gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

GenÇ Ve DervİŞ

Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Bir gün gencin birisi kendi dünyasında gezinirken denizin kıyısında kayanın üstünde yüzünü denize doğru dönmüş yetişkin ve derviş görünümlü bir adam görür. Genç içinden "- Yanına gideyim de bana biraz nasihatta bulunsun" diye geçirir ve dervişin yanına gider.. Derviş gelen genci fark eder göz ucuyla ona bakar. Genç iyice yaklaşınca Selam verir ve derviş Selamı alır yanına buyur eder ve aralarında şu konuşma geçer;
    "- Hoş geldin genç, hayrdır sanki bir sıkıntın var." der. Genç adam,
    "- Evet sizden nasihat almak istiyorum." Derviş genci bir süzer anlarki bu genç daha pek toydur. Asıl niyetini kendisi dahi bilmiyordur ve aklını başına getirmesi için başlar sohbetine..

"- Evlat, ölüm diyince aklına ne gelir?"
    "- Hesab gelir elbette.."
    "-O halde gizli ve aşikar yaptığın günahlarını düşün.. sadece kendi nefsinle paylaştığın ve her zaman aklına gelenleri düşün..bunların veballerini bir düşün.. Evet kendinle yüzleş bakalım." Genç düşünmeye başladı düşündükçe aklına bir başkası geliyordu sıkıldı, utandı, kendine kızdı ne yapsa ne dese bilemiyordu kendisine çok kızıyordu ah bu nefsim diyordu.. Ancak şunları söyleyebildi;
    "-Benim günahım çok.. ALLAH affeder inşaAllah." diyebilmişti.. aslında söylemek istediği çoktu lakin sadece bu cümleleri kurabilmişti o an öyle bir psikoloji içerisindeydi..

Derviş devam etti..
    "- Tamam doğru Allah gafurur rahimdir velakin şedidul ikab olduğunuda unutmamalıyız, yani en şiddetli son da olabilir unutma azap her an gelebilir öyle nefsini rahatlatmak için Allah rahmeder yok! Ayeti kerimede 'Femeyyemel miskale zerretin şerren yerehu' buyruluyor. Türkçe meali; 'Kim zerre kadar kötülük yani günah yada isyan yada haram gibi vesaire şeyler işlemişse hakkını muhakkak görür.' Zilzal suresi son ayet. "

Genç beklemediği bir cevapla karşılaşıyor diyebildiği tel kelime
    "-Amenna ve Saddakna.".. Derviş hemen peşine sözüne devam ediyor sert bir üslupla..
    "-Amenna diyen adam bir damla gözyaşı döker sen kaç göz yaşı döktün? Tövbe eden rahat yatamaz sen yatarken horluyorsun! Boğazından yemek geçmez sen ise geleni gideni yutuyorsun..!" genç beklemediği bu tepki karşısında şaşırıyor fakat bu sohbeti kendisi istemişti. Daha sonra dervişin söylediklerini düşünüyor ve O'na büyük hak veriyor hatta az bile yaptı demekten kendisini alamıyor, gözleri doluyor, yutkunuyor.

Derviş ise halen devam ediyor biraz daha yumuşak bir tonla..
    "-Günde kaç insan den rahat sız oluyor hiç hesap ettin mi? Bunların hepsi cehenneme gitmen için makul sebepler ayetlerle tasdikli ve
    bu söylediklerim sana has değil bu arada avam için söyleniyor bunu da unutma.. Düşünsene bir tefekkür bin yıl ibadete bedel, sen ne kadar tefekkür ediyorsun?" Genç iyice hararetlenir ve
    "-Bana dua edin, bana istediğiniz her zaman sohbet edin ben gerçekten iyi bir kul olmak istiyorum." diyebilir ve cevabı gecikmez..

"-Zor evlat zor.. Bazı alimler vardır çok şey bilirler ama hiç bir şey bilmezler. Yani amel etmezler. Evlat eğer sen yarın mahşerde narı cehim yemek istemiyorsan, her zaman gerçeklerle yüzleş ve bu gerçekleri düzeltmeye çalış.."
    "-Buna tek başıma güç yetiremem.."

"-O halde işin ehline müracaat et. Nasıl ki her işin bir ustası var bu işin ustası da mürşid-i kamillerdir.Bir mürşid-i kamil bul ve ona intisab et onun hizmetinde kal emirlerinden asla ayrılma muhakkak ki seni aradığına bu yol götürecektir." ve genç artık kararını vermiştir artık eski sersemliği tamamen gitmese de ne yapacağını biliyordur ve aradığını bulmak için yola çıkmıştır. Kendi kendisine

"- Bir ömür sürse de aradığımı bulacağım asla pes etmeyeceğim.." diyerek dervişle vedalaşır ve oradan uzaklaşır..

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: GenÇ Ve DervİŞ
    emeğine sağlık

GenÇ Ve DervİŞ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sabreden derviş!

sabreden derviş!

ey sabreden derviş sabreden derviş muradına ermiş hikayesi Yüzümü toprağa sürüp ağlarken, Çıkageldi yine, Muhammed hemen. Dedi: “Niçin ağlarsın n’oldu sana? Dedim: “Lütfet hiçbir şey sorma bana! Çünkü söylemekle hâlim bilinmez, Hem de bilirsin ki her şey söylenmez. Odur bu sevdaya beni uğratan, Odur beni gece gündüz ağlatan. Bu dertle gideyim acep nereye, Yol gösteren yok mu, bu avâreye?...
  2. Genç kız ve hicap

Genç kız ve hicap

hicap modelleri hicab modelleri hicab resimleri Hicap, öyle bir değerdir ki ona riayet etmek genç kıza paklık ve selamet bahşeder Genç kız, eğer kendi saadetine alakalıysa, namahrem erkeklerin karşısında süslenip gösteriş yapmaktan kaçınmalıdır Tecrübeyle görüldüğü gibi bilgisiz ve nefisleri zayıf olan kızlar daha çok süslenme ve gösterişle uğraşıyorlar Kendilerine baştan çıkarıcı ve gönül...
  3. genç kızlara ve genç hanımlara saç modelleri

genç kızlara ve genç hanımlara saç modelleri

genç kızlara saç modelleri kızlara saç modelleri genç uygun göre özel 2009 yılı genç kızlara ve kendini genç hisseden hanımlara saç modelleri:):) Buyrun hanımlar saçları kestirin gençleşin :D:DAma önce bu konuyu bir inceleyin nasıl bir model kestireceğinize karar verin :) Neden? Çünkü bu konudaki saç modelleri gençleştiriyormuşda ondannn :laugh:
  4. Aktif ve dinamik gençler için genç odaları

Aktif ve dinamik gençler için genç odaları

genç odaları spor genç odaları Genciz biz aktif,dinamik,heyecanlıyız diyen gençler için size yakışır dinamik ve canlı genç odaları...
  5. sabreden derviş..:)

sabreden derviş..:)

daha önce birkaç defa yorumlar yapıp konu da açmıştım hamilelikle ilgili. fakat herhalde yeni olduğum için pek de ilgi görmedi. ben durumumu yazıp benim gibi olanlar bekleyenler endişe edenlere yardımcı olmak istiyorum sadece. durum şudur : eylül ayının 11 inde adet olmam gerekiyordu. adetlerim düzenlidir. ayın 9 unda beta hcg testi yaptım sonuç 1 çıkmıştı. tabii ondan önce idrar testleri...

Sayfayı Paylaş