Gazze'de 17 gün sonra elektrikler geldi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.238
  Beğenilen Mesajlar:
  597
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Kuşatma altındaki Gazze’nin bazı mahallelerine 17 günden sonra ilk kez elektrik geldi.
  Ölümlerle sarsılan, günlerdir İsrail ordusunun yoğun bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nde, 17 günden sonra bazı mahallelerde ilk kez elektriğin gelmesi, sevince neden oldu. Birkaç gün önce akaryakıt sevkıyatının yapılmasının ardından Gazze'nin tek elektrik santralının çalıştırılmasıyla bugün Gazze'nin bazı semtlerine elektrik verildi.
  Geceleri karanlıkta yaşayan, evlerinde hiçbir elektrikli aleti kullanamayan Gaazzeliler elektriğin verilmesini sevinçle karşıladı, birçoğu Gazze Şeridi'nde neler olup bittiğini öğrenmek için televizyonlarının başına koştu. Elektrik verilen mahallelerde kadınların çoğu, ekmek yapmak için fırınlarının başına geçerken, insanlar boşalan su depolarını elektrikli pomaların yardımıyla doldurmaya çalıştı.

  Gazzelilerin çoğu, evinden çıkmadığı için kentte ve Gazze Şeridi'nin tamamında neler olup bittiğini bilmiyor ve haberleri, nadiren ulaşılabildiğinde, dışarıdan kendilerini arayanlara soruyor. Gazze'deki yerel radyolar da genellikle olayları yansıtmaktan kaçınıyor, marşları ve açıklamaları yayımlamakla yetiniyor. İnsanlar en fazla yanı başlarındaki komşularına gidebiliyor. Sokaklara çıkamayanlar insanlar, kendi evlerinin çatıların da dahi oturamıyor. Birçok Gazzeli, çatıya çıktığında uyarı ateşi açıldığını belirtiyor.

  Ulaşılabilen yerel kaynaklardan biri, Gazze'nin Tuffah (Elma) mahallesinde, 3 gün önce çatıda oynayan ortaokul 3. sınıf öğrencisi bir kızın çatıyı vuran füzeyle iki ayağını birden kaybettiğini, kızın amcasının iki oğlunun da aynı saldırıda öldüğünü anlattı.

  Tuffah ve Zeytun, askerlerle militanlar arasında yoğun çatışmaların meydana geldiği mahallelerden.

  İsrail askerleri ve tanklarının, Tuffah mahallesi etrafında, Gazze'yi kuzeye bağlayan Yafa caddesini tam karşıdan gören "Reis" tepesinde konuşlandıkları belirtiliyor. Söz konusu tepenin, Gazze kent merkezine hakim bir nokta olduğu ifade ediliyor.

  Gazze'nin denize bakan kesimlerinde, Tel El Hava mahallesinin varoşları Şeyh Eclin ve Sudaniye bölgesinde de İsrail tankları mevzilenmiş. Gazze kentinin böylece kuzey, doğu ve güney girişleri İsrail askerleri tarafından kuşatılmış durumda. Bu bölgelerde askerlerle militanlar arasında özellikle akşam başlayan yoğun çatışmalar yaşanıyor.

  Gazze kentinde yaklaşık 700 bin Filistinli yaşıyor.

  17 gündür devam eden İsrail saldırılarında 900'den fazla Filistinli öldü, 4100 dolayındaki Filistinli yaralandı.

   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Gazze'de 17 gün sonra elektrikler geldi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Elektriğe Önce Zam, Sonra Özelleştirme

  Enerji konusunda üç aşamalı plan çerçevesinde ilk olarak, elektrik fiyatında artış öngörülüyor. Daha sonra, 2008'in ilk yarısında yapılacak düzenlemeler ve yasal altyapının oluşturulmasıyla otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçilecek. Enerjide daha rasyonel bir fiyatlandırmaya gidilmesiyle, enerji kitlerinin maliyet ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelir elde etmeleri...
 2. Damat 92, gelin 17 yaşında

  İnanılmaz ama... 92 yaşındaki adam, 17 yaşındaki kızla evlenmeye çalışırken son anda engellendi. Mısır'da, 92 yaşındaki bir adamın 17 yaşındaki bir kızla evlenmesi son anda engellendi. El Ahbar gazetesinin haberine göre, nikah için tüm hazırlıklar tamamdı ancak, eşler arasındaki yaş farkının 25'i geçemeyeceğine ilişkin bir yasayı hatırlatan Adalet Bakanlığı, evliliği engelledi. Körfez...
 3. Evine elektrik icrası geldi

  Evine elektrik icrası geldi Harika Avcı, şimdi de elektrik borcu yüzünden icralık oldu Kendisinden 24 yaş küçük eşinden şiddet gördüğü iddiasıyla boşanma davası açan sanatçı Harika Avcı, elektrik borcunu ödeyemeyince icralık oldu. Boğaziçi Elektrik Kurumu tarafından birikmiş bin TL değerindeki elektrik borcunu ödemediği gerekçesiyle icraya verilen ünlü sanatçıya borcunu ödemesi için...
 4. Emre Aşık 17 Gün Sonra Baba Oluyor

  emre aşık emre aşık haberleri Sevgili melekler, eski futbolcularımızdan Emre Aşık babalık heyecanıyla gün sayıyor. Galatasaray’ın eski futbolcusu Emre Aşık ve eşi Yağmur Hanım, önceki gün Etiler’de objektife takıldı. Eşi hamile olan eski futbolcu, “Gün yaklaştıkça heyecanım artıyor, 17 günümüz kaldı. İsim olarak da babamın ismi Erol’u düşünüyoruz” dedi.
 5. 17.Gün İftar Menüsü 2013

  ramazan iftar menüleri iftar menüleri Sevgili melekler, gelin bugün biraz menüyü abartalım ve şöyle güzel bir mantı yapalım, ne dersiniz? İşte mantısından salatasına, aytinyağlısından tatlısına, harika bir iftar menüsü..:) Mantı Çoban salata İmambayıldı Bülbül yuvası

Sayfayı Paylaş