gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Geç anne-baba olmanın yararı

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Geç yaşta anne baba olanların çocuklarının, yaşıtlarına göre daha zeki olduğu bildirildi.
    İzmir'de üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi'nde yapılan incelemede, geç yaşta anne baba olanların çocuklarının zeka seviyesinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Ahmet Bildiren, üstün yetenekli çocukların zeka düzeylerinin ailelerin bazı değişkenlerine göre incelediklerini belirtti.

Anne ve babaların yaşları, eğitim düzeyi ve çocukların kardeş sayısı değişkenlerinin çocukların zeka düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçladıklarını ifade eden Bildiren, incelemeye merkezin Temel Kabiliyet Testinde yeterli performansı göstermiş 11 ilçe ve 62 okuldan 2 ve 3. sınıfta olan 326 öğrencinin katıldığını söyledi.

Ahmet Bildiren, değişkenlerle ilgili bilgileri elde etmek amacıyla ''Veli Bilgi Formu'' dağıttıklarını ve bulguları analiz ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''Biz kendi öğrencilerimiz arasında bir araştırma yaptık. Araştırmanın sonucunda örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve baba yaşlarına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptandı. Anne yaşı 40-49 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesinin anne yaşı 18-29 ve 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre, baba yaşı 40-49 arası olan çocukların zeka seviyesinin baba yaşı 30-39 yaş arasında olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.''

ANNE VE BABANIN EĞİTİMİ DE ETKİLİ

Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Bildiren, incelemede, örneklem grubundaki çocukların zeka seviyesinin anne ve babanın eğitim düzeyine göre de farklılık gösterdiğini gördüklerini ifade etti.

Eğitim düzeyi yüksek anne ve babanın çocukların zeka seviyesinin daha yüksek olduğunun görüldüğünü belirten Bildiren ''Eğitim düzeyi lisansüstü ve lisan olan annenin çocuğunun zeka seviyesi, anne eğitim düzeyi orta öğretim olan çocukların zeka seviyesine göre daha yüksek. Baba için de aynı sonuç geçerli'' diye konuştu.

Bildiren, incelemenin sonuçlarını Eskişehir'de gerçekleştirilecek Üstün Yetenekli Çocuklar 2. Ulusal Kongresi'nde katılımcılarla paylaşacaklarını kaydetti.

alıntı

Geç anne-baba olmanın yararı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İyİ Anne Baba Olma YÖntemlerİ!!!!!

İyİ Anne Baba Olma YÖntemlerİ!!!!!

iyi bir anne baba olmak iyi bir anne nasıl olmalı baba nasıl olmalı olmak Anne baba olmak çocuğu dünyaya getirmekle bitmiyor tabi iğne yurdunla kuyu kazmaya benziyor Yani anne-baba olmakla başlayan sorumluluk, çok uzun soluklu bir sorumluluktur. Artık hayat farklılaşmıştır. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İsteklerimiz, hedeflerimiz, hayallerimiz farklıdır. Öncelik çocuklarındır....
  2. Anne-Baba

Anne-Baba

Anne-Baba Abdullah b. Mes'ud diyor ki: "Peygamber (s.a.s.) Efendimize: -Allah'ın katında en sevgili amel hangisidir? diye sordum, Peygamber (s.a.s.): -Vaktinde eda olunan namazlar, buyurdu. -Namazdan sonra hangisi daha sevgilidir? dedim. -Ana-babaya iyilik etmektir, buyurdu. -Sonra hangisidir? dedim. -Allah yolunda cihaddır, buyurdular. (Riyâzu's-Sâlihîn, I, 347). Çocuklar...
  3. Baba olmayı engelleyen faktörler

Baba olmayı engelleyen faktörler

Düşük sperm sayısı, kötü sperm hareketi, sperm şeklinin (morfolojik) bozuk oluşu, hiç sperm olmaması, immünolojik nedenler, psikolojik nedenler, alkol, sigara, çevresel faktörler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, beslenme alışkanlıklar. Uzmanlar uyarıyor: Tüm bunlar, birgün baba olmanıza engelleyecek faktörler olabilir. EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. M. Hakan Özörnek,...
  4. En Geç Anne Olma Yaşı Nedir?

En Geç Anne Olma Yaşı Nedir?

anne olma yaşı, en geç, en uygun, nedir, hangi yaşla arası, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, En geç anne olma yaşı,teknolojinin ilerlemesiyle paralel olarak sürekli artıyor.Eskilerin evde kaldın çocuğun olmaz dedikleri yaşlarda henüz evleniliyor.Peki bu sorunun tıbben cevabı nedir? Bütün kadınlar için ortalama doğurganlık yaşı 35 civarındadır. Tabi bu...
  5. Melekler Eşleriniz Baba Olmaya Hazır mı? Anne Adayları Buraya

Melekler Eşleriniz Baba Olmaya Hazır mı? Anne Adayları Buraya

baba olmaya hazır mıyım,baba olmaya hazırlık,anne ve baba olmak, Melekler hamilelik bir tek sizi ilgidiren bir konu değildir unutmayalım ki eşlerimizin de bunda etkisi büyüktür sizlerinde eşleri bütün gebelik sürecinde sizlerle birlikte bir takım duygusal süreçlerden geçebilirler peki ya onlar hazırlar mı baba olmaya yaşadıkları duygular nelerdir eminim ki onlarda çok mutludurlar ama ilk defa...

Sayfayı Paylaş