gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Filozof Platon Hayatı İle İlgili Bilgiler

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Kısaca Platon Hayatı

Platon Kimdir Kısaca

Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz Kim Kimdir bölümümüzde bu kez dünyaca ünlü filozoflardan Platon Kimdir Kısaca hayatı ile ilgili bilgiler veriyoruz sizlere...

Platon çok önemli bir Antik/Klasik Yunan filozofu olduğu gibi, matematikçi, felsefi diyaloglar yazarı ve Batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina Akademisinin kurucusuydu da. Bu akademi aynı zamandan günümüzdeki modern üniversite oluşumunun başlangıcı olarakta kabul edilir.

Geniş omuzları ve atletik yapısı nedeniyle, Yunanca Platon (geniş) lakabı ile anıldı ve tanındı.

Eflatun'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, “bilgi”, “idealar”, “ruhun ölümsüzlüğü”, “evrendoğum” ve “devlet” ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir. Sokrates ve Eflatun'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli “bilgi”, özü “idealar kavramı”, gerekçesi “evrendoğum”, güvencesi “ölümsüzlük”, yaşamsal sığınağı “devlet”tir.

Filozof Platon Hayatı İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aysel Gürel Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler

Aysel Gürel Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler

aysel gürel hayatı aysel gürel kimdir Sevgili melekler, bu yazımızda müzik dünyasının en marjinal sanatçılarından onun şarkılarıyla pek çok yetenek çıkmış, parlamış, Müjde Ar ve Mehtap Ar'ın anneleri merhum Aysel Gürel hayatı ile ilgili bilgiler sunuyoruz sizlere... :) Türk müzik tarihinin en önemli söz yazarlarından biri, Türkolog ve tiyatro oyuncusu. Özellikle Sezen Aksu'nun...
  2. Platon Hayatı Kısaca bilgi istiyorum

Platon Hayatı Kısaca bilgi istiyorum

Merhaba arkadaşlar ben sizden eflatunun yani Platon ile ilgili bilgi istiyorum aranızda Platon Hayatı Kısaca bilgi sahibi olan kişiler var ise lütfen bana yazsın.
  3. Filozof Thales'in Felsefesi İle İlgili Bilgiler

Filozof Thales'in Felsefesi İle İlgili Bilgiler

Thales Felsefesi Hakkında Bilgi Thalesin Felsefesi Sevgili melekler, bu sayfamızda sizlere Thales Felsefesi Hakkında Bilgi veriyor, ünlü filozof Thales'ten, Thalesin Felsefesi hakkında bilgiler bulunan aşağıda ki makaleyi paylaşıyoruz.. M.Ö. 6. Yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Thales'te, felsefe bakımından önem taşiyan husus, onun 'Neyin var olduğu', 'Neyin gerçek olduğu' ya da...
  4. Nilay Erdönmez Hayatı İle İlgili Biyografik Bilgiler

Nilay Erdönmez Hayatı İle İlgili Biyografik Bilgiler

Bu konu; Nilay Erdönmez hayatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bu yıl 19.su düzenlenen Adana Altın Koza film festivalinde yarışan filmlerden Gözetleme Kulesi filminin başrol oyuncusu Nilay Erdönmez bu sayfamızın konusu. İlk filmi olan Gözetleme Kulesi ile Altın Koza En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Nilay Erdönmez hayatı ile ilgili bilgilerimiz şöyle......
  5. Bedük Hayatı İle İlgili Bilgiler

Bedük Hayatı İle İlgili Bilgiler

Bu konu; Bedik Hayatı İle İlgili Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, başarılı müzisyen Bedük yepyeni bir albümle 2013 yılına hızlı bir giriş yapıyor. "Overload" ismini verdiği albümle müzikseverlerin karşısına çıkacak olan Bedük 'ün hayatı ile ilgili bilgiler veriyoruz sizlere... 1979 yılında doğmuştur. Müzisyendir. Asıl adı serhat bedüktür.15 yaşında gitar eğitimi almaya...

Sayfayı Paylaş