gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Gebelikte Bulantı Olmaması Normal midir?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

gebelikte bulantı olmaması hamilelikte bulantı olmaması hamilelikte bulantı olmazsa

Pek çok gebe hamileliğin özellikle ilk 3 ayında mide bulantı yaşar melekler :) Hepimiz bulantı ve baş dönmesi durumunda gebelikten şüphelenmez miyiz :) Ancak her gebe de bulantı yaşamaz. Peki bu normal midir? Makalemizde bu sorunun cevabını veriyoruz..

Genel olarak bulantı ve kusmaların olması gebeliğin yolunda gittiğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Gözleme dayalı çalışmalarda bulantı ve kusma yaşayan kadınlarda düşük yapma olasılığının daha az olduğu gösterilmiştir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı araştırmacılar bulantıların anne adayını bebeğe zarar verebilecek bazı maddelerden uzak tuttuğunu kusmaların ise yine anne adayında bulunan ve yine bebeğe zarar verebilecek bazı toksinlerin uzaklaştırılmasına yaradığını ileri sürmektedirler ve bu iddialarını doğanın koruma mekanizmalarından biri olarak tanımlamaktadırlar. Ancak bu iddiaları destekleyecek yeterli bilimsel kanıt mevcut değildir.

Öte yandan anne adayında bulantı ve kusma olmaması ya da çok hafif olması da asla birşeylerin ters gittiği anlamına gelmez.

2. koza

koza Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Titancım ben de 6+5 günlük hamileyim. Bende de henüz bulantı yok, sanıyorum ki olmayacak da. Bende korktum neden midem bulanmıyor, hamile olduğumu nasl anlıcam yoksa diye doktoruma danıştığımda % 40 kadının bulantı yaşamadığını söyledi. %60 da problem oluyormuş, ayrıca pek çok tepki de psikolojikmiş. Özellikle daha geleneksel toplumlarda hamile kadınlar eşlerine ya da aile bireylerine nazlanmak için bilerek ya da bilmeyerek bu durumu kullanıp, ilgi açıklarını kapatabiliyormuş.

3. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    valla ben adetım 4 gun gecınce mıde bulantılarım baslamıstı su an 8+1 gunluk hamıleyım bulantılarım devam edıyor ve naz degıll cunku hayatımdaa hıc ıstahsız ve mıde bulantım olmamaıstıı

4. gizi

gizi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    benim mide bulantılarım 16. haftada bitti. ama daha öncesinde bu nedenle hastanede bile yattım. kan sonuçları okadar kötü çıktı ki. 6 kilo verdim. bebiş için her türlü sıkıntıya katlanılıyo. ama çevremde en çok şunu söyleyenlerden nefret ettim ne olacak canım, bence senin psikolojik,naz mı yapıyosun. ah ah çekmeyene konuşması okadar kolay ki. hiç şikayetçi olmadım kusmalarımdan bebiş için herşeye katlanılıyo ama birde insanın başına gelmeden hiç birşey için yorum yapılmamalı...

5. tamzara

tamzara Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    17. haftama girdim neredeyse hiç mide bulantın olmadı.. bi iki kere belki oda agır kokulara dayanamadım ondan.. bide bu ara kirli sepetine karşı bi fobim gelişti :S içinden kirlileri cıkartmak istedigimde midem bulanıyo öğürüp duruyorum sürekli o işide eşime devrederek çözmüş bulunduk :dancing:

6. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Arkadaşlar, hepinizin aynı içtenlikle bu yazıları yazdığınıza inanıyorum. Gördüğünüz gibi midesi bulanan da var, midesi bulanmayan da. Ama unutmayın ki sırf naz olsun diye bunu yapan da var. :) O yüzden kimse kimseyi kınamamalı, naz yapıyor diye yermemeli, çünkü naz yapıp yapmadığını bilemezsiniz. Ha belki haklısınızdır, kişiyi tanıyorsanız çok iyi bunu bilebilirsiniz, ama söyleyip te neden kötü olasınız :)

Her bünye rahatsızlıklara farklı tepki verir. Kimisinin ağrı eşiği düşüktür, en ufak ağrı onun için korkunç derecede can yakıcıdır. Kimisinin de eti etinden koparsa ancak bağırır sancıdan. Bu da yerilmemeli çünkü kişinin elinde değil. Ha bunu da edepsizliğe vurup kendini yerden yere atan da vardır :)

