gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13.900
  Beğenilen Mesajlar:
  1.838
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte yorgunluk neden olur ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gebelik her bayanın hayallidir. Bu süreç keyifli , heyecanlı olduğu kadar zorlu bir süreçtirde. Anne adayı bu dönem de gerek ruhsal , gerekse fizyolojik açıdan bir takım değişime uğrar. Bu değişim anne adayını zorlayabilir. Yazımızın devamın da gebelikte yorgunluğa değinicez. Öncesi ; Gebelikte yorgunluk nasıl geçer? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

  Her hamilelik bir birinden farklıdır. Bazı bayanlar gebeliği çok rahat ve keyifli geçirirken , bazıları da gebeliği zor geçirebiliyor. Hormonal değişimlerin etkisi ile vücut değişime uğruyor. Anne adayı kendini yorgun , halsiz, mutsuz hissedebilir. Anne adayına bu süreçte eşinin desteği çok önemli. Bu dönem de anne adayının beslenmesin den uykusuna kadar bir çok şeye dikkat etmesi gerekir. Enerjiyi yükselten faydalı besinler tüketmeli, stresten uzak kalmalı ,düzenli uyumalı dır. Bunun yanısıra anne adayı gebelik dönemin de görülen yorgunluk için endişe etmemelidir.Bu durum normaldir. Gebelikte yorgunlu ve nedenleri daha ayrıntılı olarak yazımızın devamın da bulabilirsiniz.


  gebelikte yorgunluk.jpg
  Karnınızda 9 ay boyunca bir bebek büyütmek bütün enerjinizi alır. Sonuçta içinizde başka bir insanı büyütmek kolay değildir. Bu nedenle de hamile bir kadının kendini yorgun hissetmesi son derece doğaldır.

  Hamilelikte yorgunluk son derece normaldir ama eğer siz, her daim yorgun ve yataktan çıkamayacak gibi hissediyorsanız, kendinizi kötü hissetmeniz gayet normaldir.

  Ama bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz birkaç şey elbetteki var. Mesela, beslenme düzeninizi değiştirmek ve egzersiz yapmak son derece etkili olacaktır.

  Hamilelikte yorgunluğun nedenleri

  Tıpkı beklendiği gibi, hamilelikte kadın vücudu pek çok değişimden geçmektedir. Kadın, fiziksel değişimler kadar duygusal ve hormonal değişimlerle de baş etmek durumundadır.

  Her ne kadar hormonal yanı değiştiremeyecek de olsanız, enerji seviyenizi yüksek tutmak elinizde.

  Enerji seviyesini yüksek tutmanın en önemli ilk adımı, doğru beslenmektir. Gıdalardan, ihtiyacınız olan besinleri, yeterince almanız gerekir, ayrıca iyice dinlenmelisiniz.

  Eğer anne adayı rahat uyku uyuyamazsa, uykusu sık sık bölünürse ve strese girerse kendini yorgun hissedecektir.

  Yalnız değilsiniz

  Daha önce de söylediğimiz gibi, hamilelikte yorgunluk son derece normaldir, bu nedenle strese ve endişeye kapılmayın ve paniğe kapıldığınız zamanlarda derin bir nefes alın.

  Yorgunluk seviyeniz, hamileliğinizin hangi üç aylık döneminde olduğunuza göre de değişiklik gösterecektir. En yorgun hissettiğiniz zamanlar büyük bir ihtimalle hamileliğinizin ilk 12 haftasında olacaktır.

  Hamileliğinizin son 3 ayında bebeğin ağırlığı sebebiyle bazı hareketleri yapmakta zorlanabilirsiniz ve enerji seviyeniz düşebilir. Bunda endişelenecek hiç bir şey yoktur.

   
Gebelikte yorgunluk neden olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik sonrası neler olur ?

  Gebelik sonrası neler olur ?

  Anne adayının bebek sahibi olduğunda yeni yaşamına başlarken kendisini nelerin beklediği hususunda bilgilere mutlaka sahip olması lazım evet meleklerim yavrunuzu dünyaya getirdiniz peki gebelik sonrası neler olcakmış bir göz atalım... dogum süreci ve doğumda sarf edilen çaba ile kaslarda ağrı olacaktır. Kalçalarınız ağrır ve şişer, epizyotomi uygulandıysa acıyabilir. Sezaryen :...
 2. Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntılar neden olur?

  Gebelikte kaşıntı neden olur gebelikte ödem merhaba kızlar birçok gebe kaşıntılardan şikayet ediyor peki neden ve nasıl oluyor Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların şilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt gebelik sırasında...
 3. Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  Gebelikte Neden Kaşıntı Olur?

  gebelikte kaşıntı gebelikte kaşıntının sebepleri hamilelikte kaşıntı Sevgili melekler, gebelerin akıllarına en çok takılan durumlardan biri gebelik sırasında yaşadıkları kaşıntılardır. Genelde çatlakların oluşması sırasında yaşanan kaşıntıların başka sebepleri de olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı da gebelik kaşıntısı denilen durumdur. Şimdi gebelik durumuna özel olsun olmasın, gebelik...
 4. Dış gebelik neden olur?

  Dış gebelik neden olur?

  Dış gebeliğin normal gebeliğe dönüşme ihtimali yoktur. Döllenmiş yumurtanın fallop tüpü içinde büyümesi tüpün patlamasına ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi kanamalara neden olabilir. Göğüslerde şişlik, mide bulantısı, adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin yanı sıra anormal kanamalar ve ağrılar da dış gebeliğin belirtileri arasındadır. Dış Gebelik Nedenleri Dış gebelik genel...
 5. Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Gebelikte yorgunluk nasıl geçer?

  Genelde bütün gebeliklerin ilk aylarında anne adaylarında genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Bazı gebe bayanlarda da gebeliğin ilk aylarından itibaren nedeni bilinmeyen bir baş ağrısı durumu ortaya çıkar. Vücuttaki hormon miktarlarının sürekli olarak değişmesinden ve hamilelik nedeniyle ortaya çıkan bir takim psikolojik nedenlerin tüm bunları tetiklediği tahmin edilmektedir....

Sayfayı Paylaş