gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

FECR Suresi hakkında bilgi ve Türkçe Meali

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

fecr duası fecr duasi suresi meali fecir duası suresi türkçe okunuşu FECR Fecr, tan yerinin ağarması ve şafak manasına gelir. Fecr sûresi, Leyl sûresinden sonra Mekke'de inmiştir, 30 (otuz) âyettir. Bu sûrede eski kavimlere ait kıssalar hatırlatılır. İnsanoğlunun kötülüğe yönelmekte olduğu belirtilerek bunun kötü sonucu, dünya hayatından sonraki hayat ve oradaki durumlar kısaca anlatılır.
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1. Andolsun Fecre , [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2. On geceye ,[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3. Çifte ve teke,[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4. (her şeyi karanlığı ile) örttüğü an geceye [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5. Bunlarda akıl sahibi için elbette birer yemin (değeri) vardır. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6. Görmedin mi, Rabbin ne yaptı Âd kavmine?[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7. Direkleri (yüksek binaları) olan, İrem şehrine? [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8. Ki ülkeler içinde onun benzeri yaratılmamıştı ,[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9. O vadide kayaları yontan Semûd kavmine? [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10. Kazıklar (çadırlar, ordular) sahibi Firavun'a? [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11. Ki onların hepsi ülkelerinde azgınlık ettiler. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12. Oralarda kötülüğü çoğalttılar. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]13. Bu yüzden Rabbin onların üstüne azap kamçısı yağdırdı. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]14. Çünkü Rabbin (her an) gözetlemededir. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]15. İnsan var ya, Rabbi kendisini imtihan edip de ikramda bulunduğunda ve bol nimet verdiğinde "Rabbim bana ikram etti" der. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]16. Onu imtihan edip rızkını daralttığında ise "Rabbim beni önemsemedi" der. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]17. Hayır! Doğrusu siz yetime ikram etmiyorsunuz, [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]18. Yoksulu yedirmeye birbirinizi teşvik etmiyorsunuz, [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]19. Haram helâl demeden mirası yiyorsunuz. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]20. Malı aşırı biçimde seviyorsunuz. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]21. Ama yeryüzü parça parça döküldüğü,[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]22. Rabbin(in emri) geldiği ve melekler saf saf dizildiği zaman (her şey ortaya çıkacaktır). [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]23. O gün cehennem getirilir, insan yaptıklarını birer birer hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ne faydası var![/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]24. (İşte o zaman insan "Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim!" der. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]25. Artık o gün, Allah'ın edeceği azabı kimse edemez.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]26. 0'nun vuracağı bağı kimse vuramaz. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]27. Ey huzura kavuşmuş insan![/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]28. Sen O'ndan hoşnut, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]29. (Seçkin) kullarım arasına katıl, [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]30. Ve cennetim gir. [/FONT]

Son düzenleme: 26 Ağustos 2009
FECR Suresi hakkında bilgi ve Türkçe Meali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ALAK Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

ALAK Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

alak suresi hakkında bilgi alak suresinin ilk 5 ayeti türkçe suresinin ilk 5 ayetinin meali ayeti meali beş ayetinin ALAK Alak, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder. Bu sûreye "İkra' sûresi" de denir. Mekke'de inmiştir; 19 âyettir. İlk 5 âyeti, Kur'an'ın ilk inen âyetleridir. Bu sûrede okumanın, öğrenmenin üstünlüğü, insanın yaratılışı, kalemin...
  2. HADÎD Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe meali

HADÎD Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe meali

HADÎD Medine'de inmiştir;29 (yirmidokuz) âyettir. Adını, ilk âyetinde geçen "tecâdilü" kelimesinden alır. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1. Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmektedir. O, azîzdir, hakîmdir. 2. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. O, diriltir, öldürür. O, her şeye gücü yetendir. 3. O ilktir, sondur, zahirdir, batındır. O, her şeyi bilendir. 4....
  3. KADR Suresi hakkında bilgi ve türkçe Meali

KADR Suresi hakkında bilgi ve türkçe Meali

kadir suresi hakkında bilgi kadir suresi ile ilgili bilgi KADR Kadir gecesinden söz ettiği için bu adı almıştır. Abese sûresinden sonra Mekke'de inmiştir. 5 (beş) âyettir. Sûrede, Kadir gecesinden, onun faziletinden, o gecede meleklerin yeryüzüne inişinden bahsedilir. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1. Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. 2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen...
  4. KAFİRUN Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

KAFİRUN Suresi hakkında Bilgi ve Türkçe Meali

kafirun duası kafirun duasi suresi hakkında bilgi duası türkçe KAFİRUN Kafirlerden bahseder. Mekke devrinde nazil olmuştur. 6 ayettir. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1. Ey Muhammed! De ki: "Ey kafirler! 2. "Ben sizin taptıklarınıza tapmam." 3. "Benim taptıgıma da sizler tapmazsınız." 4. "Ben de sizin taptığınıza tapacak dağilim." 5. "Benim...
  5. MÜMTEHINE Suresi hakkında bilgi ve Türkçe Meali

MÜMTEHINE Suresi hakkında bilgi ve Türkçe Meali

mümtehine duası mümtehine suresi meali suresi türkçe okunuşu düşük yapmamak için dua düşük yapmamak için dualar MÜMTEHINE Adını, 10. âyette geçen "imtehınû" kelimesinden alan bu sûde Medine'de inmiştir; 13 âyettir. Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. 1. Ey iman edenler! Eğer benim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanız, benim de düşmanım, sizin de düşmanınız...

Sayfayı Paylaş