gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Gebelikte Mide Bulantılarının Nedenleri Nelerdir?

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

bu konu gebelikte mide bulantıları nedenlerine yer vermektedir. Anne adaylarının gebelikte en zorlandığı durumlardan biri de mide bulantılarıdır. Özellikle ilk 3/4 ay boyunca bulantı ve kusmaları birlikte yaşayan hamileler, genelde bu aylardan sonra rahatlarlar. Fakat bazı gebelikler de ise bulantılar doğuma kadar sürebilir. Gebelikte mide bulantısı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne adaylarımız için gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Gebelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak aydınlatılamamakla birlikte psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü gibi görülmektedir. Kanda betahcg ve estrogen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu ikiz gebelikler ve üzüm gebeliklerde bulantı ve kusma da çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Merkezi sinir sistemindeki bulantı merkezinin hassasiyeti artar ve daha önceki yaşamda etkili olmayan pek çok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir hale gelir.

Bunlar arasında kokular, besin maddelerinin tatları, ağız boğaza değen fırça gibi yabancı cisim uyaranları en sık rastlananlardır.

Halk arasında bulantı ve kusmanın sağlıklı gebelik işareti olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Bu tam anlamı ile doğru olmamakla birlikte fetusun yaşamadığı gebeliklerde betahcg seviyelerinin düşmesine bağlı bulantılarda hızlı bir azalma yaşandığı da bir gerçektir. Ancak bulantının ne zaman geçeceği her gebeliğe özel olduğundan bulantıların bitmesini kesinlikle fetusun yaşamadığı yönünde yorumlamak da doğru olamaz.

Gebelikte Mide Bulantılarının Nedenleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mide bulantısına ne iyi gelir

Mide bulantısına ne iyi gelir

Yemek yiyemez hale geldim sürekli midem bulanıyor en ufak bir koku rahtsız ediyor ve çözümünü bulamadım lütfen yardımcı olun:(
  2. gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Gebelik şekeri aşerme Merhaba arkadaşlar, hamileliğmin ilk 3 ayında çok kötü mide agrıları ve ada olsa bulantılar yaşadım doktorumun bana önerdiği şey mdeyi bastırmak içinsprıte ve cola onermişti gunde bir tane ıcebılırsın mıde bulantısına ıyı gelır demıstı gercektende bana çok iyi geliyordu
  3. Gebelikte Mide Bulantıları Ne Zaman Son Bulur ?

Gebelikte Mide Bulantıları Ne Zaman Son Bulur ?

Hamilelik Mide Bulantısı Ne Zaman Biter Gebelikte Bulantı Ne Zaman Biter Sevgili melekler, gebelik bulantısı ve diğer belirtilerin hep bünyede farklı etki göstereceğini belirtmiş, pek çok kadının hiçbir belirti göstermeden hamileliğini devam ettirdiğinden bahsetmiştik. Bu sayfamızda genelde görülen belirtilerin başında gelen hamilelik mide bulantısı ne zaman biter merak eden meleklerimiz...
  4. Psikolojik mide bulantısına ne iyi gelir?

Psikolojik mide bulantısına ne iyi gelir?

Sık sık ve nedenini anlayamadığınız bir şekilde mideniz mi bulanıyor? Kokulara, yediklerinize hatta sinirlenmeye karşı tepkilerinizde bulantı ön planda mı? Tıbbi yardım aramadan ya da ilaçlara sarılmadan önce evde alabileceğiniz bazı önlemler var: • Odanızı serin tutun • Yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden uzak durun • Margarin veya tereyağı yemeyin • Bol miktarda su için, su...
  5. Hamilelerin midesi neden bulanır?

Hamilelerin midesi neden bulanır?

Anne adayının kendi kendine “nasıl doğum yapacağım?’, ‘bebeğim normal olacak mı?’, ‘vücudumun fizyolojik ve biyolojik yapısı nasıl değişecek?” gibi sorularla strese girdiğini belirten uzmanlar, merak edilen bu soruların zamanla kaygı haline geldiğini söylüyor… Bu tür kaygıların hamileliğin üçüncü ayına dek sürdüğünü, bu sıkıntıların anne adayının yaşadığı fiziksel değişimlerin bir yansımasıdır...

Sayfayı Paylaş