gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Gebelikte Dondurma Yemenin Faydası Var mı?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

gebelikte dondurma, hamilelikte dondurma yemek, hamilelik ve dondurma
    Sevgili melekler, sıcak yaz günleri kapıda. Her ne kadar dondurmanın mevsimi artık pek kalmamış olsa da yaz sıcaklar dondurmanın en çok tüğketildiği zamanlar. Bu zamanların gelmesine az bir zaman kala, bu yazı gebe geçirecek meleklerimizin merak ettikleri konulardan biri, gebelikte dondurma yemenin artıları ya da varsa eksileri neler? Ne gibi noktalara dikkat edilmeli? Araştırdık ve bu konuda gebe meleklerimizi bilgilendiriyoruz...

gebelikte-dondurma.jpg

Uzman Diyetisyen Sevinç Bakan, gebeliğinin son ayları yaza denk gelen kadınların da, tatlı olarak dondurmayı tercih edebileceğini ifade etti.

Bakan şöyle devam etti: "Dondurma iyi bir kalsiyum, enerji ve protein kaynağıdır. Kalsiyum gebelikte annede oluşan kemik kayıplarını azaltır, bebeğin kemik gelişimini destekler. Ayrıca annede kas krampları, tansiyon ve buna bağlı olarak preeklemsi riskini azaltır. Süt ve süt ürünleri kalsiyumun en zengin kaynaklarıdır. Günlük beslenmelerinde düzenli olarak süt-yoğurt, peynir tüketen gebeler haftada 1-2 kez dondurma yiyerek kalsiyum alımını destekleyebilir."

"Yemeden önce 5 dakika bekletin"

Annelerin dondurma tüketimine özen göstermesi gerektiğini vurgulayan Bakan, dondurmanın enerji içeriğinin yüksek olması nedeniyle annenin gebeliğe bağlı olarak artan enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Bakan, dondurmanın, içerdiği sütten dolayı kaliteli bir protein kaynağı olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Proteinler bebeğin gelişimin temel taşıdır. Annenin sağlığını korumada önemli yeri vardır ve günlük mutlaka yeterli alınmalıdır. Protein ve kalsiyum açısından besleyici olan dondurma, hamilelere enerji vermektedir. Bu özelliği nedeniyle hamilelik aşamasında dondurma tüketimi yararlıdır."

Bakan, sağlıklı gebelerde haftada 1-2 kez ve 2-3 top dondurma tüketilebileceğini vurgulayarak, dondurmanın hijyenik özelliklerine ve saklama koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dondurmanın yenme zamanının önemli olduğuna dikkati çeken Bakan, "Kan şekeri dengesizliklerini önlemek için gündüz saatlerinde ve yemeklerden en az 2 saat sonra yenmesi daha uygundur. Yenmeden önce yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesinde fayda vardır. Zira çok soğuk besinler gebelikte riskli olabilir ya da boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir" dedi.

karakuzu bunu beğendi.
Gebelikte Dondurma Yemenin Faydası Var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Buzun Yüze Faydası Var Mı ?

Buzun Yüze Faydası Var Mı ?

buzun yüze faydaları buzun cilde faydaları cilde buz sürmek yüze buz sürmek iyi gelirmi Buzu yüze sürmek ve Yüzü buzla soğutmak faydalı mıdır ? Evet yanlış duymadınız buzla maske yapıcaksınız ve bu maskeyle cildinize bakım yapacaksınız. Hem yağlı ciltler, hem kuru ciltler, mat ciltler, lekeli ciltler, sivilceli ciltler, normal ciltler… Her tür cilt türünde uygulabilir bir bakım !!!...
  2. klomenin faydası var mı ?

klomenin faydası var mı ?

merhaba arkadaşlar ben bu ay klomen kullanıyorum faydasını gören var mı çok korkuyorum 7 ay önce kürtaj oldum lütfen cevap yazarmısınız.
  3. Çekirdek Yemenin Dişe Zararı Var mı?

Çekirdek Yemenin Dişe Zararı Var mı?

Çekirdek Yemenin Dişe Zararı Var mı? Selam kızlar ben çok çekirdek yiyorum acaba Çekirdek Yemenin Dişe Zararı Var mı?
  4. siyah mantarın faydası var mı

siyah mantarın faydası var mı

Siyah mantar diye bir mantar varmış ve sağlığa çok faydalıymış. Doğru mudur ve faydası nedir ? Teşekkür ederim..
  5. karabiberin faydası var mı?

karabiberin faydası var mı?

Şöyle bol tereyağlı pirinç pilavının en iyi arkadaşı kesinlikle karabiberdir bana göre. :D Peki bu leziz gıdanın ne gibi faydaları var bizlere ?

Sayfayı Paylaş