gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Fosforlu Cevriye ne sevdaymış sendeki?

Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

fosforlu cevriye [​IMG]
    karakolda ayna var ayna var
    kız kolunda damga var damga var
    gözlerinden bellidir cevriyem
    sende kara sevda var
    moriye de fosforlum
    sende kara sevda var

denizlerin kumuyum kumuyum
    balıkların puluyum puluyum
    aç koynunu ben geldim cevriyem
    ben de allah kuluyum
    moriye de fosforlum
    ben de allah kuluyum

Bu şarkıyı bilmeyen yoktur. Dün (12/01/2010) Ankara Akün Tiyatrosunda izlediğim oyun çok ders verecek nitelikteydi.
    Konusuna gelince; Fosforlu Cevriye, bedenini üç kuruşa satıp beş kuruşa karnını doyurabildiği bir dünyaya açmıştı gözlerini. Anasızdı, babasızdı. Ortalıkta beni doğuran bir ana olmadığına göre, bu dünyaya yıldızlardan düştüm herhalde diyebiliyor, bazen bunun bir gerçek olabileceğine bile inanıyordu. 1930 lu yılların sonunda Edirnekapı dan Rumeli Feneri ne kadar, Fosforlu nun tadına bakmayan kimse kalmamıştı. Hep aynı erkekle olmak ona göre değildi. O kimseyi aldatmaz, çünkü kimsenin olmazdı. Fosforlu Cevriye nin meskeni Galata ydı. Çevresi itler, kopuklar, yankesiciler, kabadayılardan ibaretti. Birbirlerini meslekleri icabı kıskanıp hır çıkaran, hem de birbirleri için türlü fedakarlığı yapabilen, aynı yolun yolcusu kader arkadaşları Top Melahat, Fıstık Cemile, Köylü Güllü, Çatlak Marika yla gecelerin günlere karıştığı bir dünyada yaşayıp gidiyordu. Ta ki bir gün, başka bir dünyanın gizemli bir insanı bir adam, O na siz diyene kadar. Oyunumuz kah güldürüp kah hüzünlendirerek, karakol, mahkeme, hapishane, Barba nın meyhanesi, eski kantocu yeni randevucu bilge Sümbül Dudu nun evinde, bir müzikal olarak anlatılır.

NOT: oyunla ilgili bu yazılanlardan başka şeylerde var. Fırsatını bulursanız demeyeceğim, bir fırsa bulup gidin.. hüznü ve kahkahayı yaşayın..

2. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Oyunda emeği geçenleri yazmassam olmaz;
    Yazan: Suat Derviş
    Oyunlaştıran: Gülriz Sururi
    Yöneten: Gülriz Sururi
    Yönetmen Yardımcısı: Nermin Uğur Bakır
    Besteler: Attila Özdemiroğlu
    Şarkı Sözleri: Gülriz Sururi
    Dekor Tasarım: Hakan Dündar
    Giysi Tasarım: Fatma Görgü
    Işık Tasarım: Yakup Çartık
    Müzik Direktörü: Kemal Günüç
    Koreograf: Özden Aktürk
    Asistanlar: Firdevs Aylin Tez, Sibel Tatlıcan

Sahne Amiri: Kenan Kara
    Kondüvit: Ersin Baytaş
    Işık Kumanda: Gökhan Tokgöz
    Suflöz: Dilek Can
    Mekanik Kumanda: Ertuğrul Özkan
    Dekor Sorumlusu: Ali Şener
    Aksesuar Sorumlusu: Murat Üstün

Oyuncular:
    İsmet Numanoğlu, Ali Hakan Beşen, İsmail Volkan Duru, Engin Özsayın, Erman Koç, İclal Karaduman, Kader İlhan, Pınar Berkmen, Selçuk Göldere, Yiğit Dirik, Feray Darıcı, Zeynep Aytek Metin, Deniz Baytaş, Uğur Çavuşoğlu, Emrah Keskin, Nermin Uğur Bakır, Dara Tan, B. Şafak Ermiş, F.Aylin Tez, Yeliz Erülgen, Diler Öztürk, Mert Okutan, Osman Özyurt, Ömer Comba, Kubilay Karaburçak, Emrah Özdemir, Onur Atbaş, Handan Tok Kaya,Gülay Gür Bayram, Eylem Türkmen, Dilek Mengi, Murat Kızıl, Kenan Kara

Orkestra
    Kemal Günüç, Zafer Gökçer, Fahrettin Önal, Mehmet Haluk Kılıç, Atilla Kılıç, Mehmet Acemoğlu, Selçuk Ovalı, Şenzelita Aykanat, Ayşegül Yaylalı, Ayşegül Duran, Melda Sak, Mehmet Ünal

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çok güzel bir konuya değinmişsin Handan:) Ben de bu konu sayesinde bir takım cümleler kurmak isterim. :)

Bir tiyatro senaristi olan ve bir tiyatro gurubunun sahibi ve yönetmeni olan kardeşim adına ve bir tiyatro seven biri olarak; tiyatroyu yaşatmalıyız, tiyatro bizim kültürlerimiz arasındadır, 7'den 70'e hepimiz ayda birde olsa bulunduğumuz il de ki tiyatrolara gitmeli, çocuklarımızıda götürmeliyiz. Zaten bir defa gitmeniz yeterli, daha sonrasında tiyatro aşkınız kendiliğinden başlıyacaktır :)

Sevgili Handan, konu için çok teşekkür ederim:)

Sevgilerimle...

4. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Bu konuda ailelerede görev düşüyor. Çocuklarımıza tiyatroyu sevdirmeliyiz.
    Hiç unutmam babam işleri çok yoğun olan biriydi. Evimizde arabada vardı ama kendisi kullnamıyordı.

Sırf biz ailesini eve hapsetmemek için şöför tutardı. O şöför babamın talimatıyla bizi gezdirirdi.
    Bunlardan en severek gittiğim yerlerde tiyatrolardı..

Çocuktum ama büyük bir zevk alıyordum. Ankara gibi bir Kültür şehrinde yaşadığım içinde çok şanslıyım.. Çünki tam bana hitap eden bir yer.

Şuan yeğenlerime bile aşılıyorum. Bayılıyorlar benle olmaya..
    O oyundan çıkınca mutlaka ne anladılar sorarım.
    Bu gittiğim oyun Fosforlu Cevriye Müzikalinde ise bizim ailden tam 9 kişiydik:)

Bu tür kültür zenginliklerini yaşatmalayız.

5. Marin

Marin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cok güzel bi paylasim Handan abla tesekürler :)

Fosforlu Cevriye ne sevdaymış sendeki? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sevda Neydi

Sevda Neydi

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. fosforlu kıyafetler:)

fosforlu kıyafetler:)

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. Fosforlu Cevriye

Fosforlu Cevriye

yeşim salkım fosforlu cevriye izle fosforlu cevriye yeşim salkım feray darıcı izle Suat Derviş'in ünlü romanı Fosforlu Cevriye'nin tiyatro sahnesinde hayat bulduğunu öğrendiğimde heyecanlanmıştım. Bu güzel romanın sahnede nasıl duracağını, nasıl oyunlaştırıldığını merak etmemek elde değildi. Hatice Saadet Baraner'in (Suat Derviş'in gerçek adı) 1968 tarihinde yayımlanan Fosforlu Cevriye'si...

Sayfayı Paylaş