Frenk Üzümü ve Faydaları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Frenk Üzümü ve Faydaları
Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.

FAYDALARI : İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür, vücuda rahatlık verir. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir. Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Şurubu, çok besleyicidir.

Geleneksel Çin Tıbbında 50 temel bitkiden biri olan Frenk üzümü(Wu wei zi (五味子)) Standford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre,kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırıyor.

Frenk üzümü Çin Tıbbında tonik olarak kullanılıyor.Frenk üzümünün kronik hepatit hastalarının karaciğer fonksiyonlarını geliştirdiği de tespit edildi.

Frenk üzümü meyveleri Çin Tıbbında kurutularak kullanılıyor.Daha sonra çay yapmak için kaynatılıyor.

Tonik ve adaptojen olarak kullanıla Frenk üzümünün karaciğere faydaları klinik olarak ispatlandı.Frenk üzümün çekirdeğinde karaciğeri koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren,şizandrin lignanları,deoksişizandrin,gomisin ve pregomisin maddeleri bulunuyor.

Bu bitkiyi hamileler kulanmamalı.

1980 lerin başında Çinli doktorlar Frenk üzümünü karaciğer üzerindeki etkileri nedeniyle hepatit hastalığının tedavisinde kullanmak üzere araştırmaya başladı.

Frenk üzümünde bulunan lignanların karaciğer hasarlarını önlediği,karaciğerin yenilenmesine yardım ettiği ve karaciğerin fonksiyonlarını normale döndürdüğü bulundu.

Şizandrinler,ekstramitokondrial elektron taşınmasında görevli sitokrom p 450 proteininin üretimini artırarak karaciğer hücrelerinin hasar görmesini engelliyor hatta hasarı tersine çeviriyor.

Başka bir çalışmada Frenk üzümünün aktif oksijen radikalleri üzerinde antioksidan özelliği tespit edildi.

Geleneksel Çin Tıbbına göre Frenk üzümü hangi hastalıkları tedavi ediyor?

Astım
Spermatore
Kronik hepatit
Gece Terlemeleri
Tükürük üretimini artırır
Susuzluğu giderir
Sakinleştirir,çarpıntıyı giderir
Uykusuzluk
Karaciğer hasarları
Karaciğerin ilaçları metabolize etmesine yardım eder.
Zihni kuvvetlendirir
Kan basıncını düşürür
Antioksidandır
Böbrek için iyi bir toniktir

Geri