Fetus Nedir?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. fetus, nedir, ne demektir, tanımı, açıklaması, ile ilgili bilgiler burada melekler  [​IMG]  Bebek bekleyen ya da bebek isteyen melekler için fetus yani embriyo hakkında bilgiler vermek istiyoruz melekler :)


  Allah isteyen herkesi bebeğine kavuştursun diyerek makalemize geçiyoruz ;

  Anne rahmi içinde gelişip büyüyen çocuğa doğumdan önce fetüs veya eski deyi*miyle cenin adı verilir. Çocuğun dünyaya gelmesi sırasında birçok devreler vardır. Önce dışı yumurta hücresi olan ovum, erkek yumurta hücresi ile yeni bir yavru yapmak üzere birleşip zigot denilen döllenmiş yumurtayı meydana getirir. Daha sonra bu zigotun dölyatağında yuvalanıp bölünerek çoğalmaya, gelişmesini tamamlamaya çalışırken geçirdiği dönemlere tıp dilinde değişik isimler verilmektedir.

  Gebelik, 28 gün,gebelik ayı hesabı ile 280 gün yani 10 ay sürmektedir. Gebeliğin ilk 12. haftasında canlının organ taslaklarının tamamlandığı döneme embriyon, eski adıyla rüşeym denmiştir. Gebeliğin 45. gününde amniyos kesesi içinde göbek kordonu ile plasentaya bağlanmış 2,5 cm. ilk boyuyla embriyo bir virgül şeklinde belirmeye başlar. Kol ve bacaklar henüz taslak halindedir. Bu devrede embriyon diğer memeli hayvanların embriyonlarından farksızdır.

  9. haftada ise baş, boyun, göz, burun ve kulaklar belirgin hale gelmiş ve embriyo insana benzemeye başlamıştır.

  Gebeliğin 3. ayında yani 12. haftada em*briyon artık 9 cm. lik fetüs haline gelmiştir. Baş, vücut boyunun yarısı kadar büyüktür. Kol ve bacaklar tam şekillenmiştir.

  Dördüncü ayda fetüs 16 cm. İik bir büyüklüğe ulaşır. Gebeliğin 5. ayına kadar büyümesini geometrik diziye uyan bir hızla sürdürür. Yani gebelik ayının karesi ile orantılı olarak büyüyen fetüs, örneğin 5. ayda 5- — 25 cm.’ye ulaşır.
  Altıncı aydan sonra fetüsün boyunu öğrenmek isterseK gebelik ayını 5 ile çarp*mamız yeterlidir (Ahlfeld – Harris formülü). Bu formüle göre hesaplanırsa 6 aylık fetüsün 30 cm., 7 aylık fetüsün 35 cm., 8 aylık fetüsün 40 cm., 9 aylık fetüsün 45 cm., 10 aylık fetüsün yani yeni doğan çocuğun ise 50 cm. uzunluğunda olduğu kolayca bulunur.

  Doğumdan önce fetüs, oksijen ihtiyacını ve beslenmesini dölyatağı içinde yapışık olarak bulunan plasenta aracılığı ile anne kanından sağlar. Fetüsü plasentaya göbek kordonu bağlar ve doğumda bu kordon ebe veya doktor tarafından kesilerek bebeğin annesi ile olan ilişkisine son verilir.
 2. çokkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllllll :)

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. fetüs nedir

  ,
 2. fetusa nedir