Gebelikte saç boyamak!!

sheker_shey

Daimi Üye
Üye
Gebelikte saç boyamak!!
hamileliğin son ayında saç boyanırmı
Günümüzde kullanılan saç boyalarının gebelikte fetüs üzerine zararlı etkilerinin olduğunu gösteren kesin kanıtlar yoktur. Buna rağmen sigara , zirai ilaçlar, virusler, radyasyon, saç boyaları gibi birçok etkenin lösemi insidansını arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bazı saç boyalarında bulunan kanserojen maddeler saç köklerinden kemik iliğine ulaşarak burada DNA yapısını bozarak kansere neden olabiliyor. Çok sık saç boyatan kadınlarda yumurtalık kanseri, lenfoma, mesane kanseri gibi hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Klasikleşmiş bir bilgi olmasına rağmen bu konulada yapılan çalışmalarda gebelikte veya gebe kalmadan önceki ayda herhangi bir saç boyasının sık sık kullanılması bebekte neuroblastoma denilen tümörün riskini arttırabileceği gösterilmiştir. Geçici saç boyaları, kalıcı olan boyalardan daha risklidir. Bu konuda kesin sonuca varabilmek için saç boyalarının etkisini ortaya koyabilecek daha birçok çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır(1). Başka bir çalışmada anneler saç boyası gibi güzellik ürünleri kullandıklarında çocukluk çağı beyin tümörü riskinde çok küçük bir artış tespit edilmiştir(2).​
Bu çalışmaların ışığı altında kadınların en hassas dönemleri olan gebelik süresince mümkünse saçlarını boyatmamalarını tavsiye ediyoruz.

hamile-baharlik-giyim10-2092.jpg

Kaynaklar:

1. McCall EE, olshan AF, Daniels JL. Maternal hairdye use and risk of neuroblastoma in offspring. Cancer Causes Control. 2005 Aug (6/6):743-8.​
  2. Efird JT, Holly EA, Cordiers, Mueller BA, Lubin F, Filippini G, Peris, Bonet R, Mc Crediem, Arslan A, Bracci P, Preston-Martin S. Beauty product- related exposures and childhood brain tumors in seven countriesi results from the SEARCH İnternational Brain Tumer study. J Neunooncol. 2005 APR;72 (2): 133-47.​

Valla ben 5 aylık hamileyim ilk doktorum doğuma kadar boyatmamamı söylemişti ama şu anki gittiğim doktor ise 12.ci haftayı doldurduktan sonra boyatabilirsin demişti.Bitkisel boya diye birşeyin olmadığını bana kuaförüm söyledi.Her boyada mutlaka vardır dedi hatta piyasada satılan hazır kına karışımlarını bile artık bozdular dedi.Ben dün saçlarımı boyattım kızlar.Hayırlısı olsun bakalım.Sonuçta kesin bir zararlı olduğuna dair bir bulguya rastlanmamış şimdiye kadar ikinci oğluma hamileliğimin 5,5 ayındada röfle yaptırmıştım:D

Rabbim bebeğini korusun hemşommm toprağımmm valla ALLAH'A emanet yavrularımız.Bende hamiş olduğumu öğrenmeden önce birsürü ağır kaldırdm.Su dolu kova kaldrdm mesela ama hamd olsn inşallah RABBİM korur bebelerimizi:Dsenn cinsiyeti ne bebğin toprağım?

Rabbim bebeğini korusun hemşommm toprağımmm valla ALLAH'A emanet yavrularımız.Bende hamiş olduğumu öğrenmeden önce birsürü ağır kaldırdm.Su dolu kova kaldrdm mesela ama hamd olsn inşallah RABBİM korur bebelerimizi:Dsenn cinsiyeti ne bebğin toprağım?
Valla iki oğlum var Allah bağışlarsa üçüncüye de doktor erkek dedi hayırlısı olsun sağlıklı sıhhatli olsunlarda hemşom gerisi teferruat Rabbim herkesin gönlüne göre versin.

Merhaba arkadaşlar test sonucu hamile olduğumu öğrendim eğer test doğru ise 1 alık hamile olmalıyım.Ve geçen gün saçlarımı boyattım.Acaba bebeğe zarar veriri mi korkmaya başladım.Sizlerin bu konuda bilgisi var mı?

Geri