gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Gebelikte Dengesiz Beslenme

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

gebelikte dengesiz beslenme dengesiz beslenme dengeli ile ilgili resimler dengeli resimleri gebelikte Dengeli beslenmenin nekadar önemli olduğunu hepimiz biliriz meleklerim ama gebelikte çok daha önemlidir onun için bu yazımıza gözgezdirmenizde fayda var :tik:
    Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin doğum gerçekleştiği belirtilerek, gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenmenin, anne ve bebek ölümlerine yol açan birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, gebelik öncesi ve gebelik dönemindeki beslenme şekliyle bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında yakın bir ilişki bulunduğu vurgulandı.

Türkiye'de beslenme bozukluklarına bağlı olarak, hamile kadınlarda, demir yetersizliği anemisi (kansızlık) ile kan hücrelerinin yapımında gerekli olan folik asit yetersizliğinin görüldüğü ifade edilen açıklamada, fiziksel ve zihinsel gelişimde etkili iyot ve kemik gelişiminde rol oynayan kalsiyum yetersizliklerine de sıkça rastlanıldığına işaret edildi.

Açıklamada, dünyada her yıl doğan altı bebekten birinin 2 bin 500 gramın altında ve düşük doğum ağırlığıyla doğduğu ifade edilerek, bu oranın Türkiye'de yüzde 10-12 arası olduğu belirtildi.

Düşük doğum ağırlığının en önemli nedenlerinden birinin hamile kadınlarda görülen beslenme bozuklukları olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:''Gebelik döneminde bayanların enerji ve besin ögeleri gereksinimi artar. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyulan besin ögeleri annenin kendi dokularından sağlanır. Bunun sonucunda da annede çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve enfeksiyonlara karşı direnç azalır.

Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne açısından doğum risklerini beraberinde getirirken, gebelik zehirlenmesi ve anne ölümlerine yol açar.Bebeklerde ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde önemli oranda artışa ve ölü doğuma zemin hazırlar.''

2. Mira

Mira Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    özellikle benim gibi yeme sorunu yaşayanlar için güzel bilgiler.9 haftalık hamileyim ve yemeklerden tiksiniyorum.en sevdiğim yiyeceklerin kokusu bile kabusum oldu.neyseki meyve peynir yoğurtla sorunum yok.ama çok zorlanıyorum.şimdiden 4 5 kilo vermişim.kilo vermeyi takmam normalde ama herşeyi bebeğime göre düşünüyorum.onun gelişimi çok önemli.bu yazıyı okuyunca daha fazla yemeye çalışmam gerektiğini anladım.önemli bilgiler için teşekkürler:6:

3. bebegimi seviyorum

bebegimi seviyorum Forum Okuru

Bende bes aylik hamileyim ...gunde iki ogun yiyordum sabahlari bunaltim cok oldundan aksama dogru cok yemek yerdim....bugunden ihtibaren artik az ama duzenli yemeye gayret edicem insallah bilgileriniz icin cok tesekkur ederim <3 gec kalmamisimdir ins :)

Gebelikte Dengesiz Beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Hamile olduğunu yeni öğrenen kadınların pek çoğunda, en çok ilgi çeken konulardan birisi beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğidir. Çoğu kadın bebeğinin gelişimi için doğru ve dengeli beslenemediğini düşünür. Hatta ilk aylarında kilo alamayan gebeler endişelenebilirler. Aslında bu endişe çoğu zaman gereksizdir. Çünkü bulantı ve kusmalar ile iştahsızlık problemleri ilk aylarda kilo almayı...
  2. gebelikte beslenmeye dikkat!

gebelikte beslenmeye dikkat!

Hamileliğiniz süresince benimsenen beslenme düzeniniz, bebeğinizin sağlığını önemli ölçüde etkiler. Yapılan son araştırmalar, bu etkinin süresinin sanıldığından çok daha uzun olduğunu, yetersiz ve sağlıksız beslenmenin ise, ileride bebekte kronik hastalıklara yol açtığını ortaya koyuyor. Hamileliğinizde doğru ve dengeli beslenmelisiniz, çünkü bu bebeğinize yapacağınız ilk ve en önemli yatırım...
  3. gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Hamile olduğunu yeni öğrenen kadınların pek çoğunda, en çok ilgi çeken konulardan birisi beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğidir. Çoğu kadın bebeğinin gelişimi için doğru ve dengeli beslenemediğini düşünür. Hatta ilk aylarında kilo alamayan gebeler endişelenebilirler. Aslında tüm bu endişeler çoğu zaman gereksizdir. Çünkü bulantı ve kusmalar ile iştahsızlık problemleri ilk aylarda kilo...
  4. gebelik ve sonrasında beslenme

gebelik ve sonrasında beslenme

Nişantaşı Sculpture Therapy Center’ın Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Tolaz; hamilelik ve hamilelik sonrasında düzenli ve dengeli bir beslenme ile sağlıklı bir kilo kontrolünü nasıl sağlayacağımızı anlatıyor. Emzirme Dönemi ve Kilo Kontrolü Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak her anne adayının hayalidir. Fakat gebelik döneminde alınan kiloların gerek fiziksel gerekse psikolojik etkisiyle oluşan...
  5. Dengesiz beslenmenin zararları

Dengesiz beslenmenin zararları

tek yönlü beslenmenin zararları dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklar fazla beslenmenin yol açtığı durumlar dengesiz zararları ve yetersiz sebepleri nelerdir dengesiz beslenme, zararları, nedir, sonucu oluşan hastalıklar, listesi, sonuçları, Ne yazık ki, bende dengesiz beslenenlerin arasında başı çekmekteyim. Peki dengesiz beslenmenin zararları yada sonuçları nelerdir; buyrun bu...

Sayfayı Paylaş