gebe
  1. renesme

renesme Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    77
    Ödül Puanları:
    28

Fatih sultan mehmetin redettiği teklif

Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

Ünlü tarihçi, Bilkent öğretim üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, akademik hayatının 70'inci yılını kutladığı şu günlerde Fatih Sultan Mehmet'le ilgili bir tartışmayı yeniden gündeme getirdi

ANKARA - Prof. Dr. İnalcık, en son yaptığı tetkik hakkında bilgiler verirken "Fatih'in İstanbul Tarihi"nin 2'nci cildi için çalıştığını söyledi.
    İnalcık, etraflıca bir incelemenin yer aldığı kitapta Papa 2'nci Pius'un Fatih Sultan Mehmet'e hitaben yazdığı mektupla ilgili çok önemli bilgilere yer vereceğini açıkladı.
    Papa'nın bu mektupta Fatih Sultan Mehmet'e kendisini Roma İmparatoru olarak tanıyabileceğini ifade ettiğini söyleyen İnalcık, ancak Papa'nın bir şart öne sürdüğünü açıkladı. İnalcık'ın çalışmasına göre Papa 2'nci Pius, Fatih Sultan Mehmet'ten Hıristiyan olmasını istedi. Bu konuyla ilgili Türk ve yabancı ilim insanları tarafından bunun üzerinde birçok tetkikler yapıldığını ifade eden İnalcık kendisinin de inceleme yaptığını söyledi.
    Bazı çevrelerin "Mektup gönderilmemiş" dediğini anlatan İnalcık, "Ben o mektubun gönderildiği kanaatindeyim. Mektubun gittiğini fakat Fatih Sultan Mehmet'in mektubu nazarı itibara almadığını, hiç önem vermediğini göstermeye çalışıyorum. İleride de bunu yayınlayacağım" diye konuştu.
    Çetin Altan'ın iddiası
    Daha önce de gazeteci-yazar Çetin Altan, Fatih Sultan Mehmet'in Avniya mahlasıyla yazdığı bir beyite dayanarak Osmanlı'nın efsane padişahının Hıristiyan olduğunu öne sürmüştü.
    Altan'ın bahsettiği beyit şöyleydi:
    "Bir frengi kâfir olduğun bilürdi Avniya (Avniya -Fatih'in mahlası- bilirdi senin bir kafir Hıristiyan olduğunu)
    Belde zünnarını boynunda çelipayı gören
    Prof. Dr. İskender Pala, Altan'ın yazdığı beyitin doğru olmadığını, aslının aşağıdaki gibi olduğunu söyleyerek, iddiayı reddetmişti.
    "Bir frengi kâfir olduğun bilürdi Avniya
    Belün ü boynunda zünnâr u çelîpâyı gören"

Fatih sultan mehmetin redettiği teklif konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fatİh Sultan Mehmet

Fatİh Sultan Mehmet

FATİH SULTAN MEHMET Birgün İstanbul ve İstanbul'un Fethi'nden konuşurlarken söz tabii Fatih'e geldi. Atatürk'ün tarihin kendi hakkında vereceği hükmü etrafındakilere sık sık sorduğu malumdur. Söz sırası yine gelmişti. Ortaya şöyle bir sual attı: "Tarih acaba benim mi, yoksa İkinci Mehmet'in mi yaptığı işleri daha mühim bulacaktır?" Bulunanların hemen hepsi: "Siz" dediler....
  2. Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi

Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi

Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi var mı sizin sitenizde yoksa lütfen acilen paylaşınız lütfen ama lütfenn
  3. Fatih Sultan Mehmetin hayatı

Fatih Sultan Mehmetin hayatı

Fatih Sultan Mehmetin hayatı Fatih Sultan Mehmetin hakkında bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Osmanlı Döneminin en bilindik ve en başarılı hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet'in hayatı hakkında sizlere bu yazımızda Fatih Sultan Mehmet biyografi bilgilerini sunuyoruz. Fatih Sultan Mehmetin Yedinci Osmanlı Padişahı ve İstanbul'un Fatihi dir. Saltanatı: 1451-1481 Babası: II....
  4. Fatih Sultan Mehmet Biyografi

Fatih Sultan Mehmet Biyografi

Fatih Sultan Mehmet Biyografi bilgileri paylaşın bu sayfada lütfen kızlar!
  5. Fatih Sultan Mehmet Cariyeleri

Fatih Sultan Mehmet Cariyeleri

Fatih Sultan Mehmet Cariyeleri kimlerdir bana mümkünse Fatih Sultan Mehmet Cariyelerinin isimlerini yazarsanız çok yardımcı olursunuz.

Sayfayı Paylaş