gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Gerçek işsizlik yüzde 26

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

İktisatçı Mustafa Sönmez, gerçek işsizlik rakamının yüzde 26'ya yakın olduğunu dile getirdi.
    İktisatçı Mustafa Sönmez yaptığı açıklamada, sanayi sektörünün istihdam yaratmak yerine istihdam kaybı yaşayan sektör durumunda olduğunu belirterek, “Sanayideki daralmanın ve işsizlik artışının hızla hizmet sektörüne yansıyacağı açık. Dolayısıyla, önümüzdeki ayların işsizlik verileri daha endişe verici boyutlarda olacak” uyarısında bulundu.

Sönmez, TÜİK’in Kasım 2008 için açıkladığı son işgücü-istihdam-işsizlik verilerinin, açık işsiz sayısının neredeyse 3 milyona (2 milyon 995 bin kişi) ulaştığını, işsizlik oranının yüzde 12.3’e çıktığını ortaya koyduğunu belirtti. Sönmez, “2007 Kasım ayında işsiz sayısı 2 milyon 350 bin, işsizlik oranı yüzde 10 olarak açıklanmıştı. Demek ki, bir yılda 645 bin kişi açık olarak işsizler ordusuna katılmış. Yine 1 yılda işgücündeki değişime bakıldığında, işgücü ordusunun 1 milyon 93 bin kişi artığını, ama bunların ancak 448 bininin iş bulduğunu, buna karşılık 645 bin kişinin iş bulamayarak açık işsiz sayısını 3 milyona yaklaştırdığı anlaşılıyor” dedi.

GERÇEK İŞSİZLİĞİN BOYUTLARI GÖRÜLMÜYOR

Sönmez, Kasım 2008 işsizlik verilerinin, ekonomide Ekim ayı sonrası hızlanan daralmanın ortaya çıkardığı işsizlik fotoğrafını henüz vermediğini ifade ederek, şunları kaydetti: “İşgücü olarak saptanan 24.3 milyonun içinde yer almayan, ‘işgücü’ sayılmayan, gerçekte ise önemli bir kısmı, dolayısıyla işsiz sayılması gereken 3 milyonu aşan nüfustur. Bu nüfusun ‘işgücü’ olarak tanımlanmaması, gerçek işsizliğin boyutlarının görülmesini de engelliyor. Gerçek işsiz sayısını görmek için, 3 milyona yaklaşan açık işsizlere, ‘umudunu yitirmiş’, ‘iş aramayan, iş bulursa çalışacak’, ‘mevsimlik’, ‘eksik istihdam’ başlıklarındaki işsizlerin de eklenmesi gerekir.”

Gerçek işsizlik yüzde 26 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İşsizlik oranı değişmedi: Yüzde 8.8

İşsizlik oranı değişmedi: Yüzde 8.8

Türkiye’de Temmuz 2007 dönemi itibarıyla işsizlik oranı, yüzde 8,8 olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde işsizlik oranı yine yüzde 8,8 düzeyinde bulunuyordu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibarıyla her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketinin, "Haziran-Temmuz-Ağustos 2007" dönemini kapsayan "Temmuz 2007" sonuçlarına göre, bu...
  2. AB'de işsizlik oranı yüzde 6,7

AB'de işsizlik oranı yüzde 6,7

AB’de işsizlik oranının yüzde 6,7, ortak para birimi avro alanında ise yüzde 7,1 olduğu açıklandı. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, üye ülkeler arasında en düşük işsizlik oranı Hollanda’da, en yüksek oran ise Slovakya’da görüldü. Son verilere göre AB ülkelerinde işsizlik oranları şöyle: "Hollanda yüzde 2,7, Danimarka yüzde 3,1, Kıbrıs Rum kesimi yüzde 3,6, Fransa...
  3. Hayatın gerçek yüzü

Hayatın gerçek yüzü

Hayatı aradım. Onca koşturmanın arasında bir yerlerden çıksın karşıma diye. Beni anlasın, yaralarımı sarsın ve kuytularımı aydınlatsın diye. Vakit geçti ama sonunda geldi hayat eteğindeki çakıl taşları ile. Hayat yaralı geldi bana acı içinde Bir fırtınadan düşmüştü kucağıma kız kulesinden. Hayatın gözlerine baktım. Acılarını gördüm ve sormaya bile korktum. Acılarının derinliği korkutmuştu...
  4. ünlülerin gerçek yüzü:)

ünlülerin gerçek yüzü:)

melekler okulu gerçek yüzü meleklerin gerçek yüzü melekler okulunun gercek okulunun yüzleri
  5. Meçhulun Gerçek Yüzü....

Meçhulun Gerçek Yüzü....

meleğin gerçek yüzü meleklerin gerçek yüzü meleyin Sitenin şeker sevilen sayılan hanım hanımcık(!) biraz uçuk kaçık ama iyi birisi olarak bildiğiniz süper modumuz meçhulun gerçek yüzü burda arkadaşlarım vakit geç olmadan onun bu halini öğrenmeniz lazım ben iyi bir insan olarak size bütün gerçekleyi detaylı olarak açıklayacağım. Allah korusun bugün benim başıma gelen yarın sizin başınıza...

Sayfayı Paylaş