gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

G-20 liderlerinden 17'si unutkan çıktı

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Kasım ayında korumacılıktan uzak durmaya söz veren G-20 ülkelerinden 17'sinin korumacı önlemlere başvurduğu ortaya çıktı. Dünya Bankası korumacılık konusunda uyardı..

Nisan'da İngiltere'nin başkenti Londra'da toplanacak olan G-20 zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biri de korumacılık. Liderler sürekli korumacılığa karşı oldukları yönünde açıklamalar yapsa da bu konuda karneleri pek iyi değil.

KAYGILANDIRICI EĞİLİM
    G-20 ülkelerinin geçtiğimiz Kasım ayında Washington'daki toplantısında korumacılığı önlemeye yönelik imzalanan taahhüt anlaşmasına G-20 ülkelerinden 17'si uymadı, Dünya Bankası ticari kısıtlamalarla ilgili kararlar alan ülkeleri korumacılık konusunda uyardı. Dünya Bankası'nın açıkladığı "Ticari Korumacılık: Başlangıç aşamasında ama kaygılandırıcı eğilim" başlıklı raporuna göre gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeden 17'si ticareti sınırlandıran ve korumacılığı teşvik eden 47 uygulamayı hayata geçirdi. Küresel krizin patlak vermesinden bu yana 78 ticari önlemin alındığı tespit edilen araştırmada bunların 66'sının ticari kısıtlamalar içerdiği ve 47'sinin direkt olarak korumacılık yönünde kararlar olduğu belirlendi. Raporda Türkiye, Meksika ve Suudi Arabistan'ın korumacılık uygulayıp uygulamadığına dair değerlendirme yer almadı.

'DURUM KÖTÜLEŞEBİLİR'
    Korumacılıkla mücadeleye karşı ülkelerin tutumlarını sertleştirmelerini isteyen Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick, "Liderler korumacılık yanlısı seslere kulak vermemeli. Ekonomik izolasyon 1930'larda yaşanıldığı gibi içinde bulunulan durumu çok daha kötü hale getirebilir" dedi.
    İstihdam kısıtlamalarını raporlayın

Dünya Bankası'nın raporunda G-20'nin yükselen korumacılığa karşı alabileceği önlemler de tavsiye niteliğinde sıralandı:

* Şeffaflık taahhüdü kapsamında ticari ve istihdam kısıtlamalarıyla ilgili raporların her çeyrekte Dünya Ticaret Örgütü'ne bildirilmeli.

* Düşük gelirli ülkeler için ticaret yardımının desteklenmeli.

* En çok ihtiyaç olunan dönemde küresel ticaret fırsatı değerlendirilmeli.
    Korumacılıkta tehlike çanları çalıyor
    Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamy, yükselen korumacılık anlayışının küresel ekonomik canlanmanın gelişimini tehdit ettiğini söyledi. Lamy "Dünya tehlikeli şekilde korumacılığa kayıyor, serbest ticaret bu anlayış yüzünden büyük zarar görüyor" dedi. Bugün en büyük tehlikenin artarak devam eden ticari kısıtlamalar olduğuna dikkat çeken Lamy, önlemler alınmadığı takdirde uluslararası ticaretin yavaş yavaş boğulacağını, toplam talebi artıracak uluslararası politikaların ve global büyümenin sekteye uğrayacağını belirtti.

G-20 liderlerinden 17'si unutkan çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sebekenin lideri ’Hanımağa’ çıktı

Sebekenin lideri ’Hanımağa’ çıktı

Yunan adalarına mülteci kaçıranların peşine düşen polis, şebekenin lideri olan Genç Parti belediye başkan adayı ile kocası ve 6 adamını yakaladı. GEÇEN ay Seferihisar İlçesi’nde kaçak yollardan Yunanistan’a gitmeye hazırlanan 30 kaçağın yakalanmasının ardından teknik takip yapan polis, şebekenin Aydın’ın Didim ilçesinden yine insan kaçırılacağını belirleyerek baskın yaptı. Karabağlar,...
  2. MHP lideri  Bahçeli, Erdoğan'a sert çıktı

MHP lideri Bahçeli, Erdoğan'a sert çıktı

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın MHP'ye yönelik 'kafatası milliyetçisi' eleştirisine sert yanıt verdi. Bahçeli, Konya'da, Hükümet Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Bahçeli, 2002'de seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olamadığı için seçim dışı kaldığını, ancak 116 gün sonra milletvekili olduğunu...
  3. Liderlerin gözüyle G-20 zirvesi

Liderlerin gözüyle G-20 zirvesi

Londra'daki G-20 zirvesine katılan ABD Başkanı Obama, Rusya Lideri Medvedev, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve diğer liderlerden tek tek açıklama geldi. İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen G20 zirvesine katılan liderler, zirveyle ilgili görüşlerini basın toplantısında açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere'nin başkenti Londra'da katıldığı ilk uluslararası zirve olan G-20'yi...
  4. meğer 20 gündür ölüymüş  :(((((((

meğer 20 gündür ölüymüş :(((((((

3 ay olmak üzereydi ama bebeğiim 8 haftalıkken ölmüş.20 gün boyunca minicik kalbi atıyor diye sevmişim onu. dün itibariyle ayırdılar cansız küçük bedeninide benden. yıkıldım. öyle güzeldiki onunla herşey.bir masalda böyle bitti.................
  5. Bebeğin İlk 20 Günü

Bebeğin İlk 20 Günü

Acaba cidden böyle diyorlar mı :meri:Bir an oğluşum geldi gözümün önüne hahaha İyi gülmeler melekler:ehi: 1 gün böylesi kötü bir başlangıç beklemiyordum oha hortumumu bile kesmişler! meme diye, süt diye birşey varmış nerden nasıl bulunur bu ya? hayattan daha 1 günden soğutacaklar beni 2 gün meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum allah emiyorum, tık yok,...

Sayfayı Paylaş