gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Hakiki bal nasıl anlaşılır Hakiki balı nasıl anlarız

Kahvaltı sofralarından eksik edilmemesi gereken bal ne yazık ki ticaretin kurbanı oluyor ve katkı maddeleriyle yapılarak marketlerde ki yerini alıyor melekler . Bizim yapmamız gereken ise bal üreticilerinin hakiki balı nasıl ayırt edebileceğimiz konusunda bizlere verdikleri bilgilere dikkat etmek. İşte hakiki balı sahtesinden ayırt etmenin yolları...

Satın aldığınız balı bir süre buzdolabında bekleterek sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen polenlerden üretilen balın maliyetinin yüksek olması nedeniyle, gerçek balın ucuz satılması mümkün değildir

Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Halit Kukulanın yapmış olduğu açıklamaya göre;
    Maalesef günümüzde balda her türlü sahtekarlık yapılıyor. İnsanların sağlığı ile oynanıyor. 'Balda şeker var' deniliyor bazen.Keşke sadece şeker olsa ama merdiven altı üreticiler genetiğiyle oynanmış mısırın sapından üretikleri şekerle bal yapıyorlar. Toz şeker kullanılmıyor.Bu konuda bilinçli olmak zorundayız. Sahte bal almaktansa sağlığımızı korumak için reçel alsak daha iyi.

BAL BUZDOLABINDA ŞEKERLENİYORSA GERÇEKTİR

Balın hakiki olup olmadığını anlamak için içine kurşun kalem batırmaktan, akıtmaya kadar pek çok yöntem kullanılıyor, ancak bunların hiçbirinin gerçek balı ayırt etmede yeterli değil, bir balın hakiki mi sahte mi olup olmadığının balı bir süre dolapta bekleterek anlaşılabilir.

Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterdiğini anlatan Kukula, ''aslında bal buzdolabına konulmaz, güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanması gerekir. Balın gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına konulabilir. Buzdolabına konulan balda renk değişimi olabilir'' dedi.

Kukula, markasız bal satılmasının yasak olduğuna işaret ederek, vatandaşların diğer gıda maddelerinde olduğu gibi bal alırken de son derece titiz davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Doğru Bal nasıl seçilir?Gerçek bal mı sahte bal mı?

Doğru Bal nasıl seçilir?Gerçek bal mı sahte bal mı?

bal resimleri bal resmi Ben aslen elazığlıyım:)Elazığda başta teyzemler olmak üzere bir çok insan arıcılık ile uğraşılıyor.Türkiye'nin en güzel ballarına sahip olan elazığ şehrimiz de ki insanların hemen hemen hepsi gerçek bal ile sahte balı ayırt edebiliyorlar.Eeee onlar bu işin ustası olmuş insanlar.Peki naısl ayırt edebiliyorlar diye düşünüyorsanız.İşte buyrunuz diyorum:):):) Gerçek balı...
  2. Gerçek dost nasıl anlaşılır ?

Gerçek dost nasıl anlaşılır ?

Hep birisinin benim gerçek dostum olup olmadığını merak eder dururum. Hani eskiler " kavgada anlarsın " yada " darda kalda gör " gibi cümleler kurup duruyorlar kızlar. Bir kişinin gerçek dostum olup olmadığını tam olarak günümüz şartlarıda göz önünde bulundurulduğunda nasıl anlarım. Ne yapayım nasıl deneyeyim. Teşekkür ediyorum kolay gelsin.
  3. İyi Bal Nasıl Anlaşılır

İyi Bal Nasıl Anlaşılır

İyi Bal Nasıl Anlaşılır ? Selam arkadaşlar balın iyi olduğunu nasıl anlarız acaba bilen var mı?
  4. Sahte Bal Nasıl Anlaşılır

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır arkadaşalr bu konuda biliyorsanız bizede yazın
  5. Gerçek doğum sancısı nasıl anlaşılır ?

Gerçek doğum sancısı nasıl anlaşılır ?

Bir anne adayının heyecanla beklediği gündür. Kimi zaman korkar doğumdan ama minik bebeğini eline almak ister. Anne adayları bebeklerini dokuz ay on gün boyunca içlerinde muhafaza eder ve doğacağı günü sabırsızlıkla beklemektedir. Dokuz ay boyunca anne doktorun belirlediği tarihler arasında muayenelere gitmektedir. Doğum günü bizzat doktor tarafından belirlenir ve muayeneler sıklıkla kontrol...

Sayfayı Paylaş