Gebelikte Yolculuk Tehlikeli mi? Merakları Giderecek Açıklamalar

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Yolculuk Tehlikeli mi? Merakları Giderecek Açıklamalar
Gebelikte Yolculuk Tehlikeli mi? Gebelikte şimdi de yolculuk konusuna değineceğiz sevgili melekler. Gebe olanlar ya da gebelik düşünenler anne adayları için faydalı bir yazı olacağını düşünüyorum. Gebelikte yolculuk aslında çok sorulan gebelik soruları arasında. Ben de taze taze bir değinivereyim dedim. Gebelikte yolculuk durumu mutlaka doktorunuza danışmanız gereken bir durumdur özellikle tehlikesi bulunan ve belli bir haftanın üzerinde olup artık doğuma yaklaşıyorsanız bazı sakıncalar içerebilir. Bazen gebelikte bu yolculuklar zorunlu olabildiği gibi bazen de isteğe bağlı olabilir. Özellikle hamileliğin ortalarında anne adayları güzel kafa dinleyecekleri bir tatile ihtiyaç duyabilirler. Bu özellikle de doğumdan önce bebek gelmeden bu fırsatı değerledirmek isteyebilirler. Zira güzel ve sakin bir tatil için en az 1-2 yıl beklemek gerekebilir.

hamilelikte yolculuk yapmak.jpg

Gebelikte yolculuk konusu belki önemli görülmeyen ama bence önemli bir konudur. Uzun yolculuk, uçakla yolculuk, ya da herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız gebeliğinizde bu doktora danışılmalı. Kısa süreli yolculukların sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama uzun yolculuklar için durup bir düşünülmeli. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı ve son 3 ay tehlikeli zamanlardır. İlk üç ayda düşük riski kanama riski bulunanlar zaten sürekli dinlenme halinde bulunmalıdırlar. Yine son aylarda da suyun aniden gelmesi, doğum sancılarına aniden yakalanabilme durumu söz konusu olabilir. Ama tabii doktorunuz onay veriyorsa yolculuğa sıkıntı yok diyorsa özellikle hamileliğin ortalarında ya da düşük riski atlatıldıktan sonra rahatlığınız ön planda olmak şartıyla yolculuk yapılabiliyor. Burada dediğim gibi rahatlığınız ön planda olmalı. Özellikle sık sık durabileceğiniz şekilde özel aracınız ile yolculuk daha konforlu olacaktır.

gebelikte yolculuk.jpg.jpg

Yolculuk esnasında sık idrara çıkma durumunuza karşı sık sık durabileceğiniz mola verebileceğiniz şekilde özel araç yolculuğu daha uygun olacaktır. Ve yine rahatlatıcı konforunuza uygun bir yer seçmelisiniz. Yolculuk esnasında hem sizin hem bebeğiniz için önemli olan bir durum da beslenme durumunuzdur. Sık sık az az beslenmeniz önemlidir bunu yolculukta da aksatmadan devam etmelisiniz. Yolculuk esnasında durmak eğer güçse yanınıza beslenme programınıza uygun besinleri almanız faydalı olacaktır. Yine tuvalete sıkıştığınızda mutlaka durun ve ihtiyacınızı giderin bu idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi durumlara engel olacaktır.

Kan dolaşımının sağlanması için uzun süre hareketsiz kalmayın. Arada bir mola verilerek hafif yürüyüş yaparak hava alarak yolunuza devam edin ayrıca uçak ya da tren yolculuğundaysanız iki saatte bir kalkıp biraz yürümek iyi gelecektir. Yine yolculukta olsanız bile alışkın olduğunuz şeyleri aksatmayın. Özellikle bol su-sıvı alımını mutlaka önemseyin. Yine özellikle ayakların aşağı doğru sarkıtılması ayak ve bacaklarda şişlikleri artıracaktır. Bunun için az önce de dediğim gibi sık sık ayağa kalkmak iyi gelecektir ya da araba ile seyahat ediyorsanız ve imkan varsa arka koltuğa ayaklarınızı uzatarak yolculuk edin. Yolculuk sırasında özellikle bulantı yaşayan anne adayları doktorlarının önerdiği bulantı giderici ilaçları kullanabilirler. Özellikle kendi özel aracınızla yolculuk edecekseniz son aylara yakın mümkünse aracı siz kullanmayın. Yine yolculuğa yalnız çıkmamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Geri