Ben de Allah herkesinkiyle birlikte bağışlasın 2 evlat sahibiyim. Ne mide bulantısı bildim, ne aşermesi :) Allah tüm hamile kardeşlerimize bir avazda sağlıkla bebeklerine kavuşmayı nasip etsin :tik:

gizi ve tamzara bunu beğendi.
  7. tamzara

tamzara Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    amiiiinnnn :) valla benim aşermem tamamen nazlanma amaçlı nappiim hiç bi belirtim yok hamişlikle ilgili barim aşeriyim arada :D

gizi bunu beğendi.
  8. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Bu da iyi hahaha
    Etrafına rahatsızlık vermedikten sonra ne zararı var birazcık nazlanmanın, yap gitsin hahaha

koza ve gizi bunu beğendi.
  9. gizi

gizi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    ya aslında varya bende farklı düşünüyodum. öğrenciyken bi hemşire ablam b ana aynen şöle dedi. en sevmediğim hasta tipi hiperemesizli hastalar (gebelikte mide bulantısı olan) iş yükünden başka bişi değiller nazdan başka bişi değil. bende o sözden sonra hep bilinç altında kaldığından bende öyle baktım o hastalara :( sonra kendi başıma geldi allahım gösterdi gerçekleri. sonra anladım cekmeyene konuşması çok rahatmış. sonuçta hcg ye vucudun gösterdiği bir tepki. bazı vücutlar güzel anlaşıyo bu hormonla bazıları tepki gösteriyo. aynı mikropla karşılan insanların hastalık düzeylerinin farklı olması gibi pek ağrı eşiğiylede alakası yok. ben ayağım kırıldıda hiç sesim çıkmadı film sonucu cıkana kadar kimse inanmadı ayağımın kırıldığına:))

melek derya bunu beğendi.
  10. gizi

gizi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    canım bende hiç bir yiyeceğe karşı istek duymadım. eşimde garibim özeniyo hep öyle şartlandırmış kendini böle bişi canım isticek o onu arayacak bazen mutlu olsun diye yalandan kolay bulabileceği birşeyi canım istiyomuş gibi yapıyom :)

11. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0

hele de zorla kendını yemege demelerıne gıcık oluyorum ben kı 24 senedır ıstahsız olmamısım mıde bulantısı nedır bılmemısım yok keyfımden yemıyorum dımı yanııı

gizi bunu beğendi.
  12. gizi

gizi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    eşimin ailesi çok dedi acaba psikolojikmi filan diye valla çok severim hiç birşeylerini görmedim çok şükür şimdiye kaadr ama onlar böle konuşunca ağzıma geleni söyleyesim geliyodu. sonra frenliyodum kendimi dediğin gibi aç kalmak hoşuma gidiyo ondan işkence cektiriyorum kendime filan diyesim geliyodu.

melek derya bunu beğendi.
  13. koza

koza Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    433
    Ödül Puanları:
    0
    Kızlar dr'umun kastettiği midesi bulanmayan % 40 ında bir kısmının nazlanması idi. % 60 ın bulanıyor zaten. Sizin de bulanıyordur illaki. Sanırım yorum yanlış anlaşılmış:)))) Kimseyi suçlamak istemem ha naz da yapıyorsa hamişimiz o da o kişinin ve ailesinin bileceği iştir. Titan ne güzel yazmış, sonuna kadar destekliyorum:) Hepinizi öpüyorum.

Son düzenleme: 17 Ocak 2012
    TİTAN ve gizi bunu beğendi.
  14. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    valla benım kendı annem dıyo ye ye dıyoo dedım ıstahım olsa yerımm dımı ve benkı 24 senedır ıstahsız oldugumu bılmem :D

Gebelikte Bulantı Olmaması Normal midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte normal rahim kasılmaları olabilir mi?

Gebelikte normal rahim kasılmaları olabilir mi?

gebelikte rahim kasılmaları rahim kasılmaları hamilelikte kasılması hamilelikte gebelikte kasılması GEBELİK sırasında rahimde normal bir takım kasılmalar olabilir. Bundan endişelenmemek gerekir. Eğer şiddetlenirse erken doğuma yol açması ihtimalinin anlaşılabilmesi için hekime başvurmak gerekir. Fazla ağrılı olmayan ve sadece elle belirlenebilen kasılmaların tehlikesi yoktur.
  2. hamilelikte bulantı olmaması normal mi kızlar ?

hamilelikte bulantı olmaması normal mi kızlar ?

Gebelikte mide bulantısı yaşamıyorum şu an 4 aylık hamileyim bu normal mi ? Kaçıncı ayda başlıyor bu lulantı. Bebeğimde bişey yoktur dimi :S Çok korkuyorum.
  3. ilişkiden kaç gün sonra mide bulantısı başlar

ilişkiden kaç gün sonra mide bulantısı başlar

Arkadaşlarım ilişkiden kaç gün sonra midemiz bulanmaya başlıyor yada sizin ne kadar süre sonra başladı teşekkür ediyorum.
  4. Kızlar Gebelikte Süt Gelmesi normal mi

Kızlar Gebelikte Süt Gelmesi normal mi

Arkadaşlar ben 5 aylık hamileyim ve göğüslerimden süt geliyor korktum komşumuza söyledim oda hamilelikte süt gelmesi normal dedi korkularım biraz gitti ama endişeliyim hala sizce Gebelikte Süt Gelmesi normal mi?
  5. Gebelikte vajinal akıntı normal midir ?

Gebelikte vajinal akıntı normal midir ?

hamileyim akıntım çok var,hamilelikte vajinal akıntı,hamilelikte vajinal akıntı sebepleri,hamilelikte vajinal akıntı nedenleri hakkında bilgiler Gebeliğe bağlı görülen normal akıntı kokusuz, beyaz akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahbverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir. Gebeliğe bağlı artıl gösteren normal akıntı...

Sayfayı Paylaş