Fil Suresinde Bahsedilen Fil Olayı Hakkında Bilgiler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı. 1. Hz. Muhammed'in (s.a.v) Fil Olayı


  Peygamber Efendimizin Fil Olayı Hakkında Bilgi
  Sevgili melekler, bu sayfamızda sizlere Kur'an-ı Kerim 'in 105. suresi olan Fil Suresinde de bahsedilen Fil Olayı hakkında ayrıntılı bilgiler vermek istiyoruz...  [​IMG]


  İslam inanışlarına göre eskiden arapların takvimin başı olarak kulllandıkları “Fil Olayı” Hz. Muhammed (s.a.v)Efendimizin doğumundan 52 gün önce olmuştur. İslami kaynaklara göre Fil olayı isimlendirilen ve de olan şeyler cereyan etmiştir.

  Hıristiyan olan Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe San’a da Arapları Kabe ziyaretinden vazgeçirmek için çok büyük bir kilise yaptırmıştı. Ancak Kabe mevcud oldukça Arapları Mekke’den San’a şehrine getirmenin imkansız olacağını anlamış Kabe’yi ortadan kaldırmak için çözümler aramaya başlamıştı. O sıralarda bu kilise’ye bir Arabın pislemesini bahane ederek, Kabe’yi tahrip edip yıkmak için Mekke üzerine yürümüştü. Ordusunda yüzlerce fil mevcuttu. Kendiside boncuklarla ve ipeklerle süslenmiş büyükçe bir fil’e binmişti.

  Ebrehe Mekke yakınlarına geldiği vakit rastlamış olduğu bütün hayvanları toplamıştı. Bu hayvanların içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin dedesi Abdülmuttalib’in develeri’de vardı. Ebrehe ertesi gün Şafağın doğması ile beraber Mekke önlerine geldiler. Düşünceleri Kabe’yi yıkıp akabinde de bütün erkekleri öldürmek kadınlarıda alıp beraberinde götürmekti. Abdulmuttalib’in develerini istemek için Ebrehe’ye müracaat ettiler. Ebrehe o zaman Mekke’nin ileri gelenlerinden olan Abdulmüttalib’in develerini istemek için geldiklerini duyunca gülmüş ve, Bende Kabe’yi yıkma diye yalvaracağını sanmıştım. Meğer ki, Kabe’yi hiç düşünmemişsin bile. Sen hala Develerin peşindesin diyerek alay etmişti. Abdülmuttalib şu şekilde karşılık verdi : Tabiki Develerimi düşünüyorum zira Kabe’nin sahibi var. Onu korur. Bende Develerin sahibiyim ve onaları istiyorum Ebrehe bu cevap karşısında çok şaşırmış ve develerin verilmesini emretmişti. Abdülmuttalib develerini almış sonra’da Kabe’ye giderek: Allah’ım burası senin evindir. Bizler onu müdafadan açiziz. Sen onu koru Allahım diye dua etmişti.

  Ebrehe orduları tam Mekke üzerine yürüyeceği sırada gökyüzü birdenbire “Ebabil denilen kuşlarla dolmuştu ve de attıkları zehirli taşlar Kabe’yi yıkmaya gelen koca orduları perperişan etmişti. Erbehe’de bu zehirli taşlardan aldığı yaralarla hastalanmış ve de yemene gider gitmez ölmüştü. Fil Olayı’ndan, Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan beş ayetlik Fil suresinde bahsedilmektedir.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. fil olayi

  ,
 2. fil olayı hakkında bilgi

  ,
 3. fil suresi hikayesi

  ,
 4. fil suresi olayı,
 5. fil olayı kısa,
 6. fil suresinde anlatılan olayin hz muhammedin yaşamındaki önemi,
 7. fil suresinin hikayesi kısa,
 8. fil suresi olayı özeti,
 9. Fil olayını anlatıniz,
 10. fil suresi ile ilgili bilgiler,
 11. fil olayı kısaca özet,
 12. fil olayı hz muhammed,
 13. fil suresinde olan olay kisa,
 14. fil suresi ve fil olayı,
 15. fil suresinde bahsedilen fil olayı hakkında bilgiler