gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

GeLin - Kaynana Tarihçesi

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Gelin kaynana tarihçesi, nedir, ne şekilde olmuştur, gerçekliği nedir, resimleri hakkında detaylı bilgi arkadaşlar.

Sürekli süregelen gelin-kaynana atışmaları tartışmaları günümüzün hangi ülkesi olursa olsun dev boyutta sorun haline gelmiş bir olay. Bakalım nedeni neymi mekeler :)

Gelin-kaynana tartismasi tarihle yasittir.

Bilinen resmi tarih yaklasik olarak 4 bin yillik bir zaman dilimidir.
    Kediyle-Köpek´in yüzyillardir birbiriyle savasmasi gibi gelinler ve kaynanalar arasinda cekisme böyle uzun zamandir süregelir.

Bu neden kaynaklanir hic düsündükmü?

Her anne-baba cocuklarini, ayrim yapmadan cok sever. Ancak günümüzde psikolojinin kanitladigi bazi olgular vardirki bu, aile icinde Anne-Ogul ve Baba-Kiz gibi, - bazen gizli - bir yakinlasma olarak tanimlanir. Bir insan dogustan, icgüdüyle karsi cinsle ilgilenmeye baslar. Insan icin dogdugu günden itibaren en yakininda bulunan karsi cinste ya anne veyahut babadir. Sirf bu yüzden erkek cocuklar annelerini cok severler, kizlarda babalarina asiri ilgi duyarlar. Bu normaldirde. Böyle davranislari pek cok taninmis, basarili bilim adamlari (örn. S.Freud)olagan bulur.

Tabii bu anneye ve babaya baglilik kücük yaslarda siradan görünsede, biraz büyüyünce genc insan artik asil istediginin annesi veya babasi olmadigini düsünmeye baslar. Neticede kiz veya erkek arkadas arayisina yönelirler.
    Ve ve ve...O gün gelmistir artik. Begendigi, hoslandigi ve anlastigi kisiyle artik evlenmek, hayat yolunda beraber ilerlemek istemektedir. Genellikle ilk etapta yapilan törenlerin verdigi heyecanla gerek gelin, gerekse kayinvalide birbirlerine sirin görünmeye calisirlar. Ancak hersey bitince, gelin koluna damadi takipta kendi yuvalarina dogru yol almaya basladiginda, kaynananin icinde uzun zamandir küllenmis olan ates tekrar alevlenmeye baslar…

Nedenine gelince oglu elinden alinmaktadir. Ne yazikki pek cok kadin bu degistirilmesi imkansiz olan doga kanununun uygulanmasini hazmedemez ve geline karsi ictenice düsmanlik beslemeye baslar. Onun heryaptiginda bir yanlis arar, sebepsiz yere kavga cikarmak, evin huzurunu bozmak gibi davranislara yönelir.

Konuyla bir de baska bir bakis acisindan bakarsak, karsimiza cikan manzara sudur: Yukarida saydigimiz kaynana davranislari, annelerin ogullarini gelinlerinden birnevi kiskanmasi olarak lanse edilmesidir. Ancak hic düsündükmü, bir baba kizini damattan kiskanirmi? Böyle birsey olunca tabiiki baba hakkinda hic te iyi seyler düsünmeyiz degilmi? Babalar genelde, damatlariyla iyi gecinirler, en azinda gelin-kaynana gibi damat(güvey)- kayinpeder (kaynata) cekismesi pek duyulmamistir.

GeLin - Kaynana Tarihçesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tenisin Tarihçesi

Tenisin Tarihçesi

ben tenısın oyunları tenisin tarihçesi Bir çok mağra resimleri, hedef oyunları oynayan insanlar resmeder. Tarih öncesi yazıtlarda ise insanların birbirlerine top attıkları bazı oyunlardan sözedilir. Zaman geçtikçe insanlar ve oynadikları oyunlar daha gelişti ve karmaşıklastı.Gerçek tenis bin yıl kadar önceye dayanır. 1874'te Binbaşı Walter Clapton Wingfield bu oyunda zengin olabilme...
  2. dansın tarihçesi...

dansın tarihçesi...

Dans, insanın yeryüzündeki yaşamı kadar eskidir. Dansın sanat olarak ortaya çıkışı ise, Rönesans döneminde gerçekleşmiştir. 20. yüzyıl sınıfsal farklılıkların giderek ortadan kalktığı bir çağ olmuş ve 1920?lerden sonra ortaya çıkan müzik ve dans akımları, gramafon, radyo ve sinema gibi iletişim araçlarının icadı ile yaygınlaşmıştır. Böylelikle vals, tango, fokstrot, swing vb. pek çok müzik...
  3. kemanın tarihçesi

kemanın tarihçesi

kemanın tarihçesi kemanın icadı keman çalan bayana ne denir keman icadı geçmişi Keman'ın ilk kez nerede yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte , ortaçağda İngiltere'de Fiddle , Almanya'da Fiedel İtalya'da Lira da Braci , Fransa'da Viel adlarıyla kullanılan yaylı çalgılar Keman'ın atası sayılır. Lavignac , Keman'ın Türklerin Kemençe'i guz (Oğuz Kemençesinden)alındığını yazar. Bazı...
  4. Avusturalya'nın Tarihçesi...

Avusturalya'nın Tarihçesi...

avusturalyanın yemekleri avusturalyanın özellikleri avustralya kıyafetleri oyunları avustralya nın oyunları Öncelikle şunu belirtmek istiyorum... Canım ülkem benim çok seviyorum ve sizlerlee geçmişini paylaşmak istedim... Herkesin gidip görmek istediği bir ülke... Avustralya yerlilerinin nüfusunun, Avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir....
  5. Baharatın tarihçesi

Baharatın tarihçesi

baharatların tarihçesi baharatlar hakkında bilgiler bilinmeyen gerçekler hepsi burada melekler Baharatın tarihçesi de nerden çıktı diyebilirsiniz meleklerim ama bugün söylemesi ayıp bol salçalı bir makarna yaptım.Sever misiniz bilmem ama içine çeşit çeşit baharat koydum.Kimyon sumak karabiber nane herbişeyden attım.Öyle lezzetli olduki,acı biber salçası da vardı içinde mmmhh yani :) Merak...

Sayfayı Paylaş