gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13.891
  Beğenilen Mesajlar:
  1.937
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte usg ne için yapılır ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gebelik sürecini yakın dan takip için hekim muayenesi ve akabinde usg incelemesi şarttır. Hekim kontrolün de düzenli olarak bulunmak olası gebelik problemlerini engeller. Hekim muayenesi ile usg incelemesi teşhisi netleştirir.

  Gebelikte yapılan usg fetalin gelişimi açısından son derece önemlidir. Usg ile fetalin durumu değerlendirilir ve bir takım ölçümler yapılır. Yani usg hamilelik te önemlidir. Bir çok teşhis usg sayesin de yapılır ve gebelikte görülen olumsuz olasılıklar engellenir. Usg ile bebeğin kalp atımı, kese büyüklüğü, kilosu ,suyu plesentanın durumu gibi ayrıntılı incelemeler yapılır. Usg ile %100 gebelik sorunları saptanmaz . Hamile olan anne adayları usg konusun da biraz endişelidir. Usg nin bebeğine zarar verdiğini düşünür. Usg radyasyon içermediği için zararı yoktur. Hamilelikte usg ne için yapılır tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.


  Öncesi ; Hamilelikte ultrasonla neler tespit edilebilir? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.  gebelikte usg ne için yapılır.jpg

  Günümüzde ultrason gebelik muayenelerinin en önemli parçası olmuştur.

  Gebelikte hiçbir problem olmasa bile belli zamanlarda belli aralıklarla ultrasonografi kontrolü yapılmaktadır. Gebeliğin farklı aylarında ultrasonla farklı değerlendirmeler yapılır. Örneğin gebeliğin ilk aylarında bebeğin kilosu ölçülmez sadece kalp atımı ve kese büyüklüğü gibi değerlendirmeler yapılır, gebeliğin 5. ayında kilosu, suyu, plasentanın durumu, organların yapısı gibi daha ayrıntılı değerlendirme yapılır, bunların dışında da farklı aylarda farrklı değerlendirmeler yapılır.
  Ultrason değerlendirmesi ile yaklaşık olarak %30-35 oranında bebekte anomali olsa bile saptanamayabilir. Yani ultrason bebekteki gelişimsel bozuklukların çoğunu saptasa da her zaman hepsini saptaması imkansızdır.

  Ultrasonografinin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Radyasyon içermez. Sık aralıklarla bile yapılsa bebeğe herhangi bir zarar vermez.

  Gebelikte ultrasonografi hangi amaçlarla yapılır:
  Gebelikte ultrason aşağıdaki sorulara cevap aramak amacıyla kullanılır
  - Gebelik var mı? Normal yerinde mi? Rahim içerisinde mi?
  - Gebelik canlı mı?
  - Gebelik kaç aylık? Kaç haftalık?
  - Bebeğin ense kalınlığı normal mi?
  - Bebeğin tahmini kilosu ne kadar? Haftasına göre kilosu gelişimi normal mi?
  - Bebeğin duruşu düz mü?
  - Bebeğin eşi (plasenta) normal mi? Eşin yerleşimi normal mi? Doğum yolunu kapatıyor mu?
  - Bebeğin kafa çapı bacak uzunluğu normal mi?
  - Bebeğin suyu normal mi?
  - Bebekte bir anomali var mı? 18-20 hafta civarında yapılan ayrıntılı ultrasonografi ile bebeğin organlarında bir gelişim bozukluğu var mı araştırılır. Ayrıntılı ultrasonografi hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  - Biyofizik profil değerlendirmesinde bebeğin hareketleri, kas tonusu ve solunumu değerlendirilir.
  - Erken doğum riski varlığında rahim ağzı uzunluğu ölçülebilir.
  - Rahim ve yumurtalıklarda myom veya kist varmı?
  - Cinsiyeti nedir?
  - Gerekli durumlarda doppler inceleme (kan akımı) değerlendirilir.
  - Amniosentez veya CVS gibi müdahalelerde kullanılır.

