Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥Aşkımın aşkıyım,Aşkıma aşığım♥ Yetkili Kişi

  bu konu ;gebelik testi ,gebelik testinde ikinci çizgi silik çıkarsa hakkında bilgiler vermektedir
  [​IMG]

  Hamilelik şüphesi yaşanan kadınların ilk tercih ettikleri yöntem hamilelik testi yapmaktır.Hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.


  Kanda hamilelik testi sadece sağlık kurumları tarafından verilen bir hizmet olmakla beraber erken dönemde dahi kesin sonuç veren bir test türüdür. İdrarda hamilelik testi ise eczanelerde satılan test cihazları ile kadınların kendilerinin uygulayabildikleri ve çok kısa bir sürede sonucunu alabildikleri test türüdür.Adet gününüz gecikti ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz,eczaneden aldığınız testi yaptınız ve ikinci çizgi silik durum da da olsa yine de gözüküyor..Bunun anlamı nedir diye merak ediyorsunuz. Gebelik testinde silik çizgi çıkması genelde hamile olduğunuzu göstermekle beraber yine de emin olmak için testin yenilenmesi gerekir. Gebelik testi silik çıkanlar Ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz
  İmmünolojik testler
  Bu testler , polipeptid protein olan hCG'nin antijenik özelliklerine dayanarak yapılırlar. Mevcut testlerde lateks partikülleri veya sensitize olmuş eritrositlerin direkt veya indirekt aglutinasyonu kullanılmaktadır. Test süresi 2 dakika ve 2 saat arasında değişmekte olup beklenen adet tarihinden 4-7 gün sonra pozitif cevap alınabilmektedir.


  Proteinuri, immunolojik bazı hastalıklar, Luteinizan Hormon (LH) ve bazı trankilizan ilaçlar testin sonucuna menfi tesir ederler. İmmünolojik idrar testleri ancak 8 ila 12 haftalar arasında güvenirlilik kazanır.


  Radiommünoassay (R.I.A) ; Erken gebeliklerde R.I.A. hassas ve spesifik bir test olup bazı laboratuarlarda 2-4 mIU/cc gibi düşük dozlarla bile tespit edilebilir. Evde yapılan testler (İdrada gebelik Testi, Plano Test) Gebelik testi veya diğer adı ile "plano test" eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir.


  Bunlar immünolojik testler olup ilk sabah idrarı ile yapılır. İdrada gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. Gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embryonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan sonraki 8-9. günde saptanabilir.


  Ancak yumurtlamanın geç olması, embryonun beklenenden daha geç yerleşmesi gibi nedenler ile bu dönemde yapılan idrar testi genelde negatif çıkar. Bu dönemde yapılan gebelik testinin negatif çıkması hatalı negatif anlamına gelmez ve hamile olmadığınızı göstermez. En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikme olursa test yapmaktır.


  Test sonucunun negatif olduğu hallerde, test 1-2 hafta sonra tekrar edilmeli, hala negatif ise diğer amenore sebepleri araştırılmalıdır. İnfertilite (kısırlık) tedavilerinde yumurta çatlatmak amacıyla yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da hatalı pozitif sonuçlar görülebilir. Bu nedenle test son hCG enjeksiyonundan 10-14 gün sonra yapılmalıdır. Bu testlerin duyarlılığı en fazla adet gecikmesinden 1 hafta sonra olmakta ve %97'ye kadar çıkmaktadır.


  Piyasada satılan değişik markalardaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullandığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikatlice okuyunuz. Gebelik testinin sonucu okunurken testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman süresince beklenmelidir.


  İdrar testinde ;


  Tek çizgi çıkar ise negatif, yani hamile değilsiniz.
  Çift çizgi çıkar ise pozitif, yani hamilesiniz.
  İkinci çizgi silik ise şüpheli olarak değerlendirilir. (2-3 gün sonra tekrar et). Muhtemelen bir gebelik vardır fakat test erken yapılmıştır.


  Hatalı negatif test (gebe olmanıza rağmen testte "gebelik yok" çıkması) çok erken yapıldığında veya kullanılan testin bozuk veya günü geçtiği durumlarda görülebilir.


  Hatalı pozitif test (gebe olmamanıza rağmen testte "gebelik var" çıkması) bazı ilaçların kullanımında veya kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkar. Çok nadir görülür. Gebelik testi fiyatları çok fazla olmayıp markasına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm eczanelerden kolaylıkla tedarik etmek mümkündür. Gebelik testinde en küçük bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Kanda Gebelik Testi, B-HCG Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan B-hCG değerleri kesin sonuç vermektedir. Çok küçük gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve B-hCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.
  Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5mIU/ml'dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik "var" anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir.


  Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde 1,5 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte problem var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu BHCG değerlerindeki düzenli artışlar çok önemlidir.


  Mol gebeliklerde de aynı şekilde tanının konmasında ve özellikle gebeliğin sonlandırılmasından sonra takibinde ve tedavi seçeneklerinin planlanmasında kanda gebelik testi olarak da isimlendirilen BHCG değerlerinin artışı değişkenliği önemli rol oynar.


