gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Gençler sordu, Obama yanıtladı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] İstanbul'daki son programında gençlerle biraraya gelen Obama, Türkiye ile ilgili önemli mesajlar verdi.

Tophane-i Amire binasında bir grup üniversite öğrencisiyle bir araya gelen ABD Devlet Başkanı Barack Obama, burada öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı ve soruları yanıtladı.

Obama, İstanbul'a şehrin güzel mekanlarını görmek için değil, iki ülkenin ortaklığını yinelemek için geldiğini belirtti.

Türkiye'nin demokrasisine ve kültürüne olan saygısı, bölgede ve dünyada büyük önem taşıyan bir rol oynadığına olan inancının da gelişinde payı olduğunu ifade eden Obama, ''ABD ve Müslüman dünyasındaki kökleri karşılıklı saygıda olan bir ilişkiyi yeniden inşa etmeyi istediğim için geldim'' diye konuştu.

Obama, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlarken, ezan okunmadan toplantının bitmesi için sorulara yarım saatlik bir süre ayırdıklarını söyledi.

KYOTO PROTOKOLÜ

''ABD'nin Kyoto Protokolü'nü ne zaman imzalayacağı'' sorulan Obama, ABD'nin protokolü imzalamama kararını hatalı bulduğunu, ancak geçerlilik süresi bitmek üzere olması nedeniyle ABD'nin Kyoto'yu imzalamasının artık çok anlamlı olmadığını ifade etti.

'YURTTA SULH, CİHANDA SULH'

Barack Obama, ''Anıtkabir'deki defteri imzalarken atıfta bulunduğu Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünü hayata geçirmek için ne tür eylemlerde bulunacağının'' sorulması üzerine, bazılarının kendisini fazla idealist bulduğunu, nükleer silahların azaltılmasının, İsrail ve Filistin'in bir araya gelmesinin, İran ile ABD arasında diyalog kurulmasının imkansız olduğunu söylediklerini belirtti.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ

Obama, bir öğrencinin ''Söyleşilerinizden birinde Türkiye'nin AB üyesi olmasını istediğinizi söylediniz, ama Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 'Bu ABD'nin değil, AB ülkelerinin kararıdır' demişti. Fikriniz nedir ve sayın Sarkozy neden bunu söyledi? Bunun Ermeni iddiasıyla ilgisi olabilir mi'' şeklindeki sorusuna şöyle cevap verdi:

''Doğrudur, ABD, AB üyesi değildir, dolayısıyla bu bizim kararımız da değildir. Ama bu benim fikir sahibi olmamı da önlemiyor. Düşüncelerimiz hakkında dürüst konuşuyorum. Ben Türkiye'nin AB'ye katılmasının doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Başkan Sarkozy iyi bir dostumdur, müttefikimizdir ama dediğim gibi dostlar zaman zaman fikir ayrılığına düşebilir. Onun bu konudaki tutumu hakkında çok uzun bir görüşmem olmadı. Ama ümit ediyorum ki zamanla bu sonuçta gerçekleşecektir.''

IRAK'IN KUZEYİ

''Irak'ın kuzeyinde bir Kürt devletine izin verip vermeyecekleri'' de sorulan Obama ''Biz çok netiz, çok açığız Türkiye'nin toprak bütünlüğüyle ilgili. Türkiye bizim müttefikimiz ve NATO müttefiklerinin yaptığı şeyin bir parçası da müttefiklerimizin toprak bütünlüğünü korumaktır'' dedi.

Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dolayısıyla Türkiye'nin parçalanmasına yönelik herhangi bir şeye karşı olmaya devam edeceğiz. Ve şunun da aynı zamanda önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'deki Kürt azınlığının bu toplumda ilerlemeye, özgür bırakılmasını ve eşit fırsatlara erişebilmelerini... Sayın başbakan ve cumhurbaşkanının da bu konuya bağlı olduğunu düşünüyorum. Dini azınlıklar olsun, etnik azınlıklar olsun, bir bütünün parçası olmalarının sağlanması gerektiğini düşünüyorum ve bunun önemli olduğunu düşünüyorum.''

BUSH İLE ARASINDAKİ FARK

Obama, bir soru üzerine, eski ABD Başkanı George W. Bush ile aralarındaki farka da değindi. Devlet mekanizmasında ilerlemenin yavaş bir süreç olduğunu belirten Obama, Irak konusundaki görüşlerini şöyle özetledi:

''Ben Irak'taki savaşa karşı çıktım, kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum. Oradan askerlerimizi çektikçe şiddete dönüşebilecek bir çöküntü görmemek için bunu yavaş ve dikkatlice yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İklim değişikliğine George W. Bush'tan daha fazla önem veriyorum. Bu da ışıkların hepsini söndüreceğiz anlamına gelmiyor. Ben sadece zaman içinde farklı bir sonuç verecek olan politikaları harekete geçirmeye başlayabilirim demektir.''

'DAVOS'TA OLSANIZ SİZ NE YAPARDINIZ?'

''Davos'ta Başbakan Erdoğan'ın yerinde eğer siz olsaydınız, aynı tutumu sergiler miydiniz'' şeklindeki soru üzerine de Obama, ''Ben Davos'ta değildim. Dolayısıyla sayın Başbakan'ın tepkisi ve tepkiye neden olan şeyleri ele almam uygun olmaz'' diye konuştu.

Obama buluşmanın ardından teker teker öğrencilerin elini sıkarak vedalaştı.

Gençler sordu, Obama yanıtladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sorun

Sorun

Avatar koyamıyorum.Bu sadece benimle ilgili yoksa sitedemi bir sorun var?Birde imzama resim koyamıyorum.İlginize şimdiden teşekkürler...
  2. Günümüz Gençlerinin En büyük Sorunu?

Günümüz Gençlerinin En büyük Sorunu?

Günümüz Gençlerinin En büyük Sorunu?
  3. genç

genç

Rüyada görülen genç, hisleriyle hareket eden düşmana yahut şükrü gerektiren varlık ve kuvvete, Yaşlının kendini genç görmesi noksanlığa, Genç kadın, kendi hemcinsleri için düşmana, iş ve dünyalıkta onunla yarışan birine, İffteli, güzel kadın sevine, zayııf ve çirkin lanı üzüntüye, Bakire genç kız kazancı bol alışverişe, Genç kadının kendini yaşlı görmesi din ve itikadının güzelliğine, Yaşlı...
  4. soru

soru

14 yaşındayım kapalıyım mezuniyette ne giyebilirim?
  5. soru

soru

merhaba arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum.bir sorum olcak şuan açıkta olan arkadaşlar varsa

Sayfayı Paylaş