  Gebelik süresince 3 veya 4 boyutlu ultrason yapılması rutin olarak şart değildir, bu sadece aile bebeğin yüzünü, ellerini vb. görmek isterse faydalıdır, bebeğin durumunu ve özür varlığını araştırmakta faydalı değildir. Gebelikte rutin olarak normal 2 boyutlu ultrasonların kullanılması yeterlidir.

  Ultrason ne sıklıkta yapılmalıdır?
  Gebeliğin durumuna ve saptanan risklere göre değişmekle birlikte çoğunlukla en azından aşağıda belirtilen zamanlarda yapılır. Gerekirse daha farklı zamanlarda da ek olarak uygulanır.
  - Gebeliğin ilk aylarında
  - 11-14 hafta arasında
  - 18-20 hafta civarında ayrıntılı ultrasonografi
  - 32 hafta civarında
  - 38 hafta civarında

  Ultrasonla cinsiyet ne zaman anlaşılabilir?
  Cinsiyetin dış görünüş olarak 11. hafta civarında farklılaşmaya başlar fakat ultrasonla bu kadar erken tespit edilemez. Çoğunlukla 15-20 haftalarda ultrasonla ayırt edilebilir. Tabi bunda her zaman yanılma payı vardır. Ayrıca bazen bebeğin duruşundan dolayı cinsiyet tespitini yapmak hiç mümkün olmayabilir.

   
Gebelikte usg ne için yapılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebeliğin ilk dönemlerindeki bulantı için ne yapılır ?

  Gebeliğin ilk dönemlerindeki bulantı için ne yapılır ?

  Sevgili melekler, ben 6 haftalak hamileyim ve malum bulantılarla ve iştasızlıkla mücadele ediyorum, bulantılarla nasıl başa çıktınız neler yapıtınız bizim gibi yeni ve ilk kez hamilelik geçirenlere tiyolar verirseniz çok memnun olurum, zira 2 gün hafta sonum paso yatarak ve çok az su içerek geçti, bu şekilde bebeklerimiz nasıl beslenecek ... bebisim
 2. Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  bu konu gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Bazı gebelikler sonuna kadar gitmeyebilir ve farklı nedenlerden dolayı anne adayının gebeliği düşükle sonuçlanır. Bu durum genel olarak tüm çiftleri özellikle annenin psikolojisini derinden etkiler. Gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için uzmanlardan edindiğimiz bilgileri sizler için...
 3. Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır?

  Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır?

  gebelik muayenesi nedir,hamileik muyanesi nedir,hamilelik muyanesinde ne yapılır,gebelik muyanesi hakkında bilgiler Gebelik takibi, gebeliğin başından doğum sonrasına kadar anne ve bebeğin durumunu değerlendirmek, süreç boyunca her konuda anne-babayı bilgilendirmek, anne ve bebekle ilgili olası sorunları önlemek veya tespit etmek amacıyla yapılan muayenelerdir. Bu muayenelerin gebelik...
 4. Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Hamilelikte elle muayene zararlımıdır?

  Gebeliğin ilk dönemlerinde veya ilerleyen aylarda vajinal yoldan elle veya spekulum denilen alet ile muayene bazı dırımlarda gerekebilmektedir. Vajinal yoldan yapılan (transvajinal) ultrasonografi bazı durumlarda karın üzerinden yapılan ultrasona göre çok daha net bilgi vermektedir, bu nedenle bazı durumlarda gerekebilmektedir. Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net...
 5. Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşışı olarak bahsi geçen tedavide amaç kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesi ve tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır. Bununla ilgili ilk bilimsel araştırma 2006 yılında yayınlanmıştır (1). Bu çalışmaya göre klinik gebelik oranlarının tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerde standart uygulamada % 11,1 iken gebelik aşısı uygulandığında...

Sayfayı Paylaş