gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

Gebelİk Ve AŞilar

Konu, 'Gebelik' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

GEBELİK VE AŞILAR Aşılama annenin, fetusun ve yenidoğanın önlenebilir morbidite ve mortalitesinin azaltılmasında önemli bir etkendir.Aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır.
    Gebelikte inaktif (ölü) virüs yada bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan aşılamalarda herhangi bir risk izlenmemiştir. Emzirme döneminde aşılama yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.Aşılamaya genellikle 2.trimesterde başlanır.

Aşılamada amaç:gebelik esnasında fetusta konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb), yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanabilir.

Hepatit B aşısı: Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğum sırasında hastalık bulaşabilir bu yüzden hepatit B taşıyıcı annelerin bebeklerine doğar doğmaz ilk 12 saatte hepatit B aşısı ve immunglobulini uygulanmalıdır. Eşi hepatit B taşıyıcı olan gebeler o zamana kadar aşı yaptırmamışsa gebelikte muhakkak aşılanmalıdır.

İnfluenza (grip) aşısı: İnfluenza aşısı her yıl oluşan antijene göre hazırlanan ölü virus aşısıdır. Gebelikte kullanımında herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir. Emzirme döneminde de güvenle yapılabilir. Gebeliğin 2. ve 3. trimesterini influenza mevsiminde geçirecek olan tüm gebelere influenza aşısı yapılmalıdır.

Tetanoz aşısı: Daha önce aşı yaptırmamış gebe kadınlara gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile iki doz verilir. İlkinden altı ay sonra üçüncü doz tekrarlanılır. Daha önce tetanoz aşıları serisini tamamlamış gebelerde 10 yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz verilir.
    Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz %60 ölümcül olacaktır, bunun önlenmesi açısından bu aşılar çok önemlidir.

Gebelİk Ve AŞilar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelik ve kalp hastalıkları

Gebelik ve kalp hastalıkları

gebelikte bebekte böbrek büyümesi hamilelikte böbrek büyümesi gebelikte hamilelikte bebekte bebeğin Gebelik kalbin iş yükü ve dolaşım üzerinde belirgin değişikliklere neden olur. Yakın zamana kadar kalp hastalığı olan kadınlara hamile kalmamaları önerilirdi. Fakat günümüzde kalp hastalığı olan bir çok kadın sağlıklı ve güvenli bir gebelik geçirebilir. Kalp hastalığında gebe kalmak için belli...
  2. Gebelik ve vitaminler

Gebelik ve vitaminler

Melişlerim hamileyken hangi vitaminleri almalı beslenmenize hangi vitamin grubuyla takviye yapmalısınız biliyormusunuz eğer cevabınız hayırsa bu yazımızda hepsinin cevabını bulabilirsiniz :tik: VİTAMİNLER: Bütün vitaminlerin eksikliği kadar fazlası da sorun yaratabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında vitamin kullanılmamalıdır. A VİTAMİNİ: Sütte ve türevlerinde, tereyağında (taze...
  3. Gebelik ve doğum sorunları

Gebelik ve doğum sorunları

bebek karında ölürse Gebelik esnasında ve doğumda karşılaşılan sorunlar hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyorum Dış gebelik (ektopik gebelik): Dış gebelik rahim içinden başka yerde gelişen hamileliktir, İngiltere’de 200 ha*milelikten l’ inde görülmektedir. Bazı dış gebelikler sorunsuz bir şekilde “düşükle” sonuçlansa da, hamileliğin büyümesiyle fallop tüplerinin gerilerek...
  4. Gebelikte spor ve egzersiz

Gebelikte spor ve egzersiz

hamilelikte spor ve egzersiz hareketleri gebelik, gebelikte spor, gebelikte spor yapılırmı, gebelikte spor yapmak, gebelikte spor hareketleri Hamile bir kadın için egzersiz yapmak iyi midir? ...Düzenli olarak egzersiz yapmak kadına fizyolojik açıdan birçok fayda sağlar. Ayrıca kadın çok daha sakin olur, daha enerjik olur ve kendini daha iyi hisseder. Fiziksel faydaları var mıdır? Evet....
  5. Gebelikte kilo ve hormonlar

Gebelikte kilo ve hormonlar

kızlar herkeze merhaba öncelikle hiç hamiş kalamadım henüz fakat merak ettiğim bir konu var hamilelikle ilgili yaklaşık 2,5 senedir her türlü bilgiyi öğrendim deneyerek fakat benim çoookk merak ettiğim bi konu var ki bunu sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı öğrenmek istiyorum hepimiz biliyoruzki hamilelikle birlikte baştan ayağa bütün hormonlar değişmekte yalnız benim merakım olan şey kilo...

Sayfayı Paylaş