gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Gestalt Psikolojisi

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

(Geştalt psikolojisi okunur), zihnin çalışma ilkelerinin bütünsellik, paralellik ve kendi kendi kendisini düzenleme olduğunu öne süren psikoloji teorisi. 20.yy'ın ilk yarısında, Almanya'da ortaya çıkmıştır. Gestalt yaklaşımı için verilen klasik örnek, bir sabun köpüğünün kendiliğinden, yüzeyindeki tüm noktaların basınç gücüyle paralel hareketinden ortaya çıkıvermesidir. Bu kendiliğindenliğin karşıtı, bir bilgisayarda aynı sabun köpüğünü oluşturmak için gerekecek çözümleme, matematik formülü, yüzeydeki her zerrenin tek tek hesaplanması ve çizilmesini gerektiren atomist yaklaşımdır.

Duyularımızın, özellikle görme duyumuzun şekillendirme eğilimine, parçaları bütünleştirerek algılamasına Gestalt etkisi denir.

kaynak:"http://tr.wikipedia.org/wiki/Gestalt_psikolojisi"
    Kaynak: DonusumSokagi

Gestalt Psikolojisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yalan psikolojisi

yalan psikolojisi

Bazen zararını gördüğümüz, bazen de kısa süreli bize faydası dokunan ama hepimizin karşılaştığı bir gerçek var: Yalan. Küçüğümüz büyüğümüz, yaşlımız, gencimiz hepimizi bir şekilde yalan söylüyoruz. Aslında hepimiz yalan söylememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Yalanın zayıf karakterli insanların silahı olduğunun da farkındayız. Peki bunları bilen bizler neden yalan söylemeye devam ediyoruz?...
  2. Makyajın psikolojisi

Makyajın psikolojisi

Çevremizdeki insanları tanıyabilmek için makyaj yaparken hangi tonları kullandıklarını bilmek yeterli. Odanızın şeklini değiştiriyor, büfenin içindeki eşyaları kaldırıp yenilerini koyuyor, evinizde köklü değişiklikler yapıyorsunuz… Bunların hepsi monotonluktan sıkılmanızdan kaynaklanıyor. Sıkıntınızı yaptığınız değişikliklerle yansıtıyorsunuz çevrenize. Aynı şey makyaj için de geçerli. Makyaj...
  3. Eğitim Psikolojisi

Eğitim Psikolojisi

Eğitim psikoloğu insanların nasıl öğrendiğini ve etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi üzerine yoğunlaşırlar. Her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemleri geliştirirler. Becerileri değerlendirir ve eğitim programlarının düzenlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek teknik becerilerin öğretimi, değerlendirilmesi ve düzenlenmesi konularında da eğitim...
  4. Gestalt (Bütünlük) Psikolojisi

Gestalt (Bütünlük) Psikolojisi

bütünlük psikolojisi gestalt ekolü gestalt ekolü nedir ekol Yapısalcılığın, zihni öğelerine ayıran anlayışına tepki olarak ortaya çıkmıştır.Gestalt psikolojisine göre, bütünü anlamdan parçaları doğru anlamak olanaksızdır. Çünkü "Bütün, kendini oluşturan parçaların toplamından farklı ve büyüktür. Hiçbir parça, bütünün içerdiği özelliklere sahip değildir." Gestalt ekolü, algı ve...
  5. Gestalt Terapi Yaklaşımı Nedir?

Gestalt Terapi Yaklaşımı Nedir?

gestalt terapi gestald gestalt terapi nedir Gestalt terapi yaklaşımı ilk olarak Frederick Perls ve eşi Laura Perls tarafından 1940lı yıllarda geliştirilmiştir. Gestalt yaklaşımı değişik görüşlerden etkilenmiştir ancak hiç bir zaman bu görüşlerin bir bütünü de olmadığı görülmektedir. Geştalt yaklaşımı; başta psikanalitik, varoluşçu, fenomenolojik ve bütünleştirici bakış açılarından...

Sayfayı Paylaş