Gelişimi Etkileyen Faktörler

Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

 1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye  kas ve kemiklerin gelişmesinde etkili olan dış etken kas ve kemiklerin sağlıklı gelişmesinde etkili olan dış etkenler sağlıklı etken nedir gelişmesindeki etkenler Gelişim;kalıtım ve çevrenin etkileşmesi sonucu ortaya çıkar.Bu gelişimi kalıtım mı,yoksa çevre mi daha çok etkiler sorusunu ortaya atar.Örneğin;çocuğun ana babasından birine benzemesi kalıtımın daha fazla etkili olduğunu,çocuğun dil gelişiminde ve toplumsal davranışlarında çevrenin daha fazla etkili olduğunu gösterir.
  Kalıtım
  Annenin yumurtası ile babadan gelen spermin döllenmesi sonucu “zigot” oluşur ve insan yaşamı başlamış olur.Her hücre gibi,döllenmiş hücrenin de başlıca üç kısmı vardır.(1)Çekirdek, (2)Protoplazma, (3)Zar. Kalıtım bakımından önemli olan çekirdektir.Çekirdeğin içerisinde kromozom vardır.Yumurta ve spermde bulunan 23’er adet kromozomun birleşmesiyle zigotun çekirdeğinde 46 adet kromozom bulunur.Bir kromozomda 20.000 gen vardır.Genlerin yapıtaşı DNA aminoasitleridir. Bütün kalıtımsal özelliklerle ilgili kodlar DNA’dadır.Yüzlerce yumurta ve spermden sadece bir tanesi döllendiğinden dolayı aynı anne ve babadan farklı özellikte çocuklar doğar.
  Annenin cinsiyet kromozomu “X”, babanın cinsiyet kromozomu “X” ve “Y”dir.Dişinin (X)’i erkeğin (Y) kromozomu birleşince (XY) kromozomlu erkek,dişinin (X)’i erkeğin (X)’i birleşince (XX) kromozomlu kız birey oluşur.
  Genotip ve fenotip canlının kalıtımsal yapısını tanımlar.Genotip canlının ana babasından kalıtımla sahip olduğu genetik kodlamaların genelidir. Fenotip kişinin genotip ‘inin göstergesidir.
  Hormonlar :Endokrin bezlerinden salgılanan hormonlar kan ile vücuda yayılır.Vücut büyüklüğünü,iç dengeyi ve üremeyi sağlar.Büyüme ve gelişmeyi ayarlar.
  Hipofiz Bezi :Hipofiz hormonları diğer endokrin bezlerinin salgılarını denetler. “Somototropin” hormonu büyüme çağından sonra fazla salgılandığında el ayak ve kafa tası kemikleri fazla büyür.Bu anormallik akromegalidir.
  Tiroit ve Paratiroit Bezi : Tiroksin hormonu vücut aaaabolizmasını düzenler.Küçük yaşlarda fazla salgılanması “kretenizm” denilen cücelik ve zeka geriliğine sebep olur. Erişkinlerde az salgılanırsa aaaabolizma yavaşlar ve vücut ısısı düşer. Paratiroit bezi vücudun fosfor dengesini, kemiklerin gelişmesini, kasların ve sinir sisteminin çalışmasını etkiler.
