gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Gebelikteki dişeti iltihabı!

Konu, 'Gebelik' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

hamilelikte diş iltihabı gebelikte diş iltihabı gebelikte iltihap eti hamilelikte eti Gebelikteki dişeti iltihabının bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Gebelik ve dişeti sorunlarının ilgisi nedir? Gebelik süresince gebeliğin sürmesi için hayati önem taşıyan östrojen ve progesteron gibi hormonların düzeyi önemli ölçüde artar. Bu hormonal değişiklikler dişeti dokularının plak oluşumuna verdiği yanıtı arttırırlar ve bu da kolaylıkla kanayan şişmiş dişetlerine yol açar, bu durum ‘Gebelik Jinjiviti’ olarak da bilinir. Gebelik Jinjiviti erken doğuma nasıl yol açar? Hem jinjiva inflamasyonu hem de prostaglandinlerin oluşumunu anlamlı ölçüde artırır.
    Prostaslandin E2 (PGE2) gebelik sırasında uterusu kasılması için uyarır. Gebelik jinjiviti nedeniyle yükselmiş olan prostaglandin E2 (PGE2) düzeyi erken doğumu tetikleyerek bebeklerin preterm düşük doğum ağırlıklı olmasına yol açar. Yapılan çalışmalar dişeti hastalığı nedeniyle tedavi gören gebe kadınların düşük doğum ağırlıklı ya da preterm bebek dünyaya getirme riskinin azalabildiğini göstermiştir.

Gebelik Jinjivitinin semptomları

- Dişeti kızarıklığı
    - Dişetlerinde inflamasyon
    - Dişleri fırçalarken ya da elma gibi sert gıdaları yerken dişeti kanaması
    - Ağız kokusu

Gebelikteki dişeti iltihabı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. DİŞetİ Hastaliklari

DİŞetİ Hastaliklari

DİŞETİ HASTALIKLARI (Periodontoloji - Periodonti) Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Diş eti Hastalığının Belirtileri : Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar oluyorsa,...
  2. Gebelikte Apandis İltihabı

Gebelikte Apandis İltihabı

gebelikte apandisit hamilelikte apandist ameliyatı hamilelikte apandist apandisit belirtileri gebelikde GEBELİKTE çok az olmakla beraber apandis iltihabı görülür. Karnın çeşitli bölgelerinde değişik sebeplerle değişik ağrılar olması teşhiste bazı güçlükler ortaya çıkarır. Büyüyen rahim, apandisi de bir yana iter. Bu da teşhis güçlüklerini artıran bir sebeptir. Kusma, bulantı ile birlikte...
  3. Gebelikte Diş Çürükleri ve Dişeti Hastalıkları

Gebelikte Diş Çürükleri ve Dişeti Hastalıkları

gebelikte diş çürükleri gebelikte diş eti hastalıkları Sevgili melekler, eskiler her gebelik bir diş götürür derler, tabi bu demek değildir ki her gebenin bir dişi düşecek :D:D Anlatılmak istenen gebelikte dikkat edilmezse diş sağlığının çabuk bozulabileceğidir. Gerçekten eskiler bu lafı etmekte de haklılar. Bebek vücutta ki kalsiyumu çektiği için tedbir alınmazsa kalsiyum eksikliği dişlerde...
  4. İdrar yolu iltihabı gebeliğe engel mi?

İdrar yolu iltihabı gebeliğe engel mi?

Merhaba sizi yakından takip ediyorum ve güzel siteniz için tebrik ediyorum :) Benim sorum şu 5 yıllık evliyim 3 yıldır bebek istiyorum aşılama yaptırdım bu dönemde bile hamile kalamadım şimdi başka bir sorun için hastaneye gittiğimde ciddi mana da idrar yolu enfeksiyonu olduğum söylendi hemen antibiyotik verildi, aklıma takılan soru hiç bebeği olmayan birinde idrar yolu iltihabı gebeliğe engel...
  5. Tüp iltihabı ve dış gebelik

Tüp iltihabı ve dış gebelik

tüp iltihabı dış gebeliğe sebepmidir,tüplerin iltihaplı olması dış gebeliğe neden olurmu,tüplerdeki enfeksiyon dış gebeliğe sebebiyet verirmi,dış gebelik ve tubal faktörler hakkında bilgiler Geçirilmiş Salpenjitis (Tüplerin iltihabı) dış gebelik geçiren kadınların %50'sinden fazlasının nedeni "salpenjit" yani tüplerin enfeksiyonudur. Salpenjit tek taraflı (unilateral)...

Sayfayı Paylaş