gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113

Ferzan Özpetek "Türkiye'de Film Yapmak İstiyorum"

Konu, 'Magazin' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

'SEZEN AKSU BENİ ETKİLİYOR' [​IMG] İTALYA’DA YAPTIĞI FİLMLERLE ADINDAN SÖZ ETTİREN VE ÖNEMLİ BAŞARILAR KAZANAN TÜRK YÖNETMEN FERZAN ÖZPETEK, TÜRKİYE’DE FİLM YAPMAYI ÇOK İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

CNN Türk’te yayınlanan 360 Derece programında, Şirin Payzın’ın konuğu İtalya’da yaptığı filmlerle büyük başarı kazanan Türk yönetmen Ferzan Özpetek oldu. Ünlü yönetmen yeni filmi ‘Mükemmel Bir Gün’ hakkında konuştu.

İtalya’da çok satan bir romandan uyarlanan ve birçok festivalde gösterilen film, 31 Ekimde vizyona girdi. Roma’da hayatları kesişen dokuz kişinin son bir gününün anlatıldığı filmde; yoksulluk, tutku ve insan ilişkileri konu ediliyor.

İtalya’da çok tanınan bir yönetmen olan Ferzan Özpetek, Türkiye’de film yapmayı çok istediğini söyleyerek 'Şimdiki yaptığım seyahat de beni çok etkiledi. Gaziantep’i ve Mardin’i görmem beni etkiledi… Mutlaka Türkiye’de bir film çekmek istiyorum. Yalnız şunu düşünüyorum. Türkiye-İtalya arasında iki lisanlı bir film mi, yoksa tamamen bir Türk filmi yapmak mı istiyorum?” şeklinde konuştu.

Filmlerinin Türkiye’de gişe başarısı elde edemediği sorusu üzerine ünlü yönetmen 'Yok, öyle bir sıkıntım yok. Türkiye’de o gişeyi yakalayamamam çok normal. Filmler İtalyanca ve alt yazılı. Belirli bir seyircim var ve o seyirci de iyi. Kaç seyircinin olduğu değil, o seyircinin nasıl olduğu çok önemli” açıklamasını yaptı.

Bize gösterdiğin İstanbul’u anlat

Türk izleyicisine İtalya’yı sevdiren Özpetek, İtalyan izleyicinin de Türkiye’de çekilecek bir film sayesinde Türkiye’yi tanıyacağını belirterek “Yaptığım her film İtalyanlar tarafından bekleniyor. Mesela Ağustos ayında dört İtalyan arkadaşım geldi İstanbul’a ve dediler ki, ‘Bize gösterdiğin İstanbul’u bir filmde anlatsan, olay olur İtalya’da.’ İstanbul’u ve Türkiye’yi bilmiyorlar çünkü. “ yanıtını verdi.

Özpetek, filmlerinin müziklerini neden Sezen Aksu’nun yaptığını da şöyle anlattı:

”Sezen Aksu çok sevdiğim bir şarkıcı, sanatçı ve insan... Ben bir konuyu düşünürken, bakıyorum Sezen Aksu’nun bir şarkısı çalınıyor. Hiç farkında olmadan, çekeceğim sahneleri düşünüyorum. Beni çok etkileyen bir kişi.”

Sezen Aksu’nun yaptığı şarkıların çok evrensel olduğunu belirten Özpetek, bu yüzden İtalya’da yapılan bir filmde Türk müziği kullanmanın sorun olmadığını, kendisi için görüntü ve sesin yerine oturmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ferzan Özpetek "Türkiye'de Film Yapmak İstiyorum" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ferzan ÖZPETEK

Ferzan ÖZPETEK

"İlk, 7 yaşımda anneannemle beraber gittim sinemaya. Gittiğim film Kleopatra’ydı... Hemen aramızda sinemayla büyük bir aşk oldu. Birbirimizi çok sevdik. İtalya’dan önce, 17 yaşıma kadar İstanbul’daydım. 17 yaşında, liseyi bitirir bitirmez hemen İtalya’ya gittim. Sinema için. İtalya’ya gider gitmez Akademiye yazıldım, bir tiyatro okuluna... Bütün yönetmenlere gidip, gazeteci numarası...
  2. Özpetek İtalya'da kitap oldu

Özpetek İtalya'da kitap oldu

Yönetmen Ferzan Özpetek, filmleriyle ünlenmesinin ardından, elli yaşına bastığı 2009'da kitap konusu oldu. İtalyan gazeteci Laura Delli Colli'nin Türkiye'de doğan ve İtalya'da yaşayan yönetmenle yaptığı "nehir söyleşiden" oluşan kitap, Özpetek'i konu alan ilk monografik çalışma özelliğini taşıyor. Özpetek'in dünyasının kapılarını okurlara aralamayı amaçlayan kitap, "Ferzan...
  3. Ferzan Özpetek kimdir

Ferzan Özpetek kimdir

ferzan özpetek kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar. Yönetmen ve senarist Ferzan Öpetek hakkında bilgiler paylaşıyoruz bu yazımızda sizlerle Melek'ler. 1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1976 yılında, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi öğrenimi yapmak üzere İtalya'ya gitti. Accademia Navona'da ve Accademia d'Arte...

Sayfayı Paylaş