  2. Arşimet Prensibine Dayanarak Sıvının Cisme Uyguladığı Kaldırma Kuvvetinin Incelenmesi

DENEYİN AMACI: Sıvı içerisine batırılan bir cismin, batırılan kısım kadar sıvıyla yer değiştirmesini gözlemek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Bir tahta parçasının su üzerinde batmadan durmasının nedeni nedir? Tartışınız. 2-Bir cismin suya batan kısmının hacmi artarsa suyun cisme uyguladığı kaldırma kuvveti de artar mı? Nedenlerini tartışınız....
  3. EĞİk DÜzlemde SÜrtÜnme Kuvvetİnİn Hareket İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

eğik düzlemde hareket eğik düzlemde hareket deneyi sürtünme kuvveti sürtünmesiz ve sürtünmeli hareketi sürtünmesiz ve sürtünmeli DENEYİN AMACI:Eğik düzlemde sürtünme kuvvetinin hareket ilişkisini gözlemek. TEORİK BİLGİ: Ağır yükleri bulundukları yerden yüksek bir yere kaldırmak için faydalanılan, bir ucu daha yüksekte bulunan...
  4. SÜrtÜnme Kuvvetİnİn Cİsmİn AĞirliĞi Ve YÜzeyİn Cİnsİyle Olan İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

sürtünme ile ilgili deneyler sürtünme kuvveti ile ilgili deneyler kuvveti resimler kuvvetinin ağırlıkla ilişkisi DENEYİN AMACI :Sürtünme kuvvetinin cismin ağırlığına ( yüzeye yapılan etki kuvvetine) ve yüzeyin cinsine bağlı olduğunu görmek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Bir kutuyu hareket ettirdiğimiz kuvvetle iki kutuyu üst üste koyarak hareket ettirdiğimiz kuvvet...
  5. Signatürler (İmzalar) Farklı Farklı

signatürler ilginç signatürler imza signatürleri Bu imzaları beğeneceğinizden adım gibi eminim meleklerim...
  6. Farklı,farklı takı tasarımları

değişik takı tasarımları takı tasarımı farklı tasarımları Boncuklusundan tutunda,zincirlisine,pullusuna,incisinden,ipli modellere kadar farklı takı tasarımları siz takı severleri için burada arkadaşlar.Hepsi birbirinden şık ve güzel takılar.Hepsinde ayrı ayrı emek var.Yapanların ellerine sağlık....
  7. 2010 için farklı farklı

[IMG] [IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG][IMG]
  8. sürtünme yolu ile ilişkide hamile kalma riski nedir?

Kızlar sitenize kayıtlı değilim şöyle bi sorunum var. Erkek arkadaşımla sürtünme ile birlikte olduk hamile kalma olasılığı nedir, yani sürtünerek te hamile kalma olasılığı varmı. Lütfen Yardımcı olun. Adetime daha 5 gün var ama ben korkuyorum napacam ya hamileysem :S
  9. kız arkadaşımla sürtünme yoluyla beraber olduk

kız arkadaşımla sürtünme yoluyla beraber olduk ama hiç bir boşalma yaşamadım kız arkadaşım normal adet gününden bir kaç gün önce hasta olmuş ve ilk gün normal ikinci ve üçüncü günde azalma olmuş kanamalarında hamilemidir.....?
  10. surtunme yoluyla ılıskıye gırdım korkuyorum yardım edın

surtunme yoluyla ılıskıye gırdım ama ılıskıden sonra adet grum gecıtı bıraz ılıskıye kasım 1 de grdım adetım ekımın 12 de gelmıstı ılıskıden sonra kasım21 de geldı bu ayda gecıkme oldu doktora gtmktn krkuyrum ltfen yrdım edın

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. düz zemin üzerinde dinamometre