gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

gebelikte sıvı alımı

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hamilelikte nane limon içilirmi hamilelikte soda içilirmi ıhlamur içilir mi ıhlamur hamileyken Gebelik süresince bol miktarda su ve sıvı alımı sizin ve gebeliğiniz açısından son derecede yararlıdır.
    Özellikle bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu, oligohidramnios (bebeğin amnion sıvısının normalden az oluşu), erken doğum eylemi, solunum yolu enfeksiyonları, kabızlık, ishal gibi pek çok durumda koruyucu veya tedavi edici olabilir.

Gebelikte çay, kahve, kolalı içecekler ve kakao önerilmez. Çay içerdiği ‘tein’ maddesiyle demir eksikliğine yol açarken, diğer maddeler ‘kafein’ içerdiğinden ötürü bebek üzerine olumsuz etkide olabileceğinden dolayı önerilmemektedir. Maden suyu (soda) içilmesinin ise hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Tamamen doğal ve hiçbir katkı maddesi içermeyen nane, limon, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, papatya gibi bitki çayları da gebelikte içilebilir. Ancak, “sinemaki çayı” nın içimi konusunda bazı endişeler vardır. O yüzden bu bitkisel çayın gebelik sırasında tüketilmesi önerilmemektedir.

Alkol, gebelikte kullanıldığında bebekte ‘fetal alkol sendromu’ olarak tanımlanıp, zeka geriliği ve bir takım yapısal anormalliklerle kendini gösteren problemlere yol açtığından ötürü kesinlikle zararlıdır.

Gebelikte gereksiz kalori tüketimini de kısıtlamak gereklidir. Unutulmamalıdır ki, önemli olan annenin karnının yağ bağlaması değil içerideki bebeğin sağlıklı ve uygun gelişimidir. Bu yüzden kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi temel besin öğelerinden yoksun şekerli yiyecek-içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Ayrıca yağlı kızartmalar yerine haşlama türü gıdalar tercih edilmelidir.

Aşırı tuz tüketiminden de kaçınmak uygundur. Özellikle son aylarda aşırı tuzlu yeme ile vucütta ödem artabilir, tansiyon yükselebilir ve kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz.

Dr. Süleyman Eserdağ

gebelikte sıvı alımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte Amniyosentez (Karından Sıvı Alınması İşlemi)

Gebelikte Amniyosentez (Karından Sıvı Alınması İşlemi)

Gebelikte Amniyosentez (Karından Sıvı Alınması İşlemi) Bebeklerin %2-4'ü çeşitli anomalilerle doğarlar. Bunların oluşumunda genetik kusurların rolü çok büyüktür. Genetik hastalıklar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz olmadığından bu hastalıkların erken tanısı ve anne ve baba adayının kararıyla bebek "kritik" sınıra ulaşmadan gebeliğin sonlandırılması çok önemlidir. Bu amaca...
  2. Gebelikte çok kilo aldım diyenler okuyun

Gebelikte çok kilo aldım diyenler okuyun

Gebelikte Kilo Artışı Gebelikte Kilo Artışı Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Bilgi Gebelikte de anne adayının hem kendisi hem de bebeği için beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Hamilelik süresince öncelikle bebeğiniz için ekstra kaloriye, proteine, vitamine ve minerallere ihtiyacınız vardır. Normal kiloda ki bir anne adayının hamileliği boyunca ortalama alması gereken kilo 9,12 kg....
  3. "Altın Sıvı" Argan Yağının Faydaları

"Altın Sıvı" Argan Yağının Faydaları

argan yağı argan yağının faydaları Sevgili melekler, cilt güzelliği yaşlanma etkilerini en çabuk gösteren yer cilt olduğu için çok önemli. Geçen yılların izlerini taşımamak ve sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmak için, dünyanın her yerindeki kadınlar farklı malzemeler kullanabiliyor. Bunlardan Faslı kadınların kullandıkları doğal güzellik sırrı argan yağı, artık ülkemizde de biliniyor....
  4. Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

deri altı çubuk nedir,deri altı çubuklar hamilelikten korurmu,deri altı çubuklar gebelikten korurmu,deri altı çubuklar hakkında bilgiler Cilt altına yerleştirilen hormon içerek küçük çubuklardır. Cilt altına yerleştirilen çubuklardan her gün belirli miktarda hormon salgılanmakta ve bu sayede yumurtlama engellenmektedir. Yerleştirilmesi ve çıkartılması küçük bir cerrahi operasyonla...
  5. Kahverengi sıvı ve kan geldi bu hamilelik belirtisi olabilir mi

Kahverengi sıvı ve kan geldi bu hamilelik belirtisi olabilir mi

Merhaba hanımlar acil yardım. Ben adet olduktan bir hafta sonra kahverengimsi kan geldi ve bir daha gelmedi kasiklarim da özellikle sol kasigimda çok agri var ayağımı hissetmiyorum ağrıtan ve karnında sancilanmam oluyor sizce bunlar hamilelik belirtisimidir yoksa başka bisey mi kızlar lütfen bana yardımcı olur musunuz gerçekten de bu hamilelik belirtisi olabilir mi ? Acil yardım talep...

Sayfayı Paylaş