  Her adet gecikmesi durumunda test pozitif ya da negatif olsun mutlaka en yakın zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz!


  op.Dr Filiz çataklı

   
  MaWiM bunu beğendi.
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  İkinci çizgileri görmeyi Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah...
   
  ayşegül&ramo, ÖzGüL ve BEYZA21 bunu beğendi.
 3. BEYZA21

  BEYZA21 ♥Aşkımın aşkıyım,Aşkıma aşığım♥ Yetkili Kişi

  Amin mawişim inşallah..Görmeyi isteyenlerden biriyim:kiss:
   
  ÖzGüL ve MaWiM bunu beğendi.
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bn 2 senelik evlıyım vr cok cocuk ıstyrm 2 sendr hıc korunmdm adetım cok fazla dercede duzensız dın aksm test aldm ıkncı cızgı cok zor gorunuyo sılk bır seklde acaba hamlmıym doktora gtmeye korkyrm hamıle dglsnz derse gecrkn cok kotu oluyrm
   
 5. BEYZA21

  BEYZA21 ♥Aşkımın aşkıyım,Aşkıma aşığım♥ Yetkili Kişi

  Merhaba sevgili misafir,testte ikinci çizgi silikte olsa gebelik olarak kabul edilir.Lakin yaptığınız test bozuk olabilir,testi tekrarlamanızı öneririm sevgiler
   
  Naqiş bunu beğendi.
 6. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  İnşallah canım sen ve tüm isteyen herkese Rabbim hayarlısıyla nasip etsin
   
  ARZUZU ve BEYZA21 bunu beğendi.
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ben aynı gün de iki kere yaptım ikisindede silik çıktı acaba hamile miyim ?
   
 8. BEYZA21

  BEYZA21 ♥Aşkımın aşkıyım,Aşkıma aşığım♥ Yetkili Kişi

  Gebelik testinte ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul ediliyor.Kanda gebelik testi yaparak bunu doğruluyabilirsiniz :)
   
 9. ÖzGüL

  ÖzGüL Daimi Üye

  aminn mavim inşallah.isteyen herkese yaşatsın bu mutluluğu :)
   
 10. ÖzGüL

  ÖzGüL Daimi Üye

  inşallah Beyzacım bizede Rabbim en kısa zamanda sağlıklı sıhatli hayırlı bi evlat nasip eder :)
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 11. ESİNKADİR

  ESİNKADİR Aktif Üye

  hamilesin demek benimki siliktiii :D
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  doktora gittim şu anda 6 haftalık hamileyim :)
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 13. BEYZA21

  BEYZA21 ♥Aşkımın aşkıyım,Aşkıma aşığım♥ Yetkili Kişi

  gebeliğiniz hayırlı olsun.Sağlıklı gebelik geçirmenizi temenni ediyorum :)
   
  Nurian bunu beğendi.
 14. Suzeni

  Suzeni Yeni Üye

  Bu resme göre ben hamile oluyorum galiba...Dün akşam yapmıştım, incecik oluşunca Test çizgisi attım...
  Öğlen tatilinde gidip bir test almalıyım, umutlandım birden...
  Allah herkese sağlıklı sıhhatli nasip etsin inşallah...
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 15. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Arkadaşlar ben bugün test yaptım ikinci çizgi silik çıktı belirginleşir gibi oldu sonra kayboldu neden olabilir
   
Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Www. Ne Anlama Geliyor?

  www ne anlama geliyor, ne demek, nedir, manası, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şu anda pc başında internette sörf yapıyorsunuz,sürekli sayfa tıklıyorsunuz.Her gün onlarca yüzlerce kez girdiğiniz sitelerin adres başlarında yazan ''www'' ifadesinin ne anlama geldiğini düşündünüz mü hiç? ngilizce “world wide web”, Türkçe “dünya çapında ağ”, örümcek ağları...
 2. gebelik testinde silik çizgi

  kızlar ilk defa yazıorum lütfen cvp bekliorum benim yarın adet olmam gerekior ama dayanamadım ve test alıp yaptım ancak 5dk sonra ikinci çizgi hafif silik belirdi ikinciyiyaptım oda hemen diilde 4-5 dk sonra silik de olsa 2. çizgi belirdi sizce hamilemiyim lütfen cevap verin acil
 3. Gebelik kan testinde değerin 0.1 çıkması ne demektir

  Kızlar beta hcg kan testi yaptırdım doktor da yok şimdi hemşirede bişi anlamadım diyor testin değeri 0.1 ne demek hamilemiyim değilmiyim kızlar ?
 4. destur ne anlama geliyor

  Muhteşem Yüzyıl dizisinde zırt pırt desturr diye bağırıyorlar. Ne anlama geliyor bu laf ? Dikkat falan mı ?
 5. Gebelik testinde soluk çizgi çıkması ne demek?

  gebelik testinde ikinci çizginin soluk çıkması,hazır testlerde ikinci çizginin soluk çıkması,hamilelik testinde ikinci çizgi soluk çıktı hamilemiyim,çubuk testler hakkında bilgiler Gebelik testinde soluk çizgi çıkması büyük olasılık ile sizin hamile olduğunuzu gösterir. Eper her iki çizgi de ya da yalnızda tek bir çizgi çıkıyor ve oda soluk oluyorsa o halde gebelik testinin bozuk olduğuna...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. gebelik testinde silik çizgi ne anlama gelir

  ,
 2. gebelik testi silik cikarsa

  ,
 3. gebelik testi pozitif örnekleri

  ,
 4. gebelik testinin silik çıkması,
 5. hamilelik testinde ikinci çizgi silik çıkarsa,
 6. gebelik testinin silik çıkması ne anlama gelir,
 7. hamilelik testi silik çıkarsa,
 8. hamilelik testi pozitif örnekleri,
 9. gebelik testi neden silik çıkar,
 10. hamilelik testi silik çıkması