gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.223
    Ödül Puanları:
    113

galaksimizin kuzeni!

Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Hubble Uzay Teleskobu, Samanyolu’nun güneyindeki NGC 1672 adlı spiral galaksinin yeni fotoğraflarını dünyaya ulaştırdı. Zerafetiyle göz alan galaksiyi gökbilimciler Samanyolu’nun “seksi kuzeni” olarak anıyor.

PARİS - Gezegenimizin 60 milyon ışık yılı uzaklığında Dorado takımyıldızında bulunan NGC 1672, Samanyolu’na benzeyen özellikleriyle biliminsanlarını şaşırtıyor. Samanyolu gibi 4 spiral kolu olan NGC 1672’nin de merkezinde yüksek güçte bir çekim merkezi olan büyük bir kara delik olduğu düşünülüyor.

Bu spiral kollar merkezdeki kara deliğe gevşekçe bağlanmış durumda. Samanyolu’ndan biraz daha küçük olan NGC 1672, bu özellikleri yüzünden gökbilimciler tarafından “kardeş galaksi” olarak anılıyor.

NGC 1672’nin Samanyolu’ndan bir farkı da çekirdeğinin hala yoğun bir aktivite merkezi olması. Samanyolu çekirdek aktivitesi açısından daha sakin bir galaksi olsa da, gökbilimciler gezegenimizin NGC 1672’ninkine benzeyen bu hareketli aşamayı geride bırakıp bırakmadığını merak ediyor. Bu yüzden de galaksimizin “seksi kuzeni” biliminsanları tarafından dikkatle inceleniyor.

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğraflarda genç ve sıcak yıldızlar mavi ve mor renklerde, spiral kolların merkezden en uzak noktalarında görülüyor. NGC 1672’den daha uzakta olan başka yıldızlar ve gezegenler de kırmızı tonlarda beliriyor.

galaksimizin kuzeni! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Pusulanın Kuzeyi Göstermesi

Pusulanın Kuzeyi Göstermesi

Pusulanın Kuzeyi Göstermesi Dünyanın kendisi, çekirdeğindeki soğumamış kısımlarından dolayı dev bir mıknatıstır. Bu büyük mıknatısın artı ve eksi uçları kuzey ve güney kutuplarındadır. Ancak bildiğimiz coğrafi kutuplarda değil. Pusulanın minik ucu tam kuzeyi göstermez, gösterdiği noktaya magnetik kutup denir. Pusulanın gösterdiği kuzey yönünü devamlı takip ederseniz kuzey kutbuna hiçbir...
  2. kuzen

kuzen

: Kuzen Hayal kırıklığına uğrayacağınızın işaretidir. Kuzeninizden güzel bir mektup aldığınızı gördüyseniz aile bağlarınız kopacak demektir.
  3. Kuzenin bacagini kirmak

Kuzenin bacagini kirmak

Kuzenime ettiklerim: :D Ozamanlar ben 5 kuzenim Tahirde 6 yaslarinda idi. Annelerimiz evde yemek hazirlarken bizde hadi parka gidelim dedik. Güzel güzel oynuyorduk, tattaravalli´ye (böyle mi yaziliyor?) bindik ve nasil olduysa kuzenimin ayagi altta kaldi............. sadece kütt diye bir ses duydum :D Basladi aglamya bende o korkuyla ne yapacagimi bilemedim eve kactim :D Annem ve yengem...
  4. pusulalar gerçekten kuzeyi mi gösteriyor?

pusulalar gerçekten kuzeyi mi gösteriyor?

Dünyanın kendisi, çekirdeğindeki soğumamış kısımlarından dolayı dev bir mıknatıstır. Bu büyük mıknatısın artı ve eksi uçları kuzey ve güney kutuplarındadır. Ancak bildiğimiz coğrafi kutuplarda değil. Pusulanın minik ucu tam kuzeyi göstermez, gösterdiği noktaya magnetik kutup denir. Pusulanın gösterdiği kuzey yönünü devamlı takip ederseniz kuzey kutbuna hiçbir zaman ulaşamazsınız. O noktadan 7...
  5. Kuzen işeyınce ......

Kuzen işeyınce ......

BUNDAN 1 YIL ONCEYDI BENIM KUZİK SEVGILISIYLE BULUSUCAKTI EVDEN CIKMASI ICIN DEVREYE BENIM GIRMEM GEREKIYORDU VE GIRDIM BIRLIKTE CIKTIK EVDEN BUNLAR COCUKLA BULUSTULAR BENDE YANLARINDAYIM TABI YANIMDA OYNASIYOLAR FALAN FILAN ÇOCUK BI ESPIRI YAPTI BENIM KUZIK KRIZE GIRDI AMA NASIL GULUYOR BIZ ÇOCUKLA CIDDIYIZ BIRBIRIMIZE BAKIYORUZ SASKIN BIR HALDE BI BAKTIM BNM KUZEN İŞSEMİŞ AMAN ALLAHIM BU...

Sayfayı Paylaş