gebe
  1. :osqe:

:osqe: Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Gebelik Ve Süt Kullanımı

Konu, 'Gebelik' kısmında :osqe: tarafından paylaşıldı.

gebelikte ballı süt gebelikte yoğurt light süt zararlımı hamilelikte içimi pekmezli zararlı mı Süt gebeliğin başından itibaren doktor ve gebenin civarındaki herkes tarafından içmesi için önerilen hatta zorlanan bir besindir.Gebelerin büyük bir kısmı ilk aylarda bulantılarından dolayı içemezler ve içmeleri için de aileleri tarafından zorlanırlar.
    Süt gerçekten de çocuğun ihtiyacı olan kalsiyum ve protein için bir depodur.Fakat maalesef bazı gebelerde laktoz intoleransı ve gaz-bulantı şikayetlerinden dolayı içilemez ve “gebeler yerine ne almalıyım ?” sorusu ile doktorlarına başvururlar.İlk aylarda süt içimi o kadar önemli olmasa da özellikle gebeliğin 20’inci gebelik haftasından sonra fetusun kemik yapımı için kalsiyum önem taşımaktadır.

Eğer süt içemiyorsanız ve kalsiyumu besin ile alamıyorsanız bebek sizin
    depolarınızdaki kalsiyumu kullanacaktır. Fakat tabii bunun sonucu olarak annenin kemiklerindeki kalsiyum depoları azalacak ve ilerisi için kemik ağrıları ve kemik erimesi gibi problemlere öncü olacaktır.
    Kalsiyum eksikliği hamilelerde gebeliğin ilerleyen aylarında ellerde uyuşma ve bacaklarda kramp şikayetleri ile belirti vermektedir. Bu gibi durumlarda büyük olasılıkla doktorunuz ağızdan kalsiyum tabletleri vererek bu kasılma ve uyuşma şikayetlerinizi gidermeye çalışacaktır.

Süt içemiyorsanız bir bardak süt yerine;

ü Bir kase yoğurdu,
    ü 1 adet bebekler ve çocuklar için hazırlanmış hazır küçük yoğurdu,
    ü 2 tane karper peynirini,
    ü 2 kibrit kutusu kadar peyniri ,özellikle kaşar peynirini,
    ü 1 tane dondurmayı (tabii ki paket,açık olmayan güvenilir bir marka),
    ü 1 porsiyon brokoliyi tercih edebilirsiniz.
    Süt ve süt ürünleri içerken genel öneri ‘light’ yağsız ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu öneri başta size mantıksız gelebilir, fakat şu bir gerçektir ki yağı alınmış süt,peynir ve yoğurttaki kalsiyumun oranı daha fazladır ve yağ almadığınız için gereksiz kilo almasınız. Bu ürünlerin kullanımının bebeğinize bir zararı yoktur aksine tavsiye edilmektedir.Laktozsuz süt kullanımı da süt içilmesine bağlı gaz oluşumunu azaltacaktır.

Peki ne kadar süt ve ne zaman;

Genel öneri günde 3 bardak, olabiliyorsa ‘light’ süt tüketilmesidir. Sütün içine kakao,pekmez ve bal gibi maddelerin katılması önerilmez. Özellikle kakao’nun gebelerde sütteki kalsiyum emilimini azaltabileceği ve bulantıları arttırabileceği düşünülmektedir. Süt ılık ve az şekerli tüketilmelidir.

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    çok şükür sütü günlük iyi derecede içip tüketiyorum yoğurdu fazla sevmediğimden dolayı sütü fazla içiyorum.

3. hurish

hurish Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    558
    Ödül Puanları:
    93
    ben de tam tersi sutu hic sevmiyorum onun yerine peyniri ve yogurdu cok yiyorum. sutu de zorlayarak bazen iciyorum ama hic isteyerek icmiyyorum :(

Gebelik Ve Süt Kullanımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gebelikte gece kremi fondoten ve krem kullanımı hakkında bilgiler

gebelikte gece kremi fondoten ve krem kullanımı hakkında bilgiler

Hamilelikte güzelliğinizi korumanın yolları Bazı hamile kadınlar kendilerini aynada gördüklerinde moral çöküntüsüne uğruyor ve bu görüntüye alışamıyorlar. Kendilerini çirkinleştirdiği için çocuktan nefret ediyorlar, sonra da ondan nefret ettikleri için kendilerinden nefret ediyorlar. Hamilelik bazen bu çelişkili duygularla zor olur. Bir kadın, hamile olmaktan mutlu, kendini şişman görmekten...
  2. Gebelikte Demir Ve Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Demir Ve Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

folik asit kullanım şekli Hamile melekler mutlaka okuyun..Bunları öğrenmenizde yarar var Gebelikte anneler doktor kontrolu , bilgisi dahilinde önerilen dozda demir ve folik asit almalıdır.Dengeli beslenenler için bunun dışında diğer vitaminleri takviya almasına gerek olmayabilir. Bebeğin doğum sonrası ihtiyacının da depolanması ve gebelik boyunca artan kan hacmine...
  3. Gebelikte İlaç Kullanımı ve Düşük Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalanlar Burayaa

Gebelikte İlaç Kullanımı ve Düşük Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalanlar Burayaa

gebelikte ilaç,gebelikte ilaç kullanımı,gebelikte ilaç kullanımının zararları, Pek çok anne adayı gebe olduğunu bilmeden ilaç kullanılır ve sonrasında gebe olduğunu öğrendiğinde aklında soru işaretleri olabilir.Acaba bebeğime bir zarar vermiş midir yada düşük tehlikesi var mıdır diye düşünmeye başlar.Bazı ilaçlar gebelikte düşüklere neden olabileceği gibi bazı ilaçlarında bir yan etkisi...
  4. Zencefilin faydaları  ve gebelikte kullanımı

Zencefilin faydaları ve gebelikte kullanımı

bu konu;zencefilin faydaları,gebelikte zencefilin kullanımı hakkında bilgiler vermektedir Zencefil, nemli ve sulak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Sarı renkte çiçekler açabilmektedir. Ayrıca şekli yassı ve gri renktedir. Genellikle baharat olarak kullanılsa da, tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır. Aroması ve kokusu oldukça kuvvetli olduğu için, yiyecek ve içeceklere bir tutam eklemek...
  5. GEBELİKTE ALKOL VE SİGARA KULLANIMI FETAL ALKOL SENDROMU

GEBELİKTE ALKOL VE SİGARA KULLANIMI FETAL ALKOL SENDROMU

hamilelikte alkol alınırmı,hamilelikte alkol zararlmıdır,gebelikte siğaranın zararları,hamilelikte siğaranın zararları,siğara bebeği nasıl etkiler,alkol bebeği nasıl etkiler,gebelikte alkol ve siğara hakkında bilgiler Gebelikte Sigara Kullanımı Yanınızda 6 adet sigara içildiğinde siz bir sigara içmiş kadar etkilenmektesiniz… Günde 10 adetten fazla sigara içen kadınlarda düşük, pernatal...

Sayfayı Paylaş