  Böbrek Üstü Bezleri : Kortizol;kan şekerini arttırır,karbonhidrat,protein ve yağı düzenler. Adrenalin ve Nöradranalin;heyecan ,korku,sinirlenme ,üzüntü vs. gibi olaylarda salgı artar.Kandaki seviye artar,kalbin atışı hızlanır,kan basıncı yükselir.Nöradranalin ise etkilerin etkisini azaltır ve fazla yorulmamayı sağlar. Adrenal Eşey Hormonu;fazla çalışırsa erkeklerde erken ergenliğe girme,kızlarda ise ses kalınlaşır,sakal çıkar,erkeksi özellik görülür.
  Eşeysel Bezler [​IMG]işilerde çift yumurtalık ergenlik dönemine ulaştığı östrojen ve progesteron hormonları salgılar.Östrojen ses gelişimini,üreme organlarının gelişimini,dişiye özgü vücut yapısını kazandırır.Progesteron gebeliğe hazırlar. Erkeklerde testeron hormonu ile sakal,bıyık çıkması,sesin kalınlaşması,kemiklerin gelişmesi ve kasların yapısını belirler. Çevre
  Doğum öncesi ve doğum sonrası gelişimi etkileyen çevre faktörleri kalıtım bağlamında sahip olan özelliklerin ortaya çıkmasını sağlarlar.
  Hastalık :Anne hamileyken şeker hastalığı,yüksek tansiyon,şişmanlık gibi aaaabolizma hastalıklar geçirirse ölü doğum ve düşüklere sebep verir.Eğer kızamık,grip,suçiçeği gibi hastalıklar geçirirse sağır,kör,geri zekalı,kalp rahatsızlığı olan bebekler doğar.
  Kimyasallar ve Çevre Kirliliği [​IMG]oktor denetimi dışında kullanılan muhtelif ilaçlar,sigara ,çevre kirliliği düşük kilolu ve düşüklere sebep olur.
  Beslenme: Annenin kötü beslenmesi fetüs’ü olumsuz etkiler.
  Stres :Anne hamileyken stres,aşırı uyarılma,aşırı heyecan ve korku yaşamışsa fetüs’te damak ,dudak gelişimini aksattırır.Düşük kilolu,sinirli ve sindirim sorunları olan bebekler doğar.
  Gelişimi etkileyen dış etkenler;özdeksel(maddi) ve tinsel(manevi) olmak üzere iki büyük kısım’a ayrılır.Özdeksel olarak aldığı besin önemlidir. Çocuğun özellikle ilk yaşlarda iyi besine gereksinmesi vardır.Et,süt,yumurta gibi hayvansal besinler çocuğun beslenmesinde büyük rol oynar.
  Vitaminler bedenin en önemli organı olan iç salgı bezlerinin çalıştırıcılarıdır.Bunlar sebzelerden ve meyvelerden alınır. A vitamini görme işinin olması için; B vitamini sinir sisteminin sağlığı için; C vitamini bedenin hastalıklara karşı direncini arttırmak için; D vitamini kemiklerin sertleşmesini sağlamak için gereklidir.
  Tinsel etkiler ;üzüntü ve kaygı gibi duygu ve coşku halinde kişinin iştahı etkilenir.İştahın azalması bedenin zayıflamasına sebep olur.
  Diğer Faktörler
  Yetiştiği kültür,akrabaları,ailesi,arkadaş çevresi,okulu,ana baba tutumu, doğum sırası, cinsiyet, göç olgusu, boşanmalar.
  Anne ve babanın özgeçmişleri ve kendi anne babalarının tutumları onların davranışlarını etkiler. Otoriter aileler çok baskıcı olabilir ve çok hoşgörülü ailelerde vardır bunlar çocuğu etkiler.

   
Gelişimi Etkileyen Faktörler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bir öğretim metodunun seçimini etkileyen faktörler

  öğrenmeyi etkileyen faktörler slayt Çağımızda öğretim ilke ve metodlarını -öğretmen, öğrenci ve ders faktörleri dışında- belirleyen bir çok gelişme vardır. Ders programlarını belirleyenler, her dersin algoritmasını, müfredatını belirleyenler, ders kitaplarını hazırlayanlar, okulları yapan ve donatanlar, ders araç-gereci hazırlayanlar, hattâ günlük ders saat ve yerlerini düzenleyenler bile...
 2. Elde edilen embriyoların sayısı ve kalitesini etkileyen faktörler

  embriyo kalitesi nasıl anlaşılır Kadının yaşı. Yumurtalıklarının hormon ilaçlarına verdiği cevap kalitesi. Spermlerin özellikleri. İşlemin yapıldığı ünitenin laboratuar kalitesidir.
 3. mobilyada renk tercihini etkileyen faktörler

  mobilyada renk uyumu morla uyumlu renkler gri ile uyumlu renkler griye lilaya renk Renklerin özellikleri Renk çok kolay algılanan ve o nispette de değerlendirilen bir şifredir diyebiliriz. Artık özellikleri sebebi ile günümüzde renk ile güçlü etkiler ortaya koymak mümkündür ve bir çok sahada renk etkisini hissettirmektedir. Bu etkiler insanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarla...
 4. Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir türe özgü hazır oluş öğrenmeyi etkileyen faktörler etmenler öğrenmeye etki eden ÖĞRENMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER A. Öğrenenle ile ilgili faktörler S Türe özgü hazır oluş öğrenecek olan organizmanın istenüen davranışı göstermek için gerekli biyolojik donanıma sahip olması demektir. Organizma bu donamımdan yoksun olduğunda öğrenemez. Örneğin; İnsan...
 5. Eşlerde Doğurganlığı Etkileyen Faktörler...

  yumurta sayısı kaç olmalı sperm hareketliliği yüzde kaç olmalı tüp bebekte yumurta sayısı Kadınlar ve erkekler doğurgan olup olmadıklarını nasıl öğrenebilirler? Erkekler için, çok basit bir test olan sperm tahlili yapılabilir. Bu testle, spermin hacmine, yoğunluğuna yani bir mililitrede ne kadar sperm bulunduğuna ve spermin morfolojisine yani şekline bakılabilir. Sperm hücrelerinde,...
 6. ruh sağlığını etkileyen faktörler..

  ruh sağlığını etkileyen faktörler ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörler nelerdir kişiliği kişiliği etmenler okulda çocuğun Ruh sağlığı etkileyen faktörler kişisel faktörler ve çevresel faktörler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bunları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz. A) Ruh Sağlığını Etkileyen Kişisel Faktörler Ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörler arasında önemli olanları; • Yaş ve...
 7. Diyeti Olumsuz Etkileyen Faktörler

  Hızlı yemek kilo almanıza neden olur bu nedenle yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor. Diyetlerinizin bir işe yaramamasının en büyük etkenlerinden biri hareketsiz...
 8. Regl Olma Yaşını Etkileyen Faktörler

  regl olma yaşı, etkileyen faktörler, nelerdir, sebepleri, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Her genç kız belli yaşlarda regl olur.Ama kimisi 11-12 yaşında olur,kimisi 13-14..Yaşı etkileyen faktörler acaba nelerdir? Adet görme yaşı bilindiği gibi kontrol dışı gerçekleşen bir şey değil.İlk adet görme yaşını dış faktörler de...
 9. Kısırlık infertilite sorunu ve kısırlığı etkileyen sebeb olan faktörler..

  Kısırlık,infertilite,kısırlık sorunu,kısırlığa neden olan sebepler. gebelik,gebelik ve kısırlık Kısırlık yani tıp dilinde infertilite; çiftlerin bir yıl boyunca korunmaksızın düzenli ilişkide bulunmalarına rağmen bebek sahibi olamamaları olarak tanımlanan bir üreme sistemi hastalığıdır. Her 7-10 çiftten 1'inin problemi olarak karşılaşılan kısırlık, tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur....
 10. Sperm Sayısını Ve Sperm Üretimini Olumsuz Etkileyen Faktörler

  sperm sayısı neden düşer,sperm sayısını düşüren etkenler,sperm sayım az nedeni nedir,sperm sayısı neden düşer,sperm üretimi etkileyen sebepler hakında bilgiler Vücudun tüm hücreleri dış etkenlerden etkileniyor. Erkeklerde ise spermler dış etkenlerden en kolay etkilenen hücreler arasında yer alıyor. sperm kalitesini olumsuz etkileyen pek çok faktör hayatımıza girdi ve girmeye devam ediyor....

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kas ve kemiklerin sağlıklı gelişmesindeki etkenlerden biri

  ,
 2. kas ve kemiklerin saglik gelismesinin deki atkenler

  ,
 3. kas ve kemiklerin sağlıklı gelişmesindeki etkenlerden biri nedir

  ,
 4. rekorlara hazirlayan faktorler