Gebelikte mide sorunları

Konu, 'Gebelik' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

 1. Moss

  Moss Yeni Üye

  hamilelikte midede gaz hamileliğin son ayında mide bulantısı hamileliğin son aylarında mide bulantısı hamilelikte ağızdan su gelmesi gebelikte ağızdan su gelmesi Hamişlerimizin dikkatine....:)


  Gebelik, hem hormonel değişimlere bağlı olarak, hem de özellikle son aylarda bebeğin artan kütlesinin baskısıyla sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, gebelik döneminde yaşanan mide sorunları ile dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

  HAMİLELİKTE MİDE SORUNLARI NEDEN OLUR?

  Gebeliğin ilk ayları anne adayı için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Gebelik hormonlarının etkisi ile bulantı, midede dolgunluk-yanma, bazı gıdalardan tiksinme, karında şişkinlik ile gaz hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Bu şikayetler bazen günlük hayatı etkileyecek ile yaşam kalitesini bozacak düzeylerde olabilir.

  DUYGUSALLIK MİDE SORUNLARINI ARTIRIR
  Bayanların büyük kısmı bu dönemde daha duygusal, daha hassas olurlar ile sıkıntılar karşısında daha kolay umutsuzluğa kapılabilirler. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir ile bu da bir kısır döngünün başlangıcı olabilir. Gebeliğin ilk üç-dört ayında daha sık yaşanabilen bu sorunlar çoğunlukla hafif-orta düzeydedir. Yaşam biçimi ile beslenme ile ilgili bazı düzenlemelerle tahammül edilebilirler.

  SAĞLIĞI TEHDİT EDECEK BOYUTLARA ULAŞABİLİR

  Zaman zaman anne adaylarının bu şikayetleri çok şiddetli olabilmektedir. Aşırı bulantı ile kusma ile birlikte annenin ile bebeğin beslenmesini tehdit edecek bir tablo olan hiperemesis gravidarum’un oluşması söz konusudur. Bu durumda yakın tıbbi takip ile gerekirse hastanede yatırılarak ilaç ile serum desteği gerekebilir.

  BALAYI DÖNEMİ

  İlk birkaç ay atlatıldığında çoğunlukla mide problemleri azalır. Anne adayı duygusal olarak da duruma daha adapte olmuştur ile bu dönem gerçekten gebeliğin balayı dönemidir. Son üç ayda ise büyüyen bebeğin oluşturduğu baskı ile mide yanmaları, dolgunluk hissi, göğüs arkasında yanma ile ağza ekşi acı su gelmesi, reflü tipi şikayetler belirginleşebilir. Kabızlık, gebeliğin başlangıcından itibaren hormon değişiklikleri ile ilerleyen aylarda artan karın içi yükle ortaya çıkabilir ve hiç de nadir değildir.

  Daha önceden ülser, reflü, bağırsak ile karaciğer- safra yolları hastalıkları olanlarda gebelik sırasında daha fazla problem yaşanabilir. Gebelik planlanıyorsa mevcut sorunlar yönünden sağlık kontrollerinin yapılması önemlidir.

  MİDE SORUNLARINI DAHA AZ YAŞAMAK İÇİN...

  Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren düzenli bir yaşam uygulamaya çalışın. Yeterince uyuyun. Alkol, sigara ile ilaçlardan uzak durun. Düzenli ile sağlıklı beslenin. Özellikle kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın.

  Sık sık ile az miktarlarda yemek yiyin. Öğünlerde beyaz ekmek, haşlanmış patates, yağsız makarna gibi ilaveler midenizi rahatlatır. Susuz kalmayın. Böylece bağırsaklarınız daha düzenli çalışır.

  Tiksindiğiniz gıdaları kısa süreli olarak diyetinizden çıkarabilirsiniz. Yağlı-baharatlı-gaz yapıcı yiyecekler, keskin kokular rahatsız edici olabilir. Bazen kendi pişirdiğiniz yemeği yemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda ya o yemeği bir gün sonra tüketin ya da güvendiğiniz biri siz mutfakta yokken pişirsin.

