gebe
  1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0

GDO Nedir?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

Genetiği Değiştirilmiş Gıda Nedir?
    Bilimadamları 25 yıl önce, genleri DNA’dan ayırarak başka bir canlıya yerleştirebilceklerini keşfettiler.
    Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor.
    Özellikle 1980’lerden sonra bitki biyoteknolojisi alanında önemli gelişmeler sağlandı. İlk transgenik (genetiği değiştirilmiş) ürün olan, uzun raf ömrüne sahip Flavr Savr domatesi 1996 yılında raflardaki yerini aldı. Bunu, gen aktarılmış mısır, pamuk, kolza ve patates izledi.
    Bu yöntemle elde edilen bitkiler, ilaçlara ya da zararlılara karşı daha dirençli oluyor. Bu da kimyasal böcek ilaçlarının kullanılmasını azaltıyor. Günümüzde mısır ve pamuğun zararlılara, soya ve kanolanın böcek ilaçlarına, papaya ve kabağın da virüslere karşı dirençli olmasında GDO teknolojisi kullanılıyor.
    Genlere müdahale ederek bitkilerin lezzet, besleyicilik ya da dayanıklılık gibi özelliklerini geliştirilebiliyor. İstanmeyen durum ve olaylara daha kolay müdahale edilebiliyor. Genetiği değiştirlmiş organizmaların özellikle aşı ve ilaç yapımında kullanılması önem kazanıyor. Susuzluğa dayanıklı bitki geliştirme çalışmaları ise halen devam ediyor.

GDO Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden?

Neden?

Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
  2. GDO Gerçeği

GDO Gerçeği

mamalarda gdo varmı bebek mamalarında gdo varmı silacılık oyunları Sofranızda genetiği değişmiş ürünlere hazır mısınız? Geçtiğimiz hafta içerisinde tarım sektöründe en çok tartışma yaratan konulardan biri olan genetik yapısı değiştirilmiş organizmalı (GDO) ürünlerin Türkiye’ye ithalatına ilişkin önemli bir yönetmelik çıktı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ‘Gıda ve Yem Amaçlı Genetik...
  3. Neyse...

Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
  4. gdo ne demek

gdo ne demek

gdo ne demek gdo anlamı nedir Arkadaşlar gdo ne demek bilen var mı ya çatladım arıyorum araştırıyorum bulamıyorum gdo ne demek diye:S
  5. Gdo açılımı gdo anlamı

Gdo açılımı gdo anlamı

gdo nedir gdo anlamı Merhaba Sevgili Melek'lerim ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, sizler için ve konuyla ilgili olan diğer tüm arkadaşlarımız için bu sayfamızda gdo ne demek öğreniyoruz :) Gdo: Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara "Genetiği...

Sayfayı Paylaş