gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

fellah köftesi

Konu, 'Köfteler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

fellah köftesi fellak köftesi fellah nasıl yapılır video ıspanaklı Her ne kadar adı köfte de olsa salata olarak günlerde sunulan bir köfte....Hem lezzetli hem besleyici...:hungry:
    MALZEMELER
    2 su bardağı köftelik bulgur
    2 su bardağı sıcak su
    1 su bardağı un
    1 yemek kaşığı salça
    1 çay kaşığı kimyon
    1 yemek kaşığı limonun suyu
    tuz
    sosu için;
    1 yemek kaşığı nar ekşisi
    3-4 adet rendelenmiş domates
    3 dis dövülmüş sarımsak
    1/2 yemek kaşığı sıvı yağ
    1 tatli kaşığı domates salçası
    kırmızı biber
    karabiber
    maydanoz
    nane
    tuz
    YAPILIŞI
    Bulguru bir kaba koyup üzerine 2 bardak kaynar suyu dökün ve üzerini kapatıp şişmesini bekleyin. Daha sonra, salça ve kimyonu ilave edip, en az 15 dakika, çiğ köfte yoğurur gibi yoğurun. Yoğurma işlemi bittikten sonra unu içine dokun ve azar azar ılık su ilave ederek, katı bir hamur elde edin. Sonra hamurdan fındık büyüklüğünde parçalar kopartıp, avcunuzda yuvarlayın ve işaret parmağınızla, hafifçe uzerine bastırın. Geniş bir tencereye su koyun, icine biraz tuz ve limon suyunu ekleyin ve suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra, köftelerin hepsini yavaşça, kaynayan suya dökün ve suyun tekrar kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra, orta ısıda 15-20 dakika pişirin. Köfteler pişerken sosunu hazırlayın. Sos için; sıvı yağda domates salçasını kavurun ve rendelenmiş domatesler ile dövülmüş sarımsakları ilave edin. Pişmeye başlayinca nar ekşisini ekleyin ve birkaç dakika daha pişirip, ocaktan alın. Arzu ettiğiniz miktar tuz, karabiber, kırmızıbiber ve nane ekleyin. Köfteler piştikten sonra, suyunu süzün ve sosla karıştırın.

karakuzu bunu beğendi.
  2. sevkar06

sevkar06 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hiç yemedim yapıp bakmak lazım tadına

3. sevil-78

sevil-78 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bi tarif ben yapıyorum çok güzel oluyor........

4. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    bende çok beğeniyorum

5. ebraryksl

ebraryksl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende hiç yemedim .önce ii yapandan denemek gerek

6. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Bu aralar hep aklimda yapiyim diye düsünüyorum. Yarin bi niyetlenip yapicam insallah :)

7. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Evet bugun yaptim ve yedik bile. Gercekten hem yapmasi cok kolay ve de cok lezzetli. Üzerine yogurt sos da döktük daha bi lezzetli oldu. Herkese tavsiye ederim bi deneyin derim:tik:

fellah köftesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fellah

Fellah

Rüyada fellah görmek kismete yorumlanir. Rüyanizda evinize bir fellahi misafir ettiginizi görmek, büyük bir nimete kavusacaginiza; sizin bir fellahin evine misafir olarak gittiginizi görmek, devletten bir büyük mevki alacaginiza veya bir bü-yük devlet adamindan yardim göreceginize delalet eder. Bir fellahla arkadas oldugunuzu görmek, bir sirkete ortak oldugunuza delildir.
  2. Ispanak Köftesi

Ispanak Köftesi

Ispanak Köftesi Malzemeler 200 gr Ispanak 200 gr Tuzsuz Beyaz Peynir 100 gr Kaşar Peyniri Rendesi 1 Çorba Kaşığı Margarin 3 Çorba Kaşığı Un 1 Küçük Soğan 1 Yumurta Tuz, Karabiber Kızartmak için Sıvı Yağ Yemeğin Tarifi Ispanakları yıkayıp yapraklarını ince ince kıyın. Kuru soğanı rendeleyip bir kaşık margarinle...
  3. Ayak köftesi

Ayak köftesi

ayak köftesi MALZEMELER 500 gr. köftelik kıyma 4 adet patates 2 yemek kaşığı yoğurt 3 yemek kaşığı un 1 adet kuru soğan 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı tuz Kızartmak için: 1 yemek kaşığı sıvıyağ HAZIRLANIŞI Patatesleri soyup küp şeklinde doğrayın. Tencereye alıp üstünü kapatacak kadar su koyun. Tuz atın ve patatesleri yumuşayana kadar haşlayın, çatalla ezip püre haline getirin,...
  4. Lor köftesi

Lor köftesi

lor köftesi Osmanlı mutfağından sizlere lor köftesinin tarifini ve gerekli olan malzemeleri veriyorum şimdiden afiyet olsun=) 5 kişilik Malzemesi: -1 kg. lor peyniri (tercihen sepet loru) -1 bağ maydanoz (ince kıyılmış) -tuz -4 adet yumurta -100 gr. tereyağı (6,5 çorba kş.) Yapılışı: 1.Lor peynirini bir kaba ince ince ufalayın. Kıyılmış maydanozu katıp, karıştırın. 2.Maydanozlu peynire...
  5. Fellah Köftesi-Hatay

Fellah Köftesi-Hatay

fellah köftesi fellah köftesi hatay Antakya'nın çok ünlü Fellah köftesini bu gün bu tarifle yaptım ve muhteşem oldu meleklerim.Değişik lezzletler seviyorsanız muhakka deneyin... 2 su bardağı sıcak su 2 su bardağı ince bulgur 3 çorba kaşığı un 2 yumurta Karabiber ,pulbiber,tuz Sosu için: 2 adet kuru soğan 3 diş sarımsak 5-6 çorba kaşığı sıvı yağ 1 çorba kaşığı biber salçası Hazırlanışı:...

Sayfayı Paylaş