  Gebeliğin son aylarında belirginleşen reflü tipi yakınmalara akşam yemeğinin erken saatte yenilmesi, yatak başının yükseltilmesi yararlı olur. Doktorunuz önerirse gebelikte kullanılabilen bazı ilaçları alabilirsiniz.

  Doktorunuzun bilgisi dahilinde yürüyüş ile yüzme gibi düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Spor endişe ile gerginliği de azaltır.

  Eşiniz ve ailenizle daha çok vakit geçirmeye çalışın, onların desteği size güç verir.

  Pozitif düşünmeye çalışın. Bu sıkıntılar geçicidir ile bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almak hepsini unutturacaktır.

   
 2. :osqe:

  :osqe: Yeni Üye

  teşekkürler canım
   
Gebelikte mide sorunları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. gebelikte sindirim sorunları

  Gebeliğin ilk üç ayında uyum problemleri nedeniyle bulantı ve kusmalar görülür. Yiyecekleri tüketmede zorluklar olur. Sözü edilen uyum problemleri her annede olacak değildir. Bu ilk dönemde kusma ve bulantıyı tetikleyen şartları mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya, biraz sakinleştikten sonra başka yiyecekler tüketmeyi denemeye çalışmalıdır. Çok yağlı yiyecekler, fazla sulu yemekler, ağır...
 2. Gebelikte Mide Bulantısı

  gebelikte son aylarda mide bulantısı her gebelikte mide bulantısı olurmu her hamilelikte olurmu hamilelikte son aylarda akşamları Gebelikte mide bulantısı ve kusma gebelik hormonları nedeniyle olur. Genellikle belli koku ve tatlara karşıdır. İlk 3-4 ayda görülen mide bulantısını uygun diyet ve önerilerle hafifletebilirsiniz. Sabah yataktan kalkmadan kraker, bisküvi veya bir parça ekmek...
 3. Gebelikte Mide Bulantılarının Nedenleri Nelerdir?

  bu konu gebelikte mide bulantıları nedenlerine yer vermektedir. Anne adaylarının gebelikte en zorlandığı durumlardan biri de mide bulantılarıdır. Özellikle ilk 3/4 ay boyunca bulantı ve kusmaları birlikte yaşayan hamileler, genelde bu aylardan sonra rahatlarlar. Fakat bazı gebelikler de ise bulantılar doğuma kadar sürebilir. Gebelikte mide bulantısı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak...
 4. Gebelikte Yaşanan Bacak Sorunları İçin Tavsiyeler

  Bu konu; Gebelikte Yaşanan Bacak Sorunları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, anne adaylarının gebelik sürecinde en çok yakındıkları sorunlardan biri de bacaklarda oluşan problemlerdir. Bu problemler sebebiyle gebeliğin ilerleyen zamanlarında yürüyememe ve dayanılmaz bacak ağrısı gibi problemler anne adayını son derece rahatsız edebilir. Bu sebeple oluşabilecek varisleri...
 5. Gebelikte yaşanan sağlık sorunları nelerdir?

  gebelikte reflü,gebelikte kramp,gebelikte basur,gebelikte bel ağrısı,gebelikte kusma,gebelikte sık karşılaşılan durumlar hakkında bilgiler Gebelikte bacaklar ve genital bölgede varis ortaya çıkabilir. Bu hastalarda aile hikayesinde varise sık rastlanır. Büyüyen rahim tarafından toplardamarlara uygulanan basınç, varislerin gelişiminde ana etkendir. Kilo arttıkça ve ayakta geçirilen...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hamilelikte ağız suyu akması

  ,
 2. hamileliğin son ayında mide bulantısı

  ,
 3. gebeliğin son ayında mide bulantısı

  ,
 4. hamileliğin son ayında kusmak,
 5. gebelikte ağızdan su gelmesi,
 6. hamileliğin ilerleyen aylarında mide bulantısı,
 7. hamilelikte son aylarda mide bulantısı,
 8. gebeliğin ilerleyen dönemlerinde mide bulantısı,
 9. gebeliğin son aylarında kusmak,
 10. hamileliğin son ayında kusmalar