Galeri camlara dikkat!

ms_enemy

Yeni Üye
Üye
Galeri camlara dikkat!
Son zamanlarda insanların takıldıkları bir konuya değinmek istiyorum. Çevremizdeki herşeyin değiştiği gibi yapıların ve mimari tasarımların da boyut değiştirdiğinin ister istemez farkındayızdır hepimiz. Tabii ki bu yapılar çok güzel ve ayrıca keyif verici; ama gelgelelim enteresan şekilde yapılmış olan yapıların farklı ebatlardaki pencerelerine. Çoğumuzun belki de ilk defa gördüğü geometrik şekillere sahip olan ve galeri diye tabir ettiğimiz yüksek pencereler. İşte ev sahiplerinin en çok zorlandıkları konu bu olsa gerek. Tamamıyla evin havasını değiştirecek olan bu camlara perde giydirirken nelere dikkat edilmesi gerekir?
per0081b.jpg
per0081a.jpg
İlk olarak şunu söylemek isterim.Benim altı veya yedi metrelik bir galeri cama sahip olan bir evim olsa,güneş ile ilgili bir problemi veya dışarı içeri ilişkisiyle bir alakası yoksa perde yapmadan o şekilde kullanırım.Mekanın güzelliğinden faydalanırım.Ama perde giydirilmesi gerekiyorsa önerilerimi şu şekilde sıralayabilirim.

per0081d.jpg
İlk unsur güneş; içerisi güneşi direk alıyorsa, yedi metrelik bir camdan içeri girecek olan ısı ve ışık içeriyi çekilmez hale getirebilir. Stor perde diye tabir ettiğimiz özünde sadece güneş kırıcı olarak kullanılması gereken perde ile güneşi çözdüğümüzde geriye kalan estetik kısmına rahatlıkla geçebiliriz. Buraya seçilecek olan tül, kumaş ve sistem o kadar önemli ki; evin büyük bir çoğunluğuna sahip olma hırsına kapılacaktır. Evin ilk bakışta karakterini sunacaktır ortaya. Modern, klasik, spor, minimalist... Kişinin seçimi ne tarz olursa olsun benim önerim çizgili ürünler. Az veya çok oranda; ama ne olursa olsun kesinlikle çizgili kumaş, tül vs kullanılması gerekir. Düz, dağınık desenler içerinin güzelliğini basitleştirip, soğuk ve donuk bir havaya sokar. Pencerenin ve mekanın havasını aza indirir.

per0081e.jpg
Bir de şöyle bir önerim olacak: İmkanlar el veriyorsa pencereyi boydan ikiye bölüp alt ve üst olarak iki kısma ayırabilirsiniz. Bu sayede farklı şekilde kullanımlara açık olacaksınız. Bir örnek vermek gerekirse, hava kararınca karşı binadaki komşunuzun sizi görmesini istemeyip alttaki perdeleri kapatıp üstteki perdeleri sonuna kadar açık duruma getirdiğinizde, akşam yemeğinde gökyüzünü de masanızda sunabilirsiniz, kırmızı şarabın yanında...

per0081c.jpg

Geri