gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Gebelik Belirtileri Psikolojik Olur mu Diyenler Buraya...

Konu, 'Gebelik belirtileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Hamilelik Belirtileri Psikolojik Olurmu Hamilelik Belirtileri Psikolojik Olabilirmi

Sevgili melekler, regl gecikmesi, sırt ağrısı, rahim ağrısı, mide bulantısı gebelik belirtisi olabilir ancak bu belirtiler kişiden kişiye değişir. Tabi ne yazık ki aynı belirtiler psikolojik te olabilir. Bebek olayını çok fazla kafaya takmış kişilerde görülebilecek bu durum çok can sıkıcıdır. En iyisi olayı kafaya takmamak, sorun haline getirmemektir. Bu yazımızda hamilelik belirtileri psikolojik olur mu diye merak edenlere açıklamalarda bulunacağız...

Gebelik yumurtlama halindeki döllenmeden sonra başlar ve daha sonra gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar ilk adetin gecikmesi hamileliğin ilk belirtileridir.

Gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir hamile olmadığı halde gebelik belirtilerini hisseden kadınlarda bu durum genelde psikolojik bir duygudur kişi adetin geciktiği andan itibaren kendisini hamile zannetmeye başlar ve baş dönmesi mide bulantısı gibi şikayetleri yaşadığını sanır.

Yalancı gebelik, yani psikolojik gebelik, gebe olmayan bir kadının gebe olduğuna inanması ve gebelik belirtilerine benzer (bulantı, kusma, karın büyümesi gibi) bulgular yaşaması olarak tanımlanıyor. Tıpta, 'pseudocyesis' olarak adlandırılan bu durum, aslında psişik bir bozukluğun fiziksel olarak dışa yansımasıdır. İnsanın beyinsel olarak hamile olduğuna inanmasıyla birlikte, gerçekten de hamileliğin fizyolojik belirtileri ortaya çıkabiliyor.

Yalancı gebeliğin çok eski çağlardan beri bilindiğini belirten uzmanlar, 17-79 yaşlar arasındaki kadınlarda pek çok vaka bildirildiği söyleniyor.

En sık görülen belirtiler az adet görme, hiç adet görmeme, karında büyüme ve göğüslerdeki değişiklikler. Bazen bu bulgulara bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Yine de jinekolojik muayenede rahimde büyüme saptanmaz. Karın, genellikle gergindir ve gaz birikimi vardır. Hastalar tarafından hissedilen ve bebek hareketleri diye algılanan hareketler, aslında bağırsak hareketleri veya karın kaslarının istemsiz kasılmalarıdır. Bebeğin kalp atışları gibi algılanan ise, kendini hamile zanneden kadının heyecanına bağlı tansiyon artışıdır.

Uzmanlar Göğüsten süt bile gelebilir bazen göğüslerden süt de gelebileceğine değinerek Beyinde yer alan hipofiz bezinde, iyi huylu tümörlere bağlı prolaktin denen süt hormonunun kanda yükselmesi de göğüslerden süt gelmesine neden olabilir.

Hasta, kafasında yaptığı 'başlangıçta yanıldım' yorumları ile yalancı gebeliğin süresini, 9 ayla birkaç yıla kadar uzatabilir. Ve çoğu hasta, tahlil sonucuna rağmen gebe olmadığına inanmaz. Bu nedenle gerçekten gebelik olup olmadığının araştırılmasından sonra hastaya psikolojik bir tedavi de planlanmalıdır.

HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mart 2016
  2. gulnur velinova

gulnur velinova Forum Okuru

Slm ((( bunu okuyan bana bir an once cvp yazsin lutfen? Ben 23 yasindayim bir oglum var 3 yasinda 6 ay dan beri esimle korunmuyoruz bebek istiyoruz fakat olmuyo bu ay hamileyim sandim adet gunum baya gecikti gouslerim sisti aciyo ama bu gun adetim geldi:) :) cok yuzuldum resmen depresyondayim okadar emindim ki hamile olduma bu gun adet oldum peki ama bu gouslerde ari sisme neden??? Biri bana yardimci olsun nabcami bilmiyorum cok yuzuluyoruz...

3. Ahhhh

Ahhhh Forum Okuru

Çok zor bir durum.inan ben de bu durumdayım.Rabbim her isteyene versin.

Hilal.2015 bunu beğendi.
  4. Dilruba1989

Dilruba1989 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba
    6 Eylulde sürtünme yoluyla ilişki yaşadim boşalma olmadı. Sonrasında Eylül ekim Kasım aylarında normal regl oldum. Ama regl olduktan sonra gebelik belirtileri yaşıyorum kasık ağrısı zaman zaman hafif mide bulantısı yada karnımda hareket eden birşey varmış gibi hissediyorum. Test yaptıramadım. Acaba yaşadıklarım psikolojik mi kendimi bir türlü rahatlatamıyorum.

5. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba yaşadıklarınız psikolojik mensinizi olmuşsunuz gebelik söz konusu değil.

6. Sizce gebemiyim ?

Sizce gebemiyim ? Forum Okuru

İyi gunler ben 15 ocak ta regl olmam gerekiyodu fakat ben ozel bi gune denk geldigi icin geciktirici hap kullandim ve su anda yani 11 subat olmasina ragmen hala regl olmadim ve bu arada bakireyim nisanlimla surtunme yoluyla beraber olduk sadece ama uzerime meni geldimi bilmiyorum idrar testi kullandim pozitif cikti regl belirtileri var ama hala gelmedi nedeni gebelik olabilirmi ACİLLLLL yardim lutfen bu konu hakkinda bilgisi olan varsa adresinden ulasirsa sevinirim lutfen yardim edin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2016
  7. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik için risktir.Testiniz pozitif çıkmış .Test bozukta olabilir.Emin olmak için hcg testi yapın..

8. Psikolojik hamilee

Psikolojik hamilee Forum Okuru

Daha maksimum 3 haftalık hamileyim ( eşim sehir dısından yeni geldi) test yaptırmadım ancak butun belirtileri eksiksiz olaraj görüyorum. Bir haftadir her sabah mide bulantisi ve baş dönmesi , kabızlık , sağ kasıkta ağrı , koku duyumda artış var ve yumurta gorunce midem bulanıyor. ( ki önceden severdim) daha adetime 10 gün var ama bana kalırsa kirpiklerim bile karışmış boyle birlikte uzuyorlar gibi. Akıntımda da artış var. Ve gögüslerim de agrıyor gibi . Simdi bu kadar erken bunların hepsini hissetmem normal mi ? Yani psikolojik olarak hissediyor olabilir miyim ??? Kan testi yaptirmaya korkuyorum sonuc negatif cıkarsa diye.

9. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba ,
    Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcıdır.. Bu yüzden beklenen mensiniz de en az 3günlük gecikme olursa test yaparsınız..

Gebelik Belirtileri Psikolojik Olur mu Diyenler Buraya... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. psikolojik gebelik yalancı gebelik nedir nasıl olur?

psikolojik gebelik yalancı gebelik nedir nasıl olur?

psikolojik gebelik,psikolojik gebelik belirtileri Bazen biz kadınlar gebe olmadığımız halde gebe olduğumuzu sanabilir ve psikolojık olarak kendımızı bu etki altında bırakarak gebelik belirtilerini yaşayabiliriz ve kendımızı gebe sanabiliriz..işte biz bu gebeliğin adına yalancı yani psikolojik gebelik diyoruz şimdi bu konuya bir göz atalım. Yalancı gebelik(Psikolojik Gebelik) Yalancı...
  2. Hamile miyim İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur Diyenler Buraya

Hamile miyim İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur Diyenler Buraya

idrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı, idrarda gebelik testi ne zaman belli olur, Şuan bir takım belirtiler yaşadınız ve merak ediyorsunuz acaba hamile miyim diye.Ve idrardan gebelik testi yapsam belli olurmu diye düşünüyorsanız bu konu tam size göre buyrun bir göz atalım bakalım bu ay kimler gebe kalabilecek.. Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan...
  3. Gebeyim Fakat Grip oldum Bebeğime Bir Zararı Olur mu Diyenler BURAYA

Gebeyim Fakat Grip oldum Bebeğime Bir Zararı Olur mu Diyenler BURAYA

gebelikte grip bebeğe zarar verir mi,gebelikte grip bebeği etkiler mi, Anne adayları bildiğimiz üzere mevsimin geçişlerin den etkilenerek bir çoğumuz gribe yakalana biliyoruz.Peki bu durum anne karnındaki bebeğe bir zarar veriyor mu yada bebeğiniz bu gripten etkiler mi diye merak ediyorsanız bu konu tam size göre.. Grip mevsimi geldiğinde alınan her türlü önleme karşın anne adayları, bu...
  4. Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

ters rahim ve gebelik,ters rahim ve hamilelik, Sevgili melekler aranızda rahmi ters olan böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı..? Ben bu rahim tersliği nedir önceden bilmiyordum ben bir arkadaşım vesilesiyle öğrenmiştim.Bana demişti ki benim çocuğum olmazmış daha doğrusu doktoru ona öle söylemiş senin çocuğun olmaz demiş ama ben böyle bir şeye inanmıyorum sebebini de söyleyeyim...
  5. Gebelik Belirtileri Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır Diyenler Buraya !

Gebelik Belirtileri Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır Diyenler Buraya !

Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur Hamilelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır Bebek sahibi olmak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için forumumuzda bu konuyla ilgil her türlü biigiyi sizlerle paylaşıyoruz. En son paylaştığımız mide bulantısı gebelikte ne zaman başlar konumuzun ardından bu kez hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır sizlerle paylaşmak istiyoruz...:) Bulantı ve...

Sayfayı Paylaş