gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Genç mucitten doğalgaza alternatif

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan üniversite öğrencisi, jeneratör yardımıyla rüzgardan elektrik üretti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Elektrik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Mehmet Fevzi Şahin (22), rüzgarı elektrik enerjisine çeviren sistemi hurda malzemelerden yaptı. Şahin, kurduğu sistem için Kırşehir Valiliği'nden bin 120 TL yardım aldı.

Evin ısınma ve aydınlanma ihtiyacını ürettiği elektrikten karşılayan genç mucit, sistemin geliştirilmesi halinde mahalleye yetecek elektrik üretebileceğini iddia etti.

Sistem hakkında bilgiler veren Mehmet Fevzi Şahin, "Rüzgârın etkisi ile üsteki ve alttaki pervane dönerek altarnetleri besler ve sağladığı enerjiyi akülere aktarır. Enerjiyi toplayan akü invertere inverter de evin içine enerji dağıtır ve bir evin kullandığı 220 volt elektriği rahatça sağlar." diye konuştu.

Böyle bir aksamı oluşturmak için yaklaşık bir ay çalıştığını dile getiren Şahin, "İlk başladığımda acemi olduğum için yaklaşık bir ay uğraştım. Şimdi yapmaya kalksak üç veya dört gün sürer." dedi.

Şu an sistemin kurulu olduğu evin bir bölüm enerjisini karşıladığına dikkat çeken Şahin, "Bu aletten çekmiş olduğum elektrik kablosu ile istenildiği takdirde televizyon, çamaşır makinesi ve diğer elektrikli aletleri rahatça çalıştırabilir. 350- 400 liralık doğal gaz faturasına karşılık bir defaya mahsusu yapılan sistem uzun süre elektik üretir." şeklinde konuştu.

Genç mucitten doğalgaza alternatif konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mucit hayvanlar

Mucit hayvanlar

] Mucit Hayvanlar... Sorunlarına pratik çözümler bulan, hatta alet yapan canlıların sayısı tahmin ettiğimizden de fazla. Kimi kanca şeklini verdiği ince dallarla ağaç kabuklarından böcek çıkarıyor, kimi avladığı yengeç kaçmasın diye yosunlara sarıyor... İşte hayvanlar dünyasından şaşırtan örnekler... Büyük Okyanus'un güneyindeki adalarda yaşayan Yeni Kaledonya kargaları, alet kullanma...
  2. Doğalgaz Kurbanı Gençler Toprağa Verildi

Doğalgaz Kurbanı Gençler Toprağa Verildi

Yılbaşı gecesi karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ölen gençlerin, yeni yılın yanı sıra1 Ocak’ta doğan Ceren Okkalı’nın doğum günü için toplandıkları ortaya çıktı Yılbaşı gecesi karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu yaşamını yitiren 7 üniversite öğrencisinden dün 3’ü Ankara’da biri de Adana’da toprağa verildi. Üniversiteli gençlerin, yılbaşının yanı sıra 1 Ocak 1991 doğumlu Ceren...
  3. 30'dan sonra genç ve güzel kalmanın alternatifleri

30'dan sonra genç ve güzel kalmanın alternatifleri

30 yaş sonrası bayanları, gençliği ve güzelliği kaybedipte, yaşlanma korkusu sarar. Kaldı ki, bu korku için alınacak bir çok önlem ve yöntem vardır Melek'lerim. Meleklermekani.com olarak 30'dan sonrasında dikkat edilecek hususları, uzman tavsiyeleri ile sunuyoruz bu yazımızda siz Melek'lerimize:) Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, 30 yaşından sonra yapılacak bazı estetik...
  4. en unlu mucitler kimlerdir

en unlu mucitler kimlerdir

ünlü mucitler kimlerdir? Arkadaslarim yaptiklari icatlarla anilan dunyanin en unlu mucitlerini ve icat ettikleri urunleri icatlarin neler oldugu konusunda aciiil yardima ihtiyacim var. Bana bu konuda yardimci olurmusunuz bekliyorum melekkermekani.com tesekkur ediyor iyi aksamlar diliyorum

Sayfayı Paylaş