Gebelikte banyonun önemi

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Gebelikte banyonun önemi
hamileyken düşmek hamilelikte sıcak banyo gebeyken düşmek
Melek anne adayları;gebeliğiniz süresince yaptığınız banyoyada dikkat etmeniz gerektiğini biliyormuydunuz?İnanın bende bilmiyordum:)Ben hamileyken banyo beni çok rahtsız ediyordu.Sıcak su nefesimi kesiyordu.Daha doğrusu banyo yaparken nefesim darılırdı ve hemen çıkardım.Sizler de de oluyormu yada oldumu bilmiyorum ama ben hamileliğim süresince hep banyo yaparken rahatsız oldum.
Peki hamilelikte çok sık banyo yapmalı mı?Diye merak ediyorsanız uzmanların bu konu hakkında vermiş oldukları bilgileri dikkatle okuyunuz.

gebelikte-banyo-1734.jpg

GEBELİKTE BANYO

Cok eski donemlerde doktorlarin buyuk kismi küvette yer bulunan kirli suyun vajinadan rahime çıkacarak bir enfeksiyona neden olacağına inanıyordu. Bu onuda gaha cok araştırma yapilmasi sayesinde bugün hekimler zorlanmadıkça suyun vajinaya girmediğine inanıyorlar; bu durumda banyo suyundan enfeksiyon kapma kaygısı da dogru degil.

Vajinaya su kaçsa bile rahim ağzında rahme girişi engelleyen sümüksü tıkaç bebeği çevreleyen zarları, suyu ve bebeğin kendisini enfeksiyonlardan korur. Buna dayanarak çoğu doktor normal gebeliklerde su kesesi yırtılıncaya dek banyoya izin vermektedir. Doğum başlayana dek duş yapmaya izin vardır.

hamilelikte_banyo-8583.jpg

Bununla birlikte, duş ve banyo tümüyle risksiz değildir; özellikle de son ayda kayıp düşme olasılığı fazla oldugu icin. Böyle bir kazayı önlemek adina küvete dikkatli girin, zeminin kaymasını engellemek için önlem alın ve mümkünse küvete girip çıkarken size yardım edecek birini bulun